19.2.2020 | Svátek má Patrik


BLÍZKÝ VÝCHOD: Záhadné chování našich médií

12.10.2016

Nejnovější zprávy o neutuchajících bojích v některých čtvrtích syrského Aleppa a jeho nejbližším okolí chtě-ne­chtě i v našich sdělovacích prostředcích odhalily pravou tvář bojovníků Džabhat Fatah aš-Šám.

Ve skutečnosti totiž nejde o nějakou „syrskou opozici“, ale o teroristy z Fronty an-Nusrá, nově nazývané Fronta pro dobytí Sýrie. Podle západních analy­tiků v řadách Fronty an-Nusrá dnes v Sýrii válčí zhruba 2000 islamistů jak z Ruskem ovládaných částí Kav­kazu, tak z postsovětských středoasij­ských států, což zvyšuje hrozbu jejich destabilizace. Není tedy divu, že Rusové trvají na oddělení bojovníků „syrské opozice“ od radikálů z Džabhat Fatah aš-Šám (Fronty an-Nusrá) a na odsunu ozbrojených složek této teroristické organizace z Aleppa, což Bílý dům odmítá. Extremistická Fronta an-Nusrá, napojená na al-Káidu, je součástí koalice sunnitských radikálních skupin zvané Džaíš al-Fatah, podporované Saúdskou Arábií a Katarem. Jejím cílem je vytvoření islám­ského státu na území Sýrie, přičemž někteří izraelští experti dnes považují Frontu an-Nusrá za daleko nebezpečnější než samotný Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) , tedy tzv. Islámský stát.

Ovšem situaci na syrském bojišti komplikuje fakt, že Rusové mezi své nepřátele zařadili i Muslim­ské bratrstvo (je jedním z největších is­lámských hnutí se znaky islámského fundamentalismu a Rusko, stejně jako Izrael, jej řadí mezi te­roristické organizace, přičemž v arabském světě již Muslim­ské bratrstvo za teroristickou organi­zaci prohlá­sily i Spojené arabské emiráty, coby konfederace sedmi ropných arabských království). Také v Egyptě bylo novou vládou Muslimské bratrstvo zakázáno a označeno za teroristickou organizaci, kte­rou je třeba eliminovat. To se však nelíbilo americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který na tuto situaci reagoval zastavením vojenské pomoci Egyptu.

Na nejnovější vývoj událostí v Sýrii, a tedy i v Aleppu (arabsky Halab, turecky Haleb), mají velký vliv též milice označované za „mezinárodní džihádisty“, v nichž se bojů aktivně účastní občané asi padesáti států z celého světa, včetně mnohokrát vzpomínaných Čečenců. V této skupině údajných „povstalců“ svým jasným ideologickým cílem i účinným způsobem boje obzvláště vyniká právě svaz Džabhát an-Nusrá il-Ahl aš-Šám. Plný název této organizace, obvykle zkra­covaný na Džabhát an-Nu­srá, v překladu znamená „Fronta na podporu lidu Velké Sýrie“. Ovšem stoupenci Fronty an-Nusrá nemluví o dnešní Sýrii, nýbrž o „aš-Šámu“, tedy o území, které je označováno jako „Velká Sý­rie“. Ta má zahrno­vat též Libanon, Izrael a Jordánsko. Je pravda, že islamisté z přejmenované Fronty an-Nusrá hod­lají svrhnout režim Bašára Asada. Jenže deklarují i boj proti židovskému státu Izrael a je­jich hlavním cílem je šířit islám po celém světě.

Navíc se ze záplavy informací o nezdařeném červencovém puči v Turecku a následné likvidaci tamější opozice i v našich sdělo­vacích prostředcích vytratily informace o Erdoganově obratu, neboť Erdogan své regionální zájmy již ladí nejen s Ruskem, ale i s Izraelem. Jinak řečeno, vývoj si­tuace v tomto regionu v poslední době vyústil v podporu Bašára Háfize al-Asada těmi nejvýznamnějšími hráči. Proti jeho odstranění vojenskou silou není jen Rusko s Čínou nebo Írán, ale též Izrael, ba i Turecko. Je tedy pro nás záhadou, proč naše sdělovací pro­středky velebí „mírotvorce“ Baracka Obamu a jeho Bílý dům, jenž dosud trvá na odstranění Asada, kvůli čemuž stupňuje tlak na Ruskou federaci.

Ještě více záhadným se pak zdá být fakt, že se naše sdělovací prostředky v případě komentování sou­časného dění v Sýrii vyhýbají názorům a komentářům dvou nejpovolanějších odborníků, totiž naší velvyslankyně v Sýrii a našeho velvyslance v Izraeli, kteří nedávno v „politicky nekorektním“ vystoupení na půdě Institutu 2080 otevřeli, jak se u nás říká, přítomným posluchačům oči.

Zde záznam jejich komentáře situace na Blízkém východě zveřejněný 13. 9. 2016 prostřed­nic­tvím YouTube:

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.