23.3.2023 | Svátek má Ivona


BLÍZKÝ VÝCHOD: ´Islámský emirát´ u Středozemního moře poražen

21.8.2009

Před týdnem, během pátečního modlitebního shromáždění ve své mešitě v Rafahu, postavil Śejk Abdel-Latif Abu Moussa hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gázy, před nesnesitelnou výzvu. Protože hnutí Hamas údajně "zesvětštělo" a nezavedlo důkladně islámský náboženský zákon šarija, vyhlásil pásmo Gáza za "islámský emirát". Šejk Abu Moussa je vůdcem skupiny, která nese jméno "Alláhovi, nebo-li Boží bojovníci" (Jund Ankar Allah). Ideologicky stojí blízko al Kajdě Osamy bin Ladena. Arabský televizní vysílač Al Džazira přenášel kázání vousatého Abu Moussy přímo z mešity. Kazatel byl obklopen zakuklenými ozbrojenci. Jeden z nich prý měl na sobě pás s výbušninou.

"Militantní větev" strany Hamás, která v demokratických volbách v roce 2006 získala většinu v Palestinské autonomní oblasti a v roce 2007 pučem vyhnala z pásma Gázy oficiální bojové jednotky autonomních úřadů, přeložila své jednotky do Rafahu na jihu poblíž egyptských hranic. Obklopily mešitu, kde se kolem šejka shromáždili jeho ozbrojení věřící. Došlo k boji, jenž si vyžádal minimálně 19 mrtvých a přes 120 částečně "kriticky" zraněných, jak oznámila palestinská tisková agentura Maan. V noci údajně boje utichly.

Čtyřposchoďový obytný dům odbojného šejka byl i s jeho obyvateli vyhozen do vzduchu. Napolo zřícená budova údajně nadále explodovala, zřejmě v důsledku v ní uskladněných výbušnin, oznámila dále Maan. Zda při tom zahynuli nebo byli zranění i lidé, není známo, jelikož bojovníci Hamásu uzavřeli rozsáhlou oblast kolem budovy a nepustili tam žádnou sanitku, aby případně poskytla zraněným pomoc. Mešita, v níž šejk Abu Moussa před kamerami zvěstoval "Nové zrození, zrození islámského emirátu", byla ostřelována z malého děla.

Mezi mrtvými je vedle šejka Abu Moussy také Abu-Džibril Šimali, velitel brigády Izadin al Kassam. Ačkoliv Hamás popírá, že před třemi roky unesl izraelského vojáka Gilada Šalita a drží ho od té doby na neznámém místě, dle izraelských údajů to byl Šimali, velitel Hamásu, který únos naplánoval a provedl.

Mluvčí de facto Ministerstva vnitra v pásmu Gázy vládnoucí, ač nikým neuznané strany Hamás, prohlásil buřičského šejka za blázna. Taher al-Nouno, mluvčí de facto premiéra Izmaila Haniye řekl: "Jednáme s nimi jako s ilegální skupinou s puškami a zbraněmi. Každý člen této skupiny by se měl vzdát."

Izraelské noviny Jerusalem Post označily ozbrojené povstání extrémistické skupiny al Kajdy za nebezpečnou výzvu pro radikálně islámskou organizaci Hamás, která se pokouší násilnými prostředky prosadit svoji úplnou kontrolu nad pásmem Gázy a nestrpí žádný vnitřní odpor.

Existence "Alláhových bojovníků" šejka Abu Moussy se stala známou poté, co tři z jejích mužů cválajíce na koních napadli izraelskou pohraniční hlídku a přišli při tom o život. Údajně se k této nové, ještě radikálnější organizaci přidali četní lidé z Hamásu.

Abu Moussa údajně během svého pátečního kázání prohlásil, že jeho skupina se "inspiruje" al Kajdou Osamy bin Ladena. Pokoušel se vnutit pásmu Gaza salafitský islám a vyzýval k válce proti Západu. Hamás kritizoval za to, že se nadále drží světských zákonů úřadů autonomie, místo aby zavedla islámské právo. Zároveň kritizoval Hamás, že uzavřela s Izraelem příměří a kvůli kontaktům se západními politiky, mimo jiné i bývalým americkým prezidentem Jimmy Carterem.

Ačkoliv Hamás stejně jako al Kajda usiluje o zničení Izraele a chce založit na území celé Palestiny islámský kalifát, není jejím cílem celostní válka proti Západu, říká se ve zprávách agentury.

Překlad: Ludmila Hallerová