EGYPT: Boj o preambuli
Nová egyptská ústava se dostává do finále. Práce padesátičlenné komise, která ji vytváří (resp. přetváří ústavu předchozí) by měla být dokončena 3. prosince 2013. Možná i o několik dnů dříve.
Pak bude ústava předána k podpisu prezidentovi a následně národu ke schválení v referendu.
Mluvčí komise pro tvorbu ústavy Mohamed Salmawy dnes (23/7) sdělil, že dokument bude mít 242 článků. Původně jich mělo být o jeden méně, ale nejnovější tragické události, zejména sebevražedný útok na armádní konvoj na Sinaji, při němž zahynulo 11 vojáků, daly vzniknout článku novému: stát se v něm zavazuje k boji roti terorismu.
Silnou kontroverzi ovšem vyvolalo znění preambule, v níž je mimo jiné uvedena tato jednoduchá, ale klíčová věta:
"Ústava je pro občanský, demokratický a moderní stát v Egyptě."
Co je v tom za problém, řekne si běžný občan jakéhokoli státu svobodného světa. Pro nás žádný. Pro většinu členů komise také žádný. Zuřivý odpor ovšem vyvolala tato formulace u zástupce ultrakonzervativní salafistické strany Núr. Mohamed Ibrahim Mansúr (nezaměňovat s prozatímním prezidentem Mansúrem) nekompromisně odmítl termín "občanský" v inkriminované větě.
Důvod?
Protože prý odráží západní a sekulární hodnoty.
Jak tomu rozumět?
Islamisté všeho druhu se zuby nehty brání možnosti, že by Egypt mohl být občanským státem, což zjednodušeně řečeno znamená, že nebude státem náboženským (teokratickým). A tudy vede linie, která rozděluje zemi, národ. Spor se vede o charakter Egypta: islamisté chtějí míchat náboženství do politiky, "sekularisté" (paradoxně k nim patří i zástupci křesťanských církví v komisi) naopak požadují oddělení politiky a náboženství.
V komisi mají převahu zástupci občanské podoby státu (byť nikdo nezpochybňuje většinově islámský charakter země). Problém může nastat při referendu – vzpomeňme na předchozí hlasování o "mursíovské" ústavě (63,8% pro, ovšem z 32,9% oprávněných voličů) a parlamentní volby, které vyhrála politická odnož Muslimského bratrstva, která později získala i prezidenta, byť těsně.
Budoucnost Egypta a osud jeho nové ústavy z předních stránek novin a světových webů jen tak nezmizí. Země je regionální velmocí a na tom, v jaké je "kondici", záleží víc, než se na první pohled může zdát.