9.5.2024 | Svátek má Ctibor


CO BYLO: O Japoncích, Slovácích a prezidentu Pavlovi

17.6.2023

Řada světových médií včetně webu Politico nebo agentury Reuters si všimla výroku českého prezidenta Petra Pavla o Rusech žijících na Západě. Český politik se v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vyslovil pro to, aby občané Ruska žijící v západních zemích podléhali přísnějšímu dohledu.

K tomu bych měl poznámku. Doufám, že propaganda nechá pana presidenta na pokoji, ale ve svém výroku mluví jen o Japoncích v USA za 2. světové války. To bych ještě doplnil. V té době byl vyhlášen zákon „enemy alien“, který nařizoval všem cizincům ze států nepřátelských vůči USA, se zaregistrovat a podléhali různým omezením, či zákazům. Jednalo se, na příklad o Němce, Italy, Maďary, Slováky, atd.

U Japonců na západním pobřeží USA to bylo zvláště komplikované. Vypukla skoro hysterie, že se jednoho dne Japonci vylodí, že americké Japonce budou používat jako špiony a záškodníky. Proto jim bylo nařízeno se odstěhovat od pobřeží nejméně 300 mil, a ti co nemohli, tak je umístili ve zvláštních táborech. Tady budu politicky nekorektní, ale bylo to i na jejich ochranu, protože horké hlavy hlásaly jejich likvidaci a určitě by se našli takoví, co by je napadali.

Měli jsme přátele, staré manžele, kteří pocházeli z městečka Lone Pine v Owens Valley, Kalifornie, vedle níž byl ten tábor pro Japonce. A dokonce se s některými Japonci tenkráte skamarádili. Ukázali nám ten tábor, bylo to v roce 1970, ještě stál a byl předělaný jako jakýsi památník. Nebyl to žádný koncentrák, jak to kdysi líčila komunistická propaganda, každá rodina měla svůj domek, nejhorší na tom byla nuda. Opustit tábor, nebo někam cestovat mohli jen na povolení, ale jinak si mohli tam dělat co chtěli.

Jídlo lékařskou péči a ostatní potřeby poskytoval stát..

Někteří Japonci, ale nebylo jich mnoho, odešli přes Mexiko do Japonska, ale poměrně dost mužů se přihlásilo do americké armády, kde vytvořili 441 batalion. Byla to jedna z nejvyznamenávanějších jednotek US Army. Dokonce se jim podařilo zachránit jednotku texaské národní gardy z německého obklíčení, za což byli všichni jmenováni čestnými občany státu Texas, což je prý podle Texanů nejvyšší pocta, jakou může člověk na tomto světě dosáhnout

Otec zubaře, který léta ošetřoval můj chrup, v té jednotce bojoval a vyprávěl mi o tom, že když ta otcova jednotka osvobozovala německý koncentrační tábor, podle jeho vyprávění to byl nejspíše Buchenwald, tak vězňové před nimi utíkali. Viděli Japonce, mysleli, že jsou to spojenci Němců a přišli je postřílet.

Dále něco jiného myslím zajímavého z té doby. Za 2. světové války, Slovensko vypovědělo válku USA. Proto se museli všichni slovenští občané, nacházející se v USA, zaregistrovat, jako „nepřátelští cizinci“ Kupodivu i ti velcí slovenští nacionalisté, co hlásali nutnost rozbití ČSR, prohlásili, že jsou Čechoslováci, tedy občané spojence USA, a vyhnuli se tak registraci a nepříjemnostem.

Protože Slovensko sice vyhlásilo válku USA, ale nějak se zapomněl udělat mír, někteří Češi si tím škádlí Slováky, že Slováci společně s indiánským národem Semiolů na Floridě, jsou jedinými, kdo jsou, de iure, stále, ve válečném stavu se Spojenými Státy.

Semiolové byli ve svém prohlašování nezávislosti tak důslední, že když se USA se octlo ve válce s Německem, vyhlásili Německu válku jako samostatný národ.