3.5.2024 | Svátek má Alexej


EGYPT: Prezident opět v uniformě

13.7.2015

Jak už je známo, k sobotnímu (11/7) bombovému útoku před italským konzulátem v Káhiře se přihlásil Islámský stát. Není to dobrá zpráva. Už proto, co je v ní obsaženo.

IS říká: Doporučujeme muslimům, aby se drželi stranou těchto bezpečnostních brlohů, které jsou legitimním cílem mudžáhedínů.

Tedy: útoky budou pokračovat. Není důvod tomu nevěřit. Nejnovější teror je důkazem toho, že jeho služebníci, ať už jsou to členové organizace IS nebo kdokoli jiný, operují nejen na severu Sinaje, ale také v samotném srdci Egypta – v jeho metropoli. Pakliže dokáží napakovat osobní auto bezmála půl tunou výbušnin (jak tvrdí) a pak ho de facto v centru Káhiry odpálit, zní to zlověstně.

Kde budou útočit příště? A neskončí to pouze Káhirou? To musí napadnou každého. Nyní, kdy je turistická sezona v plném proudu a za námi děsivá tuniská zkušenost. Nejsou to příjemné myšlenky. A o to našim nepřátelům jde – abychom se začali bát.

Přitom prezident Sisi a Mahlabova vláda dělají vše, co je v jejich silách, aby teroristům účinně čelili. Částečně se jim to daří. Po nedávné krvavé lázni na severu Sinaje (21 mrtvých vojáků a desítky zraněných) zlikvidovaly egyptské síly přes 240 teroristů. A pak přijde takováto jobovka: důkaz, že vymýtit teror je obtížnější než přimět velblouda, aby prošel uchem jehly. Ne nadarmo premiér Mahlab říká: Jsme ve válce. A zoufalé vyzývá, aby se svět spojil ve společném boji proti tomuto zlu.

Těžko říci, jestli se náš komplikovaný svět s tolika dílčími a protichodnými politickými zájmy v tomto smyslu spojí, nicméně nejbližší spojenec není zase tak daleko: něco před 400 kilometrů na severovýchod. V Jeruzalémě říká něco podobného a už dlouho premiér Izraele Benjamin Netanjahu: Jsme partneři Egypta v boji proti islámskému terorismu. Tak v čem je problém?

Dočkáme se někdy toho, co zní zatím jako sci-fi, totiž oficiální a veřejně přiznané společné egyptsko-izraelské vojenské operace proti tamním teroristům?

******

Pro zájemce o detaily z egyptského vnitropolitického života tu mám aktualitu ze včerejšího (11/7) večera. Země, jak známo, nemá už tři roky parlament (ironici by řekli: a taky to jde; ano jde, ale není to demokratické), a tak zákony vytváří vláda a prezident. Ten právě jeden takový vydal. Uděluje si v něm právo odvolat šéfy čtyř významných finančních a kontrolních institucí. Nikoli svévolně, ale pokud budou splněny následující podmínky. Tedy dopustí-li se tito top úředníci

- ohrožení bezpečnost státu
- porušení povinnosti do té míry, že dojde k ohrožení zájmů země nebo jiné veřejné osobnosti
- vlastní morální diskreditace

Na to všechno musí existovat spolehlivé důkazy (které by snad měly vyloučit prezidentovu svévoli).

Právní norma se týká šéfaEgyptské centrální banky, protikorupčního úřadu Administrative Control Authority, Centrální auditní organizace a orgánu finanční kontroly Egyptian Financial Supervisory Authority.

Egyptský web Ahramonline v této souvislosti uvádí, že podle článku 216 platé ústavy jsou šéfové takovýchto státních institucí jmenováni prezidentem po schválení většinou hlasů v parlamentu na čtyřleté období. (Ovšem kde nic není, ani kuře nehrabe – v tomto na 100 % ústavu naplnit nelze). Současně tento článek stanoví, že takto jmenovaní vysocí úředníci nemohou být své funkce zbaveni – s výjimkou důvodů stanovených zákonem. A právě taková norma začala 11/7 platit. Dlužno dodat, že po zvolení nového parlamentu budou mít egyptští zákonodárci hodně práce: do patnácti dnů od ustavení nové sněmovny budou muset všechny zákony vydané prezidentem znovu přezkoumat.

******

Perlička na závěr. Že prezident Sisi bere boj s teroristy vážně, dokázal nedávno tím, že ve vyšším zájmu porušil jistý dress code. V Egyptě nemůže být hlavou státu voják, a tak Sisi, který jím celý život byl, musel před volbami prezidenta odejít do civilu. Od té doby, tj. od března 2014, byl viděn pouze v občanském oděvu. Výjimku udělal nedávno, když po zmíněném velkém útoku teroristů na Sinaji přiletěl do oblasti bojů – poprvé ve funkci prezidenta ve své někdejší uniformě polního maršála. Smyslem tohoto kroku bylo vojáky povzbudit, vyjádřit jim uznání a solidaritu. Na žhavé sinajské půdě to bezpochyby potřebují.

Sisi

4/7/2015. Egyptský prezident Sisi se na Sinaji zdraví s kapitánem vojenské policie.

Stejskal.estranky.cz