23.9.2023 | Svátek má Berta


BURKA: Právní dozvuky incidentu

15.8.2023

Nedlouho po napadení židovských pastýřů arabskými násilníky v Burce, Nati Rom, právník z organizace Honenu, řekl médiím, že pastýř Jehiel Indor napadený desítkami Arabů, kteří se ho a jeho přátele pokoušely zlynčovat, je hrdina. Pravdou je, že Indor nejprve střílel do vzduchu poté, co se ho a jeho společníky arabští výtržníci, křičící „zabijte Židy“, pokoušeli usmrtit. Indor byl těžce zraněn kamenem do hlavy vrženým běsnícím arabským davem.

Naproti tomu někteří opoziční poslanci zkritizovali řadu výroků předsedkyně Strany práce Merav Michaeliové, zejména její útok na stranu Otzma Jehudit, když pravila, že Netanjahuova vláda má stranu „příznivců teroru“. Michaeliová zaútočila nejen konkrétně na stranu Otzma Yehudit, ale také na její poslankyni Limor Son Har Melech osobně, když ji nařkla, že „osobně podporuje teroristy“.

Příslušníci opozice ji dále vytkli, že radikalizuje politický diskurs až ke krajní levici, opouští státnickou pozici a tím odrazuje centristické voliče, kteří z toho důvodu opouštějí Stranu práce a tím ji vede k politické záhubě.

Magistrátní soud dne 9.8.2023 odpoledne rozhodl, že neprodlouží vazbu Elišy Jereda a Jehiela Indora, o kterou žádala policie, a rozhodl, že budou oba propuštěni do domácího vězení. Policie tvrdila že jsou zodpovědní za páteční incident, při němž byl poblíž města Burka zabit Arab z Palestinské autonomie.

Soudce Zion Sahrai upřesnil, že nový dokument předložený ISA „nemění důkazní infrastrukturu způsobem, který by ospravedlňoval ponechání ve vazbě“.

Je třeba poznamenat, že před jednáním policie doplnila obvinění proti Elišovi Yeredovi a Yehielovi Indorovi o podezření ze žhářství na nacionalistickém základě a požádala o prodloužení jejich vazby o 12 dní.

Při slyšení vyšlo najevo, že policie obdržela od Palestinské samosprávy patologickou zprávu o pitvě mrtvého těla.

Slyšení se konalo několik hodin poté, co Nejvyšší soud rozhodl ponechat Jereda ve vazbě, přestože okresní soud o den dříve rozhodl o jeho propuštění do domácího vězení.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu platilo do 13:00 toho dne, kdy o prodloužení vazby měl rozhodnout magistrátní soud.

Nejvyšší soud ve středu ráno rozhodl o ponechání Yereda ve vazbě po jednání, které se na žádost ISA konalo 20 minut za zavřenými dveřmi poté, co byli Yeredovi právníci vyvedeni ze soudní síně.

Yehiel Indor, který byl při těžce incidentu zraněn, je stále hospitalizován v nemocnici Shaare Zedek a zotavuje se z operace hlavy, kterou podstoupil. Z tohoto důvodu a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu proběhne slyšení v jeho nepřítomnosti.

Advokát Adi Kedar z organizace právní pomoci Honenu se na středečním slyšení připojil k týmu obhájců v případu a bude Izraelce v incidentu zastupovat společně s právníky Honenu Avihaiem Hajabim a Natim Romem. Na druhé straně soudce napadl žádost obžaloby, aby byl Yered ponechán ve vazbě.

Okresní soud večer toho samého dne zamítl odvolání policie proti rozhodnutí magistrátního soudu propustit do domácího vězení pravicového aktivistu Elíšu Jereda, který byl podezřelý z účasti na násilném incidentu, při němž zemřel palestinský Arab a jeden Žid byl těžce zraněn.

Odvolání proti propuštění Jehiela Indora, který byl při incidentu těžce zraněn, bylo přijato a jeho vazba byla prodloužena až do dne 11.8.2023, aby mohlo být dokončeno vyšetřování.

Zástupci policie se na jednání dostavili se zpožděním a požádali o další odklad, aby mohli dorazit zástupci jeruzalémského okresního státního zastupitelství a Šin Bet. Poté členové Šin Bet požadovali, aby se slyšení konalo ex parte, proti čemuž se postavili Indorovi a Jeredovi právníci, kteří dokonce tvrdili, že by tím porušili zákonný postup. Přesto se soudce rozhodl požadavek akceptovat a advokáti Keidar a Rom opustili soudní síň.

Soudkyně Tamar Bar-Asherová je požádala, aby se vrátili, a když se vrátili, obžaloba požadovala, aby slyšení proběhlo ex parte, ale tento požadavek byl zamítnut i z důvodu špatné připravenosti zástupců obžaloby. Jeden z žalobců požádal o ponechání obou podezřelých ve vazbě, avšak soudní dvůr poledne 9.8.2023 rozhodl, že neprodlouží vazbu Elišy Jereda a Jehiela Indora a že budou propuštěni do domácího vězení.

Je třeba poznamenat, že před jednáním policie doplnila obvinění proti Elišovi Yeredovi a Yehielovi Indorovi o podezření ze žhářství na nacionalistickém základě a požádala o prodloužení jejich vazby o 12 dní.

Následně se státní zastupitelství rozhodlo podat další odvolání proti rozhodnutí okresního soudu propustit Elíšu Jereda, podezřelého ze smrti palestinského útočníka, který se podílel na lynči židovských pastýřů, do domácího vězení.

Dne 9.8.2023 totiž okresní soud podpořil rozhodnutí magistrátního soudu o propuštění Yereda do domácího vězení.

Odvolání druhého podezřelého, Jehiela Indora, bylo přijato a Indorova vazba byla prodloužena až do 11.8.2023, aby bylo možné dokončit vyšetřování. Indor byl při lynčování těžce zraněn a vystřelil, aby si chránil život.

Den předtím se konalo slyšení u Nejvyššího soudu, po němž soud prodloužil Yeredovu vazbu do jednání magistrátního soudu v této věci téhož dne. Právě během tohoto slyšení magistrátní soud rozhodl o Yeredově propuštění.

Soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Ronenová zamítla odvolání obžaloby proti propuštění Elishy Yereda, jednoho z podezřelých ze smrti palestinského Araba, který se minulý týden zúčastnil pokusu o lynčování židovských pastýřů.

Nicméně nové okolnosti vedly k tomu, že izraelská policie dne 11.8.2023 vyškrtla podezření ze žhářství a nacionalistického motivu z případu Jehiela Indora, který minulý týden při vražedném arabském útoku poblíž města Burka střílel proti palestinskému chuligánovi.

V ten samý den jeruzalémský magistrátní soud schválil prodloužení Indorovy vazby o pět dní.

Policie následně upustila od podezření ze žhářství a nacionalisticky motivovaných trestných činů proti Indorovi. Stále však čelí obvinění ze způsobení smrti z nedbalosti nebo úmyslu, jakož i ze spiknutí, a výtržnictví.