26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Na okraj jedné krátké zprávy

3.7.2021

Český televizní kanál ČT24 informoval v neděli 27. června ve zprávách v 11 hodin o protestech Palestinců v Jeruzalémě. Protestech nikoli proti Izraeli, ale „proti palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi“.

Zpráva trvala asi 20 sekund a doslova obsahovala toto:

Několik stovek Palestinců včera protestovalo v Jeruzalémě proti palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi. Důvodem je úmrtí velkého kritika jeho i celé samosprávy, který zemřel ve čtvrtek po zásahu policie. Na místě musely zasahovat bezpečnostní složky. Menší protesty se konaly i v Chevronu nebo Ramalláhu.

Nevím, co si průměrný český divák, kterého teď víc zajímá jižní Morava než Blízký východ, z této zprávy odnesl. Nechci podceňovat jeho inteligenci a doufám, že pochopil to podstatné: onen kritik (více o něm níže) zemřel po zásahu policie Palestinskoarabské samosprávy (PA), která ho přišla zatknout, nikoli policie izraelské, což je nutné zdůraznit - v kontextu toho, jak média o tamním konfliktu referují. Naproti tomu izraelské bezpečnostní složky musely zasahovat během samotného protestu. Za vysvětlení by také stálo, proč se protesty konaly právě v Chevronu (já v tomto článku upřednostním název Hebron) a v Ramalláhu. To snad vyplyne z dalších odstavců.

Nuže tedy – a především: ten člověk má jméno. Nizar Banat. Bylo mu 44 a jak v několika článcích přibližuje server Times of Israel, jednalo se o prominentního kritika Abbásova režimu. Banat bydlel v judském městě Dura v jihozápadním sousedství biblického Hebronu (hebrejsky Chevron, arabsky Al Chalíl), tedy na území PA.

Banat byl jako odpůrce Abbásova režimu vládnoucího v Judeji a Samaří, nikoli v Pásmu Gazy (tam je u moci teroristické hnutí Hamas), aktivní především na sociálních sítích. Kritizoval rozbujelou korupci a vedle toho i vztahy PA s Izraelem, byť spíše minimální. Postavil se proti dohodě o dodání izraelských vakcín proti covidu úřadům PA (která byla po několika hodinách od ujednání zrušena). Nelze ho tedy prezentovat tak, že působil jako oponent Abbáse z proizraelských pozic; to v žádném případě. Politicky se jeho smrt hodí Hamasu a protiabbásovkým „disidentům“, ať už působí v Judeji a Samaří či v exilu (Mohammad Dahlan).

Za zmínku stojí, že Banat byl zaregistrován do květnových parlamentních voleb v autonomii na nezávislé kandidátce; voleb Abbásem vyhlášených a poté zrušených. (Záminka: nemohly by se pořádat také ve východním Jeruzalémě, což ale není tak úplně jisté; skutečný důvod: obava z porážky Abbásova Fatahu a vítěztví Hamasu či úspěchu Abbásových oponentů.)

Co se stalo

Ve čtvrtek 24. června časně ráno (dle rodiny v 03:30 místního letního času) si pro Banata přišli. Komando více než dvou desítek policistů PA. Do jeho domu v Duře, kde ho svlékli, mlátili dřevěnými tyčemi a údajně také železným předmětem – to vše mělo trvat osm minut. Navíc použila policie PA pepřový sprej.

Výsledek? Dejme nejprve slovo šéfovi hebronského guvernorátu Jibrinu al Bakrimu. Ten uvedl, že do domu, „kde se (Banat) ukrýval“, vstoupila jednotka bezpečnostních sil PA s příkazem k jeho zatčení. (Konkrétní důvod zprávy neuváději – LS.) A dále: „Během zatčení se jeho zdravotní stav zhoršil a byl okamžitě odeslán do Hebronské veřejné nemocnice. Lékaři, kteří ho na místě prohlédli, zjistili, že je mrtvý.“

Rodina je přesvědčena, že Banat byl úmyslně zavražděn.

Lékař Samir Abu Zaarour, soudní patolog Nezávislé komise pro lidská práva, který byl u pitvy Banatova těla, uvedl, že smrt byla „nepřirozená“, a vyloučil infarkt nebo mrtvici. Podle něj závěrečná zpráva bude k dispozici později. Nicméně na fotu těla uvolněném rodinou jsou patrné modřiny na hlavě a na nohou.

Záležitost kolem Banatovy smrti je natolik závažná, že vedení autonomie bylo nuceno přistoupit k ustavení vyšetřovací komise.

To ovšem veřejnost neuklidnilo. Nemalá část Arabů v autonomii má „plné zuby“ vlády prolezlé korupcí a smrt jejího kritika ji přivedla do ulic. Už ve čtvrtek (24/6) se demonstrovalo v Ramalláhu, správním středisku PA, několik set metrů od Abbásova sídla. Lidé volali: „Odejdi, odejdi!“ - a mysleli tím Abbáse. Jeden z demonstrantů řekl: „Máme toho dost“ a označil Banata jako člověka, který se nebál říkat pravdu bez ohledu na cenu, jakou za to zaplatí. Další protestující skandovali heslo známé z období arabského jara 2011: „Lidé chtějí pád režimu.“

Asi je třeba vysvětlit, na jakém právním základě byl Banat už v minulosti několikrát zadržen. Times of Israel uvedly, že se tak stalo s použitím zákona o kyberkriminalitě. Ten umožňuje stíhat jednotlivce za šíření pomluv vládních institucí, což PA často politicky zneužívá k svévolnému zatýkání oponentů.

Další příležitostí k protestům bylo poslední rozloučení s Banatem v pátek (25/6) v hebronské mešitě a také čas po pátečních modlitbách v jeruzalémské mešitě Al Aksa. Hebronského pohřebního průvodu se zúčastnily asi tři tisíce lidí, z nichž mnozí volali po ukončení 16leté vlády Mahmúda Abbáse.

V Jeruzalémě volal arabský dav, že Palestinská samospráva jsou špioni (myšleno pracující pro Izrael), a to od posledního vojáka po prezidenta. Kdo z toho všeho může politicky těžit, je zřejmé – Hamas. Times of Israel připomínají, že pohřeb vedl Alaa Al Rimavi, novinář napojený na Hamas, který byl několikrát zadržen jak Izraelem, tak bezpečnostními silami PA.

Další desítky demonstrantů, názorově naladěných proti samosprávě, se shromáždily v pátek v Ramalláhu na náměstí Al Manara.

Příznačné je, že zatímco řada palestinskoarabských televizních kanálů a zpravodajských serverů vysílala živým přenosem pohřební obřad z hebronské mešity, oficiální televize autonomie ukázala místo toho záběry ze střetů izraelských vojáků a arabských demonstrantů poblíž města Beity v regionu Samaří. (Jako bychom to neznali z komunismu: co se nehodí, nevysíláme.)

Názor spisovatelky

Smrt Nizara Banata vyděsila arabské aktivisty, kteří patří ke kritikům Abbáse a jeho režimu. Web listu Jerusalem Post cituje spisovatelku a politickou analytičku Nadiu Harhašovou. Ta řekla, že je zajímavé a znepokojivé, že bezprecedentní zásahy samosprávy proti aktivistům začaly bezprostředně po nedávné návštěvě amerického ministra zahraničí Blinkena v Ramalláhu. Podle ní byla citována ministrova slova o podpoře Američanů Abbásově administrativě. Harhašová k tomu uvedla, že pokud tato podpora znamená zatýkání a zabíjení politických aktivistů, pak se USA spolupodílejí na zločinech bezpečnostních sil autonomie.

Je to samozřejmě přehnané tvrzení, nicméně vyjadřuje míru nespokojenosti mnoha Arabů s Abbásovým režimem a jeho podporou ze strany Západu. Harhašová, obyvatelka severojeruzalémské čtvrtě Beit Hanina, má ovšem důvod k roztrpčení. Loni neznámí žháři zapálili její automobil; spisovatelka to dává do souvislosti se svojí kritikou Abbásovy vlády.

Podporu Abbáse ze strany Bidenovy administrativy vnímá Hathašová kriticky. „Pokud si Američané myslí, že posílením PA oslabí Hamas, dělají velkou chybu. Rozsáhlá nespokojenost s palestinskou samosprávou nemá s Hamasem nic společného. Je výsledkem nekontrolovatelné korupce a útoků na veřejné svobody. Neexistuje právní stát; lidé pod palestinskou samosprávou se již necítí v bezpečí. Represivní akce PA podporují hněv na palestinské ulici.“

Na otázku, zda se po Banatově smrti bojí o život, odpověděla Harhašová bez váhání: „Samozřejmě, že se bojím. Nejsem jediný člověk, který má strach. Existuje několik dalších aktivistů a novinářů, kteří se velmi obávají. Není rozdíl mezi těmi, kdo zapálili moje auto, a těmi, kteří zabili Nizara Banata. Chtějí nás umlčet, zastrašit. Účelem usmrcení Banata bylo vyslat varování lidem, jako jsem já, že musíme držet ústa ve vztahu k tomuto zkorumpovanému, ​​totalitnímu a zločineckému režimu podporovanému USA.“

Převzato z blogu autora s jeho svolením.