Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BRUSEL: Tento týden v EU (54)

diskuse (24)

Leyenová chce zdokonalovat demokracii. Byl spuštěn zmodernizovaný Schengenský informační systém. Předseda Výboru EP pro rovnost pohlaví se na MDŽ rozohnil. Unie aspiruje na to stát se globální vesmírnou velmocí.

Úterý 7. března 2023
Do provozu byl uveden zmodernizovaný Schengenský informační systém (SIS). SIS je systémem pro sdílení informací v oblasti bezpečnosti a správy vnějších hranic schengenského prostoru. Po několikaletých přípravách byl nyní SIS rozšířen o nové kategorie záznamů – např. o otisky dlaní, otisky prstů a záznamy DNA pro pohřešované osoby – a o nové nástroje pro boj proti trestné činnosti a terorismu.

Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o uspořádání Evropského roku dovedností v období od 9. května 2023 do 8. května 2024. Tato akce bude zahrnovat různé konference, diskuse, kampaně apod. – to vše k propagaci prohlubování dovedností a rekvalifikace. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Ursula von der Leyenová v kanadském parlamentu poznamenala: „Žádná demokracie není dokonalá. Ale všechny demokracie jsou zdokonalitelné. To je naše poslání.“ (O tom, jaký přístup mají unijní instituce ke „zdokonalování“ demokracie blíže třeba v článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila nebo Unijní demokracie naruby.)

Středa 8. března
Komise vydala pokyny členským státům k provádění a koordinaci fiskální politiky na rok 2024. Pokyny mají sloužit jako podklad k přípravě programů stability a konvergenčních programů, v nichž členské státy představují své střednědobé fiskální strukturální plány.

Na stránkách Evropského parlamentu bylo u příležitosti MDŽ zveřejněno bojovně laděné prohlášení předsedy Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Roberta Biedroně. Pokud bude EU pokračovat současným tempem, dělí ji podle soudruha předsedy od dosažení úplné rovnosti pohlaví nejméně 60 let, a to prostě nejde.

Čtvrtek 9. března
Předseda Evropské rady, předsedkyně Komise, předseda Euroskupiny, prezidentka Evropské centrální banky a prezident Evropské investiční banky ve společném prohlášení, otištěném v několika denících, vyzvali k zintenzivnění prací na vybudování unie kapitálových trhů. Tento apel dali do souvislosti s tím, že v nadcházejících desetiletích nás prý čeká v souvislosti se Zeleným údělem a digitalizací „největší průmyslová transformace naší doby“, a proto potřebujeme kapitál k její realizaci.

Rada schválila závěry o klimatické a energetické diplomacii. Ty potvrzují, že základní složkou zahraniční politiky Unie má být diplomacie v oblasti klimatu, respektive prosazování nynější linie Zeleného údělu po celém světě.

Pátek 10. března
Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě o návrhu přepracované, velmi zpřísněné směrnice o energetické účinnosti. Ta je součástí Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55. Podle nové úpravy by se mimo jiné konečná spotřeba energie v EU měla snížit do roku 2030 o 11,7 % ve srovnání s rokem 2020. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté směrnici přijmout.

Komise a vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku společně nastínili Evropskou vesmírnou strategii pro bezpečnost a obranu. Cílem má být lépe chránit vesmírné systémy a služby EU a maximalizovat využití vesmírných systémů pro bezpečnost a obranu, čímž se prý posílí úloha EU jako „globální vesmírné velmoci“.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

jic Jiří Čihák, vp Vojtěch Povejšil
22. 7. 2024

Pokud se fotbalisté Sparty dostanou přes irský Shamrock Rovers do třetího předkola Ligy mistrů,...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

mls Markéta Lankašová
22. 7. 2024

Stále v nejistotě zůstávají podle šéfa školských odborů kuchařky, školníci či uklízečky na českých...

kh Kateřina Havlická
22. 7. 2024

Poté, co jednaosmdesátiletý americký prezident Joe Biden vzdal boj o své znovuzvolení, dosáhl jeho...

lav Lada Válková
22. 7. 2024

Spor mezi dvěma bezdomovci z minulého týdne v Novém Boru na Českolipsku vyšetřuje policie jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz