AUSTRÁLIE: Budeme mít volby!
Přišlo to hodně nečekaně. O tom, že budeme mít letos federální volby, víme. Překvapivé na tom, co dnes oznámila ministerská předsedkyně Julia Gillard, je datum kdy se volby budou konat – 14. září!
Australský federální parlament funguje podobně jako ten britský. Maximální délkou života dolní komory federálního parlamentu jsou tři roky. To se může protáhnout o 140 dní. Volby může oznámit ministerský předseda předčasně celkem kdykoliv, přičemž minimální délka trvání volební kampaně musí být čtyři týdny. Maximální délka kampaně stanovena není. Předchozí volby se konaly 21. srpna 2010 (připomíná mi to datum něco?), takže Gillard musela volby svolat před 9. lednem 2014. To by ovšem znamenalo, že volební kampaň by zasáhla do Vánočních svátků, což je nemyslitelné. Prakticky to znamenalo, že poslední rozumný volební den by byla bývala sobota 7. prosince. Dnes ale víme, že k volebním urnám půjdeme po třech létech a třech týdnech ode dne, kdy jsme si zvolili tuto minoritní vládu. Půjdeme všichni jako jeden muž a žena, protože dostavit se k volbám je povinností každého Australana.
Dnešním oznámením se započala nejdelší volební kampaň v dějinách této země a pravděpodobně v dějinách všech zemí s podobným volebním systémem. Proč to Gillard udělala, když se tímto de facto připravila o možnost svolání voleb narychlo, tedy o jednu ze zbraní, již si tradičně pěstuje a chodí s ní do postele každý večer úřadující hlava vlády? Pravděpodobně ji k tomu vedly dva hlavní důvody. Jednak takto donutí opozici k tomu, aby se vytasila se svým volebním programem, z něhož zřejmě potom hodlá pomalu uždibovat kousky tam, kde to půjde. Dalším důvodem je asi ten, že se stranickými kolegy zaujatými vlastními problémy, se nebude muset tolik často ohlížet přes rameno, kde se stále ještě rýsuje temný stín Kevina Rudda, kterého před třemi a půl roky symbolicky bodla do zad, spolu se skupinou spiklenců. Rudd je stále ještě mezi voliči populárnější. Zajímavé je, že tehdejší hlavní pletichář Bill Shorten byl dnes jedním z těch lidí viditelně překvapených touto zprávou.
Julia Gillard jistě překvapila hodně lidí, u nás v Queenslandu se ale na první místo ve zprávách ani nedostala. To patří už několik dní reportážím týkajících se povodní, které nás opět po dvou letech navštívily. Tady v Brisbane to tak zlé není – pod vodou se ocitly jen asi tři tisíce těch níže ležících domů, některé domácnosti jsou stále ještě bez elektřiny, pitná voda začíná být problémem. My jsme pouze přišli na čas o telefonní linku, a tudíž i o internet. Dnes jsou ale opět některé silnice uzavřeny; právě v těchto chvílích vrcholí mořský příliv, což opět zvedlo hladinu řeky Brisbane. Přímých obětí záplav se zatím uvádí jako šest.
Mnohem, mnohem horší to bylo a stále je na sever od nás, přičemž nejhůře to schytalo město Bundaburg, kde obyvatelé právě zažívají historicky nejhorší povodeň. Většina postižených lidí (asi 7500, včetně 200 pacientů místní nemocnice) byla evakuována. Pokud sedíte na střeše domu obklopeného valícími se kalnými vodami a modlíte se, aby vás přiletěla zachránit helikoptéra, asi vás nějaké ty volby příliš zajímat nebudou!
Autorovy osobní stránky: www.voyenkoreis.com