20.3.2023 | Svátek má Světlana


BRUSEL: Tento týden v EU (50)

14.2.2023

Osm členských států vyzvalo k důraznější ochraně vnějších hranic. EU uspořádá dárcovskou konferenci pro Turecko a Sýrii. Zelenskyj byl uvítán v Bruselu.

Pondělí 6. února 2023
Kvůli koordinaci pomoci EU pro Turecko a Sýrii, které zasáhlo silné zemětřesení, aktivovalo švédské předsednictví mechanismus reakce na krize. [Mechanismus integrované politické reakce EU na krize (IPCR) je upraven v prováděcím rozhodnutí Rady č. 2018/1993.] V rámci rychlé reakce byly vyslány na místo pátrací a záchranné týmy a zdravotnické týmy.

Rakousko, Slovensko, Estonsko, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Řecko ve společném dopisu adresovaném předsedovi Evropské rady a předsedkyni Komise apelovaly na důraznější ochranu vnějších hranic EU a účinnější azylovou a přistěhovaleckou politiku (včetně rychlejšího navracení neúspěšných žadatelů o azyl), aby se předešlo nové rozsáhlé migrační krizi. Reagovaly tak na zesílené migrační tlaky, kterým některé země EU v poslední době čelí. Nynější situace je podle signatářů „nanejvýš znepokojující a naléhavě vyžaduje politickou pozornost a konkrétní opatření“.

Středa 8. února
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a švédský premiér Ulf Kristersson oznámili záměr uspořádat v březnu v Bruselu dárcovskou konferenci na podporu obyvatel Turecka a Sýrie zasažených zemětřesením.

Komise vydala předběžné kladné posouzení žádosti ČR o poskytnutí prostředků ve výši 928 milionů eur (cca 22 miliard Kč) v rámci fondu porokoronavirové obnovy (NextGenerationEU). Hodnocení musí ještě potvrdit zástupci členských států v Hospodářském a finančním výboru. (Z fondu obnovy celkem Česko může čerpat přibližně 7 miliard eur. Předběžnou platbu 915 milionů eur obdrželo v září 2021.)

Čtvrtek 9. února
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil v Evropském parlamentu v Bruselu. Uvedl mimo jiné, že Rusko se snaží zničit nejen suverénní Ukrajinu, ale i evropský „způsob života“. Ukrajina prý bojuje za Evropu před Ruskem jako protievropskou silou ji chrání.

Čtvrtek 9. února a pátek 10. února
V Bruselu proběhlo mimořádné zasedání Evropské rady. V úvodní části se lídři setkali s Volodymyrem Zelenským. Na pořadu jednání byly mj. pomoc Ukrajině, ekonomické otázky a migrační politika. Přijaté závěry jsou dostupné zde. Za povšimnutí stojí pasáž v části týkající se migrace, kde Evropská rada vyzývá Komisi k „neprodlené mobilizaci významného objemu finančních i jiných prostředků EU na podporu členských států při posilování kapacit a infrastruktury v oblasti ochrany hranic, prostředků ostrahy, včetně dohledu ze vzduchu, a vybavení“ – což by mohlo být předzvěstí toho, že z unijních fondů by (konečně) mohla být financována výstavba plotů a podobných ochranných opatření.

Pátek 10. února
Europoslanec Marc Tarabella, kterého minulý týden EP vydal k trestnímu stíhání v souvislosti s aférou Katargate, byl zatčen belgickou policií.