25.9.2021 | Svátek má Zlata


AUSTRÁLIE: Kdy se narodila královna?

19.10.2018

Jako důchodce si většinou mohu dovolit ten luxus, že nemusím vědět moc o tom, jaký je dnes vlastně den. Tak se mi stalo to, že jsem si sice byl celkem jistý tím, že je pondělí, nějak to ale na pondělí nevypadalo. Sedím na verandě, kde k večeru rád medituji nad sklenkou vína. A všímám si toho, co se děje kolem. Něco ale není tak úplně v pořádku! Soused Mike, který bývá málokdy z práce doma před šestou, například evidentně už doma je. Jistě, může být nemocný, má dovolenou… Jenže co náš jiný soused, Peter? Je sice vzdálený nějakých sto metrů, přesto ale vidím i slyším, že je tam u nich ticho jak po pěšině. To je nezvyklé. Rodina Lewisů vedle nich a přímo naproti nám je dnes také nějaká rozháraná – chybí tam aspoň dvě auta, která by v tuto dobu, kolem páté odpoledne, už měla být doma.

Svěřím se manželce se znepokojivými výsledky svých pozorování.

„Jakže, ty nevíš? Dneska je svátek!“
„Svátek? Proboha jaký svátek?“
„No, přece královniny narozeniny.“
„Ne, ty vždycky bývají někdy v červnu.“
„Už ne. Svátky byly v ten čas příliš nahuštěné, takže vláda našeho státu rozhodla je přemístit na víkend kolem prvního října.“

Tak tomu tedy je! Za ta léta prožitá zde v Austrálii, už jich moc nechybí do půl století, jsem uvykl tomu, že královniny narozeniny se slaví v červnu. Tedy slaví? Výrazné obecné veselí se celkem nekoná, nám, jejím poddaným, pokud jsme produktivního věku, se prostě dostane dne volna, které potichu ji velebíce strávíme podle svého gusta doma či u moře nebo na golfovém hřišti, tak nějak. Tak tomu vždycky bývalo v červnu, i když, jak jsem si zjistil, královna se narodila ve skutečnosti 26. dubna 1926. To s tím ale nemá nic co dělat. Až královna Alžběta II. zemře či se vzdá trůnu, na tentýž nastoupí její syn Charles (narozený 14.11.1948), případně vnuk William (21.6.1982), pokud ovšem se Austrálie nestane mezitím republikou, což příliš pravděpodobné není. Na věci by to nic změnit nemělo, aspoň tak jsem se domníval. Bude se slavit svátek krále toho a toho, ať už si zvolí jakékoliv jméno, ale bude tomu 11. června, i kdyby čert na koze jezdil! Ale 1. října?!

Nicméně, stačilo rozhodnutí námi zvolených zákonodárců a královna i budoucí král se narodili 1. října, i když záznamy v Somerset House mohou říkat něco úplně jiného. Napadá mě absurdní myšlenka. To se mi občas stává – ne nadarmo jsem byl (pokud vím) prvním králem Ubu na tomto kontinentu! Co kdyby královna se nacházela na návštěvě Austrálie a zde v Brisbane; v jejím věku 92 let to sice už moc pravděpodobné není, ale co kdyby? Nebo třeba její nástupce? No a uprostřed obecného veselí ji stihne srdeční příhoda. Mně se to stalo už dávno, v mých 64 letech, ona už by na to jistě měla nárok. Konečně, její syn Charles také, tomu přece už je bezmála 70. Takže, královská srdeční příhoda, kvapem do nejbližší nemocnice! A tou by asi byla Royal Brisbane, kde jsem také byl a se stejnou patálií. Ovšem, královna, nekrálovna, musí se dodržovat pravidla. A ta jsou, jak jsem se mohl sám na místě přesvědčit, přísná zejména v tom, když se ověřuje pacientova identita. Protože se párkrát stalo, že léky byly podány či procedury vykonány na nesprávných osobách, oni výše zmínění zákonodárci kdysi rozhodli, že se sestra či doktor, než něco udělají, musí pacienta vždy zeptat na plné jméno a datum narození a porovnat to se svými záznamy. Já to vždy řeším tím, že jim povím: Den svatého Valentýna 1943. Ale co naše královna?

Sestra: Vaše jméno, prosím.
Královna: Královna Alžběta Druhá.
Sestra: Plné jméno, prosím.
Královna: Alžběta Alexandra Marie.
Sestra: Datum narození, prosím.
Královna: 26. dubna 1926.
Sestra: S prominutím, Vaše Veličenstvo, to ale není správné. Ten rok by sice souhlasil, já tady mám jasně psáno, že 1. října. Obávám se, že vás přijmout nemůžeme.

Nastává zmatek. Narychlo svolaná poslanecká sněmovna rozhodne, že se Austrálie prozatímně stává republikou. Jinak než provizorně to nejde, aby to mohlo být permanentní, k tomu by se muselo konat referendum. Tento obdivuhodně duchapřítomný krok ale zachrání život naší milované královně!

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/ 
http://www.vojen.com/Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.