AUSTRÁLIE: Bílá velryba dostala tělesnou stráž!
Bílé velryby jsou vzácné; tohle už věděl Herman Melville, když v polovině 19. století napsal svého proslulého Moby Dicka. Nejsou ale k vidění jen v Americe. Australští domorodci je znají už dávno a mají pro ně dokonce i název “migaloo”, což znamená něco jako bílý chlápek. O jednom takovémto migaloo se ví už dlouho ─ poprvé byl vyfotografován v roce 1991, při své cestě z vod nedaleko Antarktidy podél pobřeží východní Austrálie až k severnímu Queenslandu, kterou velryby plejtváci konají každoročně. Kdesi na konci této cesty, nikdo zatím neví přesně kde, potom tito kytovci údajně uspořádají orgie. Třeba to ale není vůbec tak divoké a ti obři a obryně se jenom nesměle namlouvají, přičemž na ně možná ještě dohlížejí nějaké přísné velrybí gardedámy. To s těmi orgiemi si potom vymysleli hanbatí přírodovědci!
Vloni jsem zde popsal náš výlet za velrybami, který se ukázal být úspěšným. Hrály si ty potvůrky kolem naší lodi, předváděly se, migaloo ale mezi nimi nebyl. Toho spatřit je poměrná vzácnost, která se naskytne někomu jen tak jednou dvakrát do roka, často ani to ne. Letos se ale kolem migaloo strhl mediální cirkus. Nějaký čas se totiž proslýchá, že migaloo jsou tu snad dokonce dva! A tento týden se to prý i potvrdilo. Jeden bílý chlápek měl být před pár dny spatřen u Sunshine Coast a asi dva dny nato se komusi podařilo vyfotit bílou velrybu nedaleko Byron Bay, což je nějakých dobrých tři sta kilometrů na jih od místa toho prvního údajného pozorování. Pokud by tomu tak skutečně bylo, muselo by se jednat o dvě různé velryby, protože tak rychle se tito kytovci nepohybují. Nějakých sto kilometrů za den by snad mohl zdatný jedinec uplavat, pouze ale výjimečně, spíš se posune jen asi o padesát kilometrů za den. Dále se proslechlo, že je ta druhá velryba u Byron Bay o něco menší a celkově bělejší, hlavně prý proto, že na sobě nemá tolik šrámů. Takže “Son of Migaloo”!?
Mysleli jste si, že tímhle se to končí? Kdepak. Dnes to zase už vypadá, že Syn Migaloo sem nejspíš připlul odkudsi z Hollywoodu. Tam přece už léta vytvářejí filmy s různými syny populárních tatínků, jako ─ namátkově: Son of Captain Blood, Son of Monte Cristo, Son of Batman, Son of Frankenstein, Son of Kong ... Tak proč ne Son of Migaloo?
Bylo by to hezké, pravdivé to ale nejspíš není. Vyhlíží to tak, že chudák Migaloo žádného syna nemá; popluje ale po zbytek své cesty podle pobřeží s tělesnou stráží. Třeba se mu ale na jejím konci podaří si nějakého syna vyrobit. Té stráže se mu nyní dostává poté, kdy se vyrojily stížnosti na to, že zvědavci na různých plavidlech se k němu příliš přibližují. To, že byl zaručeně spatřen už u Byronova mysu, znamenalo, že už se vědělo, kde se v příštích několika dnech bude pohybovat. V blízkosti Gold a Sunshine Coast, tedy těch nejobydlenějších oblastí. Takže zvědavci se vydali na moře v nebývalých počtech. Ministr pro životní prostředí Steven Miles prohlásil, že žádná loď se nadále nesmí k bílé velrybě přiblížit na méně než 500 metrů. U běžných velryb se má potom dodržovat vzdálenost 100 metrů. Takže, pokud by se tito tvorové měli chovat podobně, jak tomu bylo, když jsme vloni byli na oné vyhlídkové plavbě, při níž se několik velryb zcela zjevně bavilo tím, že naši loď podplouvaly a vynořovaly se jen několik metrů od ní, porušovaly by tímto zákon! Nevím sice, jak jim to má být vysvětleno, v každém případě ale chudinky přijdou o zábavu, o to už se jistě erár nějak postará. A tisícovky výletníků o tu zábavu přijdou také. Hádám, že kvůli tomu přijde na buben několik podnikatelů zabývajících se výletními plavbami za účelem pozorování velryb.
Říkám si jen, ještě, že jsme to stihli vloni! Letos, na vzdálenost půl kilometru, by můj slábnoucí zrak jen stěží rozpoznal bílou velrybu od žluté ponorky!
Autorovy memoáry: http://www.vojen.com
Autorovy stránky: http://www.voyenk.com