4.12.2021 | Svátek má Barbora


BLÍZKÝ VÝCHOD: „Palestina, v srdci Svaté země“

18.7.2020

K jednomu ne právě objektivnímu filmu v České televizi

Česká televize vysílala ve středu 15/7/2020 na 2. programu film v Belgii narozeného dokumentaristy Pierra Brouwerse nazvaný „Palestina, v srdci Svaté země“. Vytvořen byl v jeho produkční společnosti Media 9.

Jednalo se o snímek zjevně proarabský (přesněji propalestinskoarabský). Popisoval život Arabů na teritoriích Palestinskoarabské autonomie, kriticky pojal bezpečnostní zeď. Tady je první problém: ke zdi se autor staví negativně, byť to dělá rafinovaně, aniž by zdůraznil, proč byla vybudována.

Nebylo to proto, že by izraelská vláda nevěděla co s penězi; důvod je mnohem závažnější: arabský teror vedený proti izraelským civilistům a příslušníkům ozbrojených složek.

Platí jednoduchá „rovnice“: nebyl-li by teror, nebyla by ani zeď.

V části věnované jistě ne právě záviděníhodnému životu obyvatel Pásma Gazy pod vládou teroristického hnutí Hamas (vznik filmu je datován rokem 2015) nechybí kritika blokády, zato ale chybí jakákoli zmínka o raketové agresi Hamasu a spol. proti izraelskému území, která je jedním ze dvou důvodů (vedle „neraketových“ teroristických aktivit Gazanů), proč byl režim blokády zaveden. Blokáda to není totální: do Pásma proudí denně stovky kamionů s nejrůznějším zbožím. Samozřejmě z Izraele, neb Izrael si vyhrazuje právo zásilky kontrolovat a rozhodnout, co na území teroristického nepřítele pustí. Bezpečnostní důvody jsou více než zřejmé.

I zde platí jednoduchá „rovnice“: nebude teror + raketová agrese, nebude blokáda.

Ještě než se podíváme na dva obrázky k výše uvedenému, položím otázku, jaký smysl hledat v tom, že česká veřejnoprávní televize kupuje a vysílá pořady, které nejsou objektivní a zamlčují podstatná fakta.

*****************************

počet raketových útoků

Graf zveřejněný na webu izraelského ministerstva zahraničí ukazuje roční počet raketových útoků vedených z Pásma Gazy na Izrael od roku 2016. Čísly 1, 2, 3 jsou označeny obranné protiteroristické operace. Je dobré si všimnout, kolik útoků jim předcházelo a jak klesl jejich počet v roce následujícím. Pro některé dokumentaristy ovšem raketové útoky Arabů jako by neexistovaly.

COGAT

V Izraeli má distribuci zboží do Pásma Gazy na starosti vládní koordinační úřad COGAT. Podle nejnovější informace zveřejněné na jeho Facebooku 13. července 2020 bylo ve dnech 5. až 11. července 2020 dopraveno do Pásma 137 cisteren s palivem a 2349 kamionů (tj. 335 denně) se zbožím o váze 72602 tun, z toho bylo 84 t zdravotnického materiálu, 450 tun zemědělských produktů, 8221 t potravin, 48900 t stavebního materiálu a 14947 tun dalšího zboží. Informace tohoto druhu se ovšem v dokumentu Pierra Brouwerse neobjevila. (Zdroj: Facebook úřadu COGAT)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.