Neděle 15. června 2025, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Delokalizace, strašák západní Evropy

Filip Černoch
diskuse (22)
Přesouvání firem, ať už v rámci EU nebo za její hranice, je v dnešní Francii a Německu velmi horké téma. Ve své „spravedlivé“ snaze udržet firmy doma však místní politici zapomínají, že tento pohyb je vynucen vysoce konkurenčním prostředím na trhu a umělá snaha silově jej regulovat naopak přispívá k dalším problémům. Navíc ekonomické analýzy v přesouvání firem zásadní problém nevidí.

“Evropské peníze by neměly být používány na relokalizaci firem. Rozsáhlé přesuny mohou vést k destabilizaci sociální struktury celého regionu“. Takto minulý týden obhajoval europoslanec Alan Hutchinson v Evropském parlamentu zprávu, která v rámci Unie požaduje přijetí kroků zabraňujících přesunu firem a následné ztrátě pracovních míst. Opíral se přitom o údaje francouzského statistického institutu INSEE, podle kterého došlo ve Francii v průmyslu během let 1995 – 2001 ke ztrátě asi 95 000 pracovních míst díky přesunu firem do zahraničí.

Do noty si tato zpráva padla s dopisem německého ministra hospodářství Michaela Glose, který burcoval svůj rakouský protějšek, jehož země tento půlrok Unii předsedá: „Podpora z fondů EU by měla být zakázána, pokud by (podporovaný) projekt díky relokalizaci vedl k podstatným ztrátám pracovních míst v některém regionu Evropského společenství.“

Oba případy ukazují na současnou snahu představitelů těchto zemí zabránit „útěkům“ firem směrem na východ, v eurožargonu delokalizaci. V tomto případě prostřednictvím omezení přístupu k unijním penězům.

Odkud vítr vane

Německý ministr zjevně reagoval na nedávný případ švédské společnosti Elektrolux, která v Německu zavřela svou továrnu a výrobu přesunula do Polska. V Nurembergu tak přibylo 2000 nezaměstnaných. Podobná je situace i ve Francii. Tam obava z delokalizace dostoupila tak daleko, že byla jednou z podstatných příčin loňského odmítnutí euroústavy. Jiný příklad: když firmy Bosch a Mercedes hrozily přesunutím svých poboček na východ, přistoupili jejich zaměstnanci prodloužení své pracovní doby bez zvýšení mezd.

Politici obou zemí se obavám svých voličů přizpůsobují a snahy o liberalizaci pohybu firem po EU vnímají spíše jako hrozbu, než příležitost. Když například počátkem loňského roku eurokomisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová navrhovala usnadnění delokalizace v rámci Unie, žádal Jacques Chirac předsedu Evropské komise José Manuela Barrosu: „Dohlédni si lépe na své komisaře.“ Komisařka přitom uvolnění delokalizace žádala proto, aby nedocházelo k přesunu firem do Indie nebo Číny.

Štěkání na špatný strom

V reálu se ale u obou zmíněných případů snaží politici vyrazit otevřené dveře. U peněz ze strukturálních fondů Unie totiž platí, že ještě 5 let po jejich obdržení musí firma zachovat rozsah podpořené činnosti, jinak musí dotace vrátit. Narůstající tlak v této oblasti se nicméně projevil v prodloužení této lhůty na 7 let od roku 2007 (v rámci nového rozpočtu). Také byly v Komisi předloženy plány na zavedení finančních pokut za nedodržení uvedeného pravidla nebo návrh na úplné zamezení přístupu k evropským penězům v případě delokalizované firmy.

Zásadní problém je ale v samotné myšlence negativního nahlížení na firmy, u kterých dochází k delokalizaci. Nejde o rozmar majitele, za rozhodnutím o přesunu firmy jsou jasné ekonomické důvody: nižší cena vstupů, výhodnější daňové režimy, přístup na nové trhy, nižší cena práce a tak dále. V mnoha případech je pro přežití firmy změna působiště zásadní. Snaha omezovat jejich volný pohyb je tedy zjevně nesmyslná a odporuje základní ideji volného trhu v EU.

Navíc napadané negativní dopady delokalizace jsou pochybné. Zmíněných asi 13 500 míst, ztracených ročně ve Francii díky přesunu firem, představuje zhruba 12% celkového počtu zrušených pracovních pozic v zemi, jinak řečeno 0,35% celého sektoru, nejde tedy o nijak zásadní číslo. I loňská zpráva Evropské komise Delokalizace: jaké výzvy pro ekonomiku EU uvádí mimo jiné: „…nejsou informace, že by tento fenomén představoval na makroekonomické úrovni větší problém.“ Unie na druhou stranu může mít z přemísťování produkce do zahraniční užitek díky zajištění konkurenceschopnosti firem v odvětvích, kde by to nebylo možné na základě domácí produkce.

Přesun firem je jednoduše fakt, který nelze změnit. Je nutné se s ním smířit a úkolem státu by mělo být pouze omezit negativní dopady, které z delokalizace vyplývají. Namísto utahování šroubů pro firmy uvnitř EU by se tedy politici měli zaměřit spíše na kroky, které v této souvislosti nedávno doporučil Hospodářský a sociální výbor EU (ECOSOC): posílení výzkumu a vývoje, zvýšení vzdělanosti pracovníků, rozvoj infrastruktury a podobně.

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

jhr Jan Hron
15. 6. 2025

Šerif floridského okresu Brevard County Wayne Ivey pronesl velmi tvrdá slova na adresu lidí, kteří...

Gabriela Gregorová
15. 6. 2025

S novým šéfdirigentem a ve velkém svátečním stylu vstoupí v září do své nové sezony Komorní...

František Strnad
15. 6. 2025

Instituce národního parku plní v poslední době přední strany tisku zejména ve spojitosti s Luční...

Lidovky.cz, ČTK
15. 6. 2025

V květnu v ČR zbankrotovalo 74 firem, o 16 více než v dubnu a zároveň nejvíce za měsíc od března...

Lidovky.cz, ČTK
15. 6. 2025

Nejméně deset mrtvých si vyžádal zásah íránské rakety ve městě Bat Jam v centrální části Izraele,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz