26.4.2024 | Svátek má Oto


AUSTRÁLIE: Soudní prohra MeToo

15.4.2019

Přišlo to koncem roku 2017 jako blesk z čistého nebe – v australských novinách Daily Telegraph se objevil článek, podle něhož se známý herec Geoffrey Rush nepatřičně dotýkal herečky Erin Jean Norvill, a to v průběhu zkoušek na Shakespearovu hru Král Lear, když v roli krále truchlil nad tělem své mrtvé dcery. Herečka původně žádnou stížnost nepodala a teprve když Rush zažaloval list pro nactiutrhání, svolila k tomu, že podá svědeckou výpověď. 

rush

Soudní jednání se táhlo po tři týdny a mezi těmi, kteří svědčili ve prospěch Rushe, byli mnozí z předních australských umělců. 67letý Rush, který si od té doby nezahrál, byl ještě nedávno jedním z nejvytíženějších herců na divadelním jevišti i ve filmu a jako jeden z mála je držitelem jak Oscara, tak i cen Emmy a Tony, jakož i řady jiných cen a poct. V Česku je známý například jako kapitán lodi duchů Barbossa v sérii filmů Piráti z Karibiku nebo jako ředitel divadla Philip Henslowe v Zamilovaném Shakespearovi. V případu, který se dostal před soud, vydal sydneyský list na první stránce fotografii Rushe s nadpisem King Leer, což je slovní hříčka, kterou lze volně přeložit jako “král chlípníků”.

Rush vyhrál soudní při na celé čáře. Podle výroku soudce Federálního soudu Michaela Wigneyho majitelé listu Nationwide News společně s žurnalistou Jonathanem Moranem neprokázali, že to, co se Rushovi přičítalo ve dvou článcích z roku 2017, bylo založeno na pravdě. Soudce prohlásil, že otištěním článků, podle nichž se Rush nepatřičně dotýkal své herecké kolegyně v průběhu zkoušek na hru Král Lear v letech 2015-16, se noviny dopustily “lehkovážně nezodpovědného a senzacechtivého žurnalismu toho nejhoršího druhu”. Soud Rushovi přiřkl základní náhradu ve výši 850 000 dolarů, zatímco výše škody za ušlý výdělek má být určena později. Herec podle nepodložených zpráv žádá asi 25 miliónů dolarů, o něž měl následkem těchto pomluv přijít.

Soudce dále prohlásil, že herečka, která obvinění vznesla, se ukázala být nespolehlivým svědkem a její výpověď se nesrovnávala s tím, co vypověděli ostatní členové hereckého souboru, kteří se zkoušek zúčastnili. Podle něho Daily Telegraph a pan Moran vydali novinové zprávy, aniž se dostatečně přesvědčili o jejich pravdivosti. Řekl dále, že “případ je to smutný a nešťastný”.

Geofrey Rush, který soudní výrok vyslechl bez větších projevů emocí, později poděkoval své ženě a svým dětem za jejich podporu v těchto “trýznivých časech”. Prohlásil dále, že “případ nemá žádné vítěze”. Rushův právní zástupce Bruce McClintock řekl, že předtím, než články vyšly, vydělával jeho klient 128 000 dolarů měsíčně a že poté se bál vystupovat. Zmínil se dokonce, že herec už možná nikdy vystupovat nebude. McClintock také napadl australská media, když konstatoval, že tento případ poukázal na “vážný problém”, který žurnalistika má, protože reportéři v tomto případě “stranili” a “předem vynášeli rozsudky”.

Bláznivina zvaná “MeToo” by sice mohla následkem tohoto precedenčního výroku soudu pomalu začít ustávat, veliké publicity se vyřešení tohoto případu zde v Austrálii ale nedostalo. O to se postarala jiná zpráva, a sice ta, že budeme mít federální volby 18. května. Takže nás čeká asi pět týdnů jiného bláznovství, pánbůh nás potěš!

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/