26.5.2022 | Svátek má Filip


ZÁBAVA: Kdo for prezident? Zdroje jsou! (2)

1.1.2022

Druhý díl abecedního představení kandidátů na prezidentský stolec, jak to prostřednictvím Wheel of Fortune (Kola štěstí) občanstvu nabízí autorem zkonstruovaný nezávislý a neovlivnitelný KGB neboli Koordinační generátor blouznivců, jimž současně přidělil silně omezený čas jejich působení, onu Symbolickou čtvrthodinku slávy prezidentské (dále SČSP). I tentokrát si navíc může čtenář s mnohými jmény osvěžit některé pozapomenuté melodie.

KALOUSEK MIROSLAV. V souvislosti s tímto tipem došlo současně k bezkonkurenčně největšímu odpadu dalších vážných aspirantů, mj. silné trojky Klaus Václav I., Klaus Václav II. a Klaus Santa (Rolničky, rolničky…). Ostrouhali rovněž interpreti známých songů Kocáb Michael (S cizí vakcínou v nemocničním pokoji) a Kubek Milan (Já zřídil lockdown, down by the Riverside).

Mazanýpolitik, Bludný Holanďan domácím politickým rybníkem, jenž se evidentně minul povoláním. Protože z Miroslava Kalouska mohl být především výborný lidovecký ministr obrany, alespoň tak výborný, jakým byl před časem kolega Výborný. Disciplinovaný žák své další spolustranice Vlasty Parkanové, jedné z galerie bývalých několikatýdenních nebojeschopných ministryň obrany. Díky jejímu školení nedávno překvapivě realizoval dokonale utajený tzv. klamný manévr (ve vojenství pohyb mající uvést protivníka v omyl), někdy též oceňovaný jako ´přesun do předem připravených pozic´.

Opustiv parlamentní pevnost zatím zakopán na neznámém místě čeká na vhodnou chvíli ke zteči výšin na Opyši. Jako zmíněný Bludný Holanďan se při tom mobilizuje Gottovým popěvkem „Doufám v nová setkání, možná šťastnější, v naději mě teď čekání konejší“. SČSP: Ve vrcholné funkci bude jeho prvním krokem neodkladná repatriace jeho historického nenáviděného protivníka z Česka, k čemuž využije hned první diplomatické návštěvy Slovenska. Pak, doživotně uspokojen, prezidentskou misi přepustí dalšímu blouznivci.

Dvojitý agent a tajná zpráva BIS

LÁSKA VÁCLAV. Do hry o trůn se z vrtochu KGB může zapojit i další uživatel pohodlného zápecnictví bývalých Valdštejnových stájí. Jeho ambice jsou však zanedbatelné. Láska totiž může uspět jedině tehdy, až v této zemi zvítězí i pravda, s čímž však programové prohlášení nové vlády v dohledné době nepočítá. Navíc z toho chlapa zatím permanentně srší jenom senátní nenávist. SČSP: samý otazník.

NĚMCOVÁ MIROSLAVA. Rýsuje se zajímavý konflikt jmen z oblasti české literatury 19. st., protože touto volbou KGB byla o šanci připravena mj. Nerudová Danuše, což v jejím případě následně evokuje vpravdě nerudovskou otázku Kam nyní s ní?

Leč zpět k pí Mirce. Ta už byla, s výjimkou premiérky, skoro takřka vším a rozhodně vždy ráda, ale dotaženo své snažení ad absurdum ještě nemá. Po úspěšném a výživném pobytu ve sněmovně i senátu se totiž nyní přímo na dosah rýsuje i vrcholný piedestal. SČSP: Tolik času, aby stihla se zásadním projevem vystoupit na jednání Rady Evropy a ještě okouzlit Američany v jejich kongresu. Poté už sama sebou zděšená konečně pochopí a Hrad opustí parádemaršem, ve Vladislavském sálu již jednou vyzkoušeném. A to sice richtung Vysočina, kde se bude věnovat objímání stromů, zbylých tam po Miloši Zemanovi.

PETR PAVEL. Potvrzení přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu: původně perspektivní komunistický zpravodajec, syn komunistického zpravodajce. Toho nemohl pominout ani neovlivnitelný KGB. Jeden z největších favoritů kampaně s bohatou kariérou dvojího agenta (krycí jméno Pavel Petr), za kteroužto činnost se nejen ve válce stavělo ke zdi. Přežil, dnes je váženým členem MSVZ (Mezinárodního svazu vysloužilých zpravodajců), kde se při lunchi a vzpomínání pravidelně vídává i s jedním nejmenovaným ruským kolegou ve zbrani.

Navíc kandidát z nejkrásnějších: prošedivělé vlasy, knír i bradka, přísný pohled, skvěle padnoucí běloskvoucí uniforma (kde perete, pane dříve soudruhu armádní generále?). Jeden z mála, jenž už coby zárodek všeho schopného politika dokázal alespoň symbolicky družebně propojit tak názorově a plány o dobytí světa rozporné organizace, jakými byly generální štáby Varšavské smlouvy a NATO. Druhý generál na tuto pozici po froňťákovi Ludvíku Svobodovi, on sám si ovšem prýmky spíše vyseděl v Bruselu. SČSP: Čas pouze k vyfotografování na poštovní známku. Bílý Pavel by jistě mohl zájmem filatelistů dosáhnout obliby Modrého Mauricia.

RAKUŠAN VÍT. Jako v případě generálů i zde se může opakovat historie: sotva přímá volba vyřadila před časem ze hry jednoho ambiciózního očírovaného Rakušana z Orlíka, už se hlásí další, tentokrát z polabské roviny. Do světa pop muzik se již zapsal vlastní upgradovanou verzí starého šlágru Mám velký STAN, Pirát ať táhne do všech stran.

Českému Rakušanovi byla možnost zahrát si krátce na prezidenta údajně nabídnuta během sic utajovaného, přesto spolehlivě monitorovaného setkání. Respekt zveřejnil, že dotyčná zpráva BIS nese zašifrovaný název Potkali se u Kolína. Právě tam se totiž uskutečnil nábor místního ex-starosty neznámým agentem (hovořícím se zřetelným kyperským přízvukem) pod tajným heslem Pojďte, pane, budeme si hrát. SČSP: Momentálně neaktuální, kandidatura odložena až po náležitém prostudování všech spisů ministerstva vnitra, což se bude pro příště hodit.

Kdepak Štětináči, ti mají podrazáctví v krvi

SOUKUP JAROMÍR. Bývalý boxer se s ambicemi nemaže, jako mediální magnát možnost kandidatury naznačil ve své mediální troubě již v dubnu 2019 dávno před tím, než momentálně úřadujícího prezidenta přepadlo nechutenství. Jako první se to od něj ve studiu dozvěděl osvědčený kádr hystericky nadšených diváků všech jeho nebezpečně vztahových live pořadů TV Barrandov, doprovázených souhlasným mručením přítomného detektoru lži.

V případě zvolení, jak přislíbil, by vlastní televizi vložil do svého svěřeneckého fondu, aby v ní poté každodenně moderoval oprášené Hovory z Lán, během nichž by zasvěceně odpovídal na vlastní zvídavé dotazy. Všeobecně vítaným bonusem jeho zvolení by mohl být návrat oblíbené Kateřiny Brožové do role první dámy. SČSP: Dokud mu zase tato nezačne lézt na nervy.

VALACHOVÁ KATEŘINA. Nepříliš vydařený tip. Už jednou na vysokém politickém postu seděla - na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy mj. na kase se stamilióny pro rozvoj a podporu sportu. Tam se také navěky zapsala do povědomí netradičními finančními transakcemi ve prospěch ani ne tak zkorumpovaného českého fotbalu, jako tímto neduhem potrefených sportovních funkcionářů. SČSP: Jenom do udělení prezidentské milosti utajenému párku spřísahanců Kratochvílová – Pelta.

VYSTRČIL MILOŠ. Ta smůla, už tam skoro zničehonic byl! Aniž by se musel zabývat nějakou kandidaturou, natož vrtochy nevyzpytatelného KGB. Aniž by musel čelit ambiciózní nenasytnosti (neplést s nenasytnou ambiciózností) svých senátních kolegů závistivců v následné bratrovražedné předvolební kampani. Druhému muži státu stačilo už jenom jediné: s lejstrem opatřeným paragrafem se dvěma šestkami udělat krok. Jeden jediný, ten poslední: překročit mrtvolu svého nemilovaného jmenovce.

Osoba tato neurostlou postavou, zježenou pohlavní pokrývkou a sklonem ke konspiracím silně připomíná jistého Štětináče, jehož dobře pamatují milovníci Rychlých šípů. Ano, onen člen Bratrstva kočičí pracky, jehož zrádné praktiky literárně zpracoval Jaroslav Foglar. Stalo se v příběhu Rychlé šípy v pískových skalách, kdy zmíněný Štětináč ve snaze svrhnout Dlouhé bidlo jmenoval sám sebe novým šéfem Bratrstva. Podrazáctví mají zřejmě Štětináči v krvi. SČSP: Po skončení přiděleného času nabídka obchodovat s čipy na Tchaj-wanu.

A proč ne třeba Džei-Džei?

JAROMÍR JÁGR. Výkonný KGB je sice jako robot nepodplatitelný a neovlivnitelný, lidský prvek mu však v generování vhodných jmen chybí. Dovolil jsem si tudíž doplnit nabídku o vlastního kandidáta, kterého znám už od jeho žákovských hokejových let. Takže proč ne třeba on? A už rovnou na pět let nepodmíněně.

Nebo znáte snad někoho jiného lepčejšího? Elegán urostlé sportovní reprezentativní figury s přímým srdečným a vždy optimistickým pohledem? Ideálního věku. Jednoznačně heterosexuální orientace, namátkou a to jenom do dneška: Iva, Nicol, Andrea, Lucie, Inna, Dominika… Z bezohledného profesionálního ledu zvyklý na nejrůznější souboje a odolný vůči všemožným faulům a podrazům. Borec s přímým tahem na branku. Výrazná individualita a přesto kolektivní hráč: v NHL nabídl spoluhráčům 1155 nahrávek na gól. Hrál za deset profi týmů USA, Kanady a Ruska; tolik politických štací nestihl ani David Rath.

Jeden ze dvou Čechů tzv. Triple Gold Clubu slavných, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže: Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. Ten druhý, Jiří Šlégr, to na politické dráze dotáhl už na poslance, ´Džegr´ by ho klidně mohl trumfnout. Chlap rovných názorů znalý angličtiny, francouzštiny, švédštiny, němčiny i ruštiny. Celosvětově respektovaná a uznávaná osobnost během let představená mnohým světovým vašnostům. Oslavovaný v Severní Americe, uznávaný v Rusku a obdivovaný v Číně, což už představuje sakumprásk skoro půl světa. Kdo z dosud nabízených to má?

Z Kladna by to přitom měl na Hrad a zvláště do Lán jenom kousek, což by poznamenalo atmosféru jenom zanedbatelnou uhlíkovou stopou. Navíc bychom se díky jeho vybranému vkusu zcela jistě mohli těšit na jednu z nejkrásnějších a nejmladších prvních dam na světě. A pokud by našim národům byly hvězdy obzvláště příznivé, možná dokonce ještě pannu.

No neberte to!