Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Herman Van Rompuy

Paul Belien
diskuse (70)
Seznamte se s "prezidentem Evropy" Sarumanem van Rompuyem

Herman Van Rompuy. Zvykejme si na to jméno. Je prvním prezidentem Evropské unie, která byla ratifikací Lisabonské smlouvy všemi dvaceti sedmi členskými státy počátkem listopadu přetvořena na skutečné Spojené státy evropské.

Evropský prezident nebyl zvolen; byl dosazen na tajném jednání hlavami vlád zemí EU. Vybrali jednoho ze svých. Herman Van Rompuy byl premiérem Belgie. Znám ho od doby, kdy se poněkud neochotně vydával na svou politickou kariéru.

Abychom Hermana pochopili, musíme něco vědět o Belgii, západoevropské zemi, která byla v roce 1830 vytvořena mezinárodními silami jakoHerman Van Rompuy politický kompromis a experiment. Obyvatelstvo tvoří šest milionů Holanďanů žijících ve Flandrech (severní polovině země) a čtyři miliony Francouzů, kteří žijí na jihu ve Valonsku. Belgičtí Holanďané, zvaní Vlámové, by raději zůstali součástí Nizozemska, jak tomu bylo do roku 1830, zatímco belgičtí Francouzi, zvaní Valoni, by dali přednost připojení k Francii. Místo toho jsou nuceni žít spolu v jednom státě.

Belgičané nemají svůj stát rádi. Pohrdají jím. Říkají, že nic nereprezentuje. Nenajdete žádné belgické vlastence, protože nikdo není ochoten umírat za vlajku, která nic nereprezentuje. A jelikož Belgie nic nereprezentuje, mají ji ideologové multikulturalismu rádi. Tvrdí, že nebude-li vlastenectví, nebudou ani žádné války a svět se stane lepším místem. Jak o tom zpíval John Lennon: „Představ si, že nejsou státy / Není to tak obtížné / Není pro co zabíjet nebo umírat / Ani žádné náboženství.“

V roce 1957 stáli belgičtí politici u kolébky Evropské unie. Jejich záměrem bylo proměnit Evropu v jednu Velkou Belgii, aby mezi evropskými národy nebyly dále možné žádné války, neboť žádné národy vlastně už nebudou, jelikož se včlení do uměle vytvořeného superstátu.

Bližší pohled na evropskou laboratoř, tedy Belgii, ale ukáže, že zemi neschází pouze vlastenectví. Schází jí rovněž demokracie, úcta k právu a politická mravnost. Zesnulý vlámský filosof Lode Claes (1913–1997) ve své knize De Afwezige Meerderheid (Scházející většina) uvádí, že bez identity a smyslu pro pravé národovectví není demokracie ani morálka možná.

Jedním z těch, na které učinila teze Dr. Claese hluboký dojem, byl mladý politik jménem Herman Van Rompuy. V polovině sedmdesátých let se konzervativní katolík Van Rompuy aktivně angažoval v mládežnické sekci Křesťanskodemokratické vlámské strany. Psal knihy a články o významu tradičních hodnot, úloze náboženství, obraně nenarozeného života, křesťanských kořenech Evropy a nutnosti je zachovat. Nedemokratická a nemravná povaha belgické politiky u něj vedla k jisté krizi svědomí. Lode Claes, který měl těsně před důchodem, nabídl Hermanovi, aby po něm převzal post ředitele belgického ekonomického týdeníku Trends. Právě za těchto souvislostí jsem se s Hermanem seznámil. Jednoho dne mě pozval na oběd a zeptal se, zda půjdu s ním, pokud nabídku vstoupit do novinařiny přijme. Tehdy mi sdělil, že zvažuje odchod z politiky a možnosti uplatnění ve zmíněné profesi.

Nejsem si moc jistý, co se pak stalo. Možná se k vedení Křesťanskodemokratické strany dostalo, že Herman, onen výtečný ekonom a intelektuál, přemýšlí o tom, opustit politiku; snad mu dali nabídku, „která se neodmítá“. Herman každopádně v politice zůstal. Udělali z něj senátora a vstoupil do vlády jako nejmladší ministr. V roce 1988 se stal šéfem vládnoucích křesťanských demokratů.

Naše cesty se průběžně setkávaly až do roku 1990, kdy belgický parlament odhlasoval liberální potratový zákon. Belgický král Baudouin (1930–1993), zbožný katolík, který velmi trpěl tím, že nemohou mít s manželkou děti, sdělil svým přátelům, že „raději abdikuje, než aby onen zákon podepsal“. Belgičtí politici přesvědčení, že král blafuje, nechtěli, aby se belgičtí občané dověděli o jeho výhradách vůči zákonu. Napsal jsem o tom do rubriky názorů v The Wall Street Journal, za což jsem byl ihned pokárán belgickými novinami, pro které jsem pracoval, následoval rozezlený telefonát křesťanskodemokratického premiéra[1] mému vydavateli, shodou okolností mluvčímu onoho premiéra. Zakázali mi psát o belgických záležitostech do zahraničního tisku.

V dubnu 1990 král skutečně kvůli otázce potratů abdikoval[2] a Křesťanskodemokratické straně, vedené Hermanem Van Rompuyem, který si vždy zakládal na tom, že je dobrý katolík, se dostalo jednoho z nejliberálnějších potratových zákonů v Evropě.[3] Zákon totiž místo krále podepsala Rada ministrů, která podle belgické ústavy zastupuje krále v případě uprázdněného trůnu. Následujícího dne byl král opět dosazen do úřadu. O celé věci jsem napsal další příspěvek do The Wall Street Journal a byl okamžitě propuštěn z práce „za zvlášť nevhodné chování“. O několik týdnů později jsem Hermana potkal na svatbě našeho společného přítele. Poodešel jsem k němu, abych si popovídal. Bylo vidět, že mu to není příliš po chuti. Uhýbal pohledem a celý rozhovor co nejrychleji ukončil. Od té doby jsme spolu nemluvili.

Hermanova politická kariéra pokračovala dál. Stal se belgickým ministrem financí a vicepremiérem, předsedou poslanecké sněmovny a nakonec premiérem. Pokračoval v psaní intelektuálních a inteligentních knih, ale místo toho, aby obhajoval koncepci dobra, obhajoval nyní koncepci „menšího zla“. A také začal psát haiku.[4]

Před dvěma lety čelila Belgie nejhlubší politické krizi od svého vzniku. Země se dostala na pokraj kolapsu kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2003, že dosud existující volební obvod Brusel-Halle-Vilvoorde (BHV), zahrnující jak dvojjazyčný Brusel, tak i okolní, holandsky hovořící oblast Halle-Vilvoorde, je neústavní a parlament má v dané věci zjednat nápravu. Rozhodnutí bylo odpovědí na stížnost, že obvod BHV je neústavní a měl by být rozdělen na dvojjazyčný volební obvod Brusel a holandsky hovořící volební obvod Halle-Vilvoorde. Stížnost podal... Herman Van Rompuy, vlámský obyvatel obvodu Halle-Vilvoorde.

V roce 2003 však nebyli křesťanští demokraté ve vládě a Herman vedl opozici. Jeho stížnost měla způsobit problémy vládnoucím liberálům, kteří odmítali rozdělit obvod BHV (frankojazyčné vládní strany s rozhodnutím Nejvyššího soudu nesouhlasily). Křesťanskodemokratická vlámská strana šla v červnu 2007 do všeobecných voleb s hlavním heslem-slibem, že až budou ve vládě, rozdělí obvod BHV. Herman vedl v tomto duchu kampaň a strana volby vyhrála; stala se největší vlámskou stranou.

Od června až do prosince 2007 se vlekla belgická politická krize, protože holandsky hovořící (Vlámové) a francouzsky hovořící (Valoni) politici nebyli schopni sestavit spolu vládu. Vlámové se dožadovali, aby se BHV rozdělilo, jak nařídil Nejvyšší soud; Valoni to odmítali. Nakonec to vlámští křesťanští demokraté vzdali, porušili slib daný voličům a souhlasili s účastí ve vládě, aniž by se BHV rozdělilo. Ba co hůř, v nové vládě bylo více francouzsky hovořících ministrů než holandskojazyčných, neměla podporu většiny Vlámů v parlamentu, přestože Vlámové tvoří šedesátiprocentní většinu belgického obyvatelstva. Herman se stal předsedou parlamentu. V této pozici měl za úkol zabránit parlamentu a v něm vlámským zástupcům přijmout zákon o rozdělení BHV. Svůj úkol splnil za použití rozličných triků. Jednou dokonce nechal vyměnit zámky v zasedací místnosti, aby se parlament nemohl sejít k hlasování. Při další příležitosti se celý týden neukázal ve své kanceláři, aby se vyhnul dopisu, který požadoval jeho rozhodnutí v dané věci. Tato taktika byla účinná. V prosinci 2008, když belgický premiér musel odstoupit kvůli finančnímu skandálu[5], se Herman stal novým předsedou většinově frankojazyčné vlády, která zastupovala menšinu belgických občanů. Během posledních jedenácti měsíců obratně oddaloval jakékoli hlasování ve věci BHV a tím prodlužoval stav, který Nejvyšší soud na základě jeho vlastní stížnosti označil v roce 2003 za neústavní.

Teď Herman postoupil do vedení Evropy. Evropská unie, stejně jako Belgie, je nedemokratickou institucí, která potřebuje mazané představitele schopné zříci se všeho, v co kdysi věřili, a znalé toho, jak vnutit lidem rozhodnutí proti jejich vůli. Nezáleží na demokracii, mravnosti nebo vládě zákona, naši vyvolení vědí lépe než my, co je pro nás dobré. A Herman je jedním z našich vyvolených. Od dob, co byl znechucen stylem belgické politiky, ušel už značnou cestu.

Herman je jako Saruman, moudrý kouzelník z Tolkienova Pána prstenů, který přešel na druhou stranu. Kdysi se staral o to, co my. To už ale neplatí. Postavil si vysokou věž, z níž nad námi všemi vládne.

Převzato z The Brussels Journal 20. 11. 2009.

Přeložil Petr Stočes, Te Deum 6/2009

EUportal.cz

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz