BLÍZKÝ VÝCHOD: Bibiho umanutost?
Saúdové jsou důkazem, že nikoliv
Kongresový projev izraelského premiéra z 3. března je inspirující z více důvodů. Jedním z nich je důraz na požadavek, aby se Írán choval jako normální civilizovaná země, chce-li, aby se s ním jako s civilizovanou zemí zacházelo.
Netanjahu zmínil tři klíčové požadavky.
Aby Teherán přestal ohrožovat své sousedy, zastavil podporu terorismu a skončil s výhrůžkami, že Izrael musí být vymazán z mapy Blízkého východu.
Zkusme si představit, že bydlíme na ulici v jednom z rodinných domů a soused ob dvě zahrady čas od času prohlásí, že naši rodinu je zapotřebí zlikvidovat. Protože je vředem pro své okolí, rakovinou, které je nutné se zbavit.
Zachováme klid, když zjistíme, že se takový soused vyzbrojuje? Nejen noži nebo sekerou, ale že usiluje o získání automatické zbraně?
Bili byste na poplach? Může se rozumný člověk divit tomu, že premiér Izraele na poplach bije? Nejsou snad jeho tři požadavky logické a oprávněné?
Je snad požadavek každého z nás, aby nás naši sousedé neohrožovali, aby přestali mluvit o tom, že jsme nádorem, který je zapotřebí vyříznout, výrazem extrémního uvažování?
Benjamin Netanjahu hovořil také o dominujícím vlivu Íránu ve čtyřech blízkovýchodních metropolích. V Damašku a Bejrútu, v Saná – a Bagdádu. Damašek a Bejrút není jistě třeba vysvětlovat. Pokud jde o jemenské hlavní město Saná, myšlen je vliv Íránu prostřednictvím protivládními šíitskými povstalci.
Ale co Bagdád?
Vysvětlení přišlo, pro ledaskoho možná překvapivě, ze Saúdské Arábie. Tamní ministr zahraničí princ Fajsal na tiskové konferenci s US státním tajemníkem Kerrym v Rijádu ozřejmil obavy monarchie takto: Írán podporuje Asada v Sýrii a cvičí šíitské milice v Iráku, kterým často velí íránští generálové. K poslední ofenzívě proti Islámskému státu v iráckém Tikrítu, které se kromě irácké armády účastní také šíítské milice, princ řekl:
Tikrít je jasným příkladem toho, čeho se obáváme. Írán přebírá zemi.
Je zřejmé, že oprávněné obavy z teheránského režimu nemá pouze Netanjahu. Důvod zastávat podobné stanovisko má i Saúdská Arábie, která také spatřuje v Íránu hrozbu – a to dokonce za situace, kdy se Íránci aktivně zapojují do bojů proti Islámskému státu.
Jinými slovy, nejde o žádnou Bibiho umanutost, ale o reálné nebezpečí vnímané velmi citlivě také některými politiky v arabském světě.