26.4.2024 | Svátek má Oto


EGYPT: Převrat, nebo lidová revoluce?

27.8.2013

Jistěže jak kdo. Jinak vidí poslední vývoj na obou březích Nilu Muslimské bratrstvo, jinak jejich oponenti. Patří k nim i Hamdín Sabbahi.

Ti, kdo sledují dění v Egyptě podrobněji, znají Sabbahiho jako jednoho z kandidátů v prezidentských volbách 2012. Připomeňme pořadí v první kole:

1. Mursí … 24,8 % hlasů – postoupil do 2. kola (57,73 %)

2. Šafik … 23,7 % - postoupil do 2. kola (48,27 %)

3. Sabbahi … 20,7 %

Sabbahi sice do finálového duelu nepostoupil (mimochodem druhé kolo skončilo tak těsně, že výsledek nemohl nebýt předzvěstí budoucích problémů, zejména když si uvědomíme, že Šafik byl posledním premiérem v Mubarakově éře), nicméně za pozornost stojí, v kterých guvernorátech zvítězil:

- v hlavním městě Káhiře

- v guvernorátu Rudé moře (správní středisko Hurghada)

- v guvernorátu Alexandrie

- v guvernorátu Port Said

- v průmyslovém guvernorátu Kafr aš Šajch na pobřeží Středozemního moře

Tím budiž řečeno, že většinu hlasů rozhodně nedostal od "negramotných vesničanů".

sabahi

Hamdín Sabbahi na předvolebním plakátu. Slogan: Jeden z nás.

Sabbahi patří k levicovým osobnostem; jde o násirovce a odpůrce režimu představovaného prezidenty Sadat – Mubarak, za jejichž vlády byl mnohokrát vězněn a některé zdroje uvádějí, že i mučen. Proto bylo zcela přirozené, že se aktivně zapojil do protimubarakovské revolty 2011.

V roce 1996 spoluzaložil násirovskou stranu Důstojnost, dnes stojí v čele hnutí Lidový proud. Pokud jde o jeho vztah k Izraeli, jako násirovec (zjednodušeně panarabský nacionalista) nedokáže překročit vlastní stín: vyjádřil podporu teroristickým hnutím Hizballáh v Libanonu a Hamas v Pásmu Gazy. Což je pikantní zejména proto, že v nynějším pomursíovském období stojí na straně armády v jejím boji proti terorismu Muslimského bratrstva, čímž se dostáváme k hlavnímu námětu tohoto článku.

Co řekl slovenskému velvyslanci

Hamdín Sabbahi je mimořádně čilý na diplomatické frontě, jak včera (24/8) napsal server Ahram On Line: setkává se se zahraničními diplomaty, naposledy se slovenským ambasadorem Antonem Pinterem.

V rozhovoru s ním uvedl, že to, co se nyní v Egyptě děje, není coup d´etat – státní převrat, jak tvrdí zastánci Mursího. Egyptské obyvatelstvo podle jeho slov doufá v nastolení demokratického režimu.

Na adresu Bratrstva tento podporovatel Hizballáhu a Hamasu (v tom druhém případě de facto palestinskoarabské filiálky Bratrstva) říká, že (jím praktikovaný) terorismus musí být odsouzen ("terorism must be condemned" - škoda, že totéž neuplatňuje i vůči terorismu jiných muslimských organizací včetně těch zmíněných výše) a dodává, že jedna ozbrojená frakce se rozhodla vystupovat agresivně vůči ostatním obyvatelům a patronizovat jejich svobodnou vůli.

Sabbahi v rozhovoru s velvyslancem Pinterem dále řekl, že svržení Mursího bylo součástí armádní "cestovní mapy" pro Egypt, kterou si vynutily předchozí masové protesty. Podle toho plánu by měla být ústava do té doby připravovaná komisí, v níž dominují islamisté, pozměněna ještě před novými parlamentními a prezidentskými volbami.

Zde malá odbočka. Když nejvyšší duchovní představený egyptských koptských křesťanů, papež-patriarcha Tawadros, před časem pohrozil, že zástupci jeho církve ze zmíněné komise (mimochodem bylo jich tam pět ze sta) odejdou, bylo to krom jiného kvůli návrhu následujícího článku konstituce:

"Islám je státním náboženstvím a arabština je oficiálním jazykem země. Principy muslimského práva (šaríja – upřesnění L. S.) jsou hlavním zdrojem zákonodárství." Víc dodávat netřeba.

První zprávy, které přicházely po sesazení Mursího uváděly(cituji z webu ČTK):

Znění egyptské ústavy bude podrobeno revizi znalců, k národnímu usmíření by měl přispět zvláštní výbor se zastoupením protestně naladěné mládeže. Generál (A. F. Sisi – dopl. L. S.) uvedl, že politický program podpořily klíčové politické síly a nejvyšší duchovní autority egyptských sunnitů a Koptů.

Násirovec Sabbahi říká v zásadě něco podobného. "Tato cestovní mapa byla odsouhlasena politicky amgažovanou mládeží a revolučními silami," přičemž neušetřil kritikou na adresu zemí, které vyjádřily obavy ze sesazení Mursího armádou, jmenovitě šlo o Turecko, Francii a USA. "Tyto země si vytvořily názor na základě mylných informací a ignorují důležité skutečnosti, které se staly 30. června" (kdy miliony Egypťanů vyšly do ulic v celé zemi a požadovaly Mursího odstranění), vysvětlil Sabbahi svému hostu a dodal:

"Je to lidová revoluce a armáda s policií jsou vlastenecké státní instituce. Všichni jsou ve válce proti terorismu."

Inu, když dva dělají totéž … To, co Sabbahi (neprávem) upírá Izraeli, přiznává (právem) vlastním ozbrojeným silám. V tom prvním se mýlí a zaslouží kritiku, v tom druhém souhlas a podporu. Z toho mimo jiné vyplývá, že naděje na zlepšení v oblasti nastane v okamžiku, až bude jedno i druhé v souladu. Což je ovšem v dané chvíli větší než velká iluze.

Stejskal.estranky.cz