7.5.2024 | Svátek má Stanislav


JEN TAK: Čerimója ta je „moja“ (3)

27.8.2022

Sakra, bar už je zavřený! A teď bych si dal, na oslavu vlastního vědeckého ověření teorie v praxi, panáka. Třeba likéru de Anona, co je z báječných plodů čerimoja. Můj mi došel. Dole je zavříno, jdu spát. Než poletíme domů, koupím si novou láhev Licor de Anona.

Než usnu, konstatuji v duchu, že cesta několik tisíc kilometrů na Madeiru doprostřed Atlantiku byla nejen úspěšná, ale i užitečná. Zjistil jsem dvě důležité informace. Tak zaprvé, že je zeměkoule skutečně kulatá, takže nám ve škole nekecali. A pak také to, že z čerimoji se dělá bezvadný likér. A to, jak uznáte, je také důležitá informace.

Dopisuji doma tohle povídání a dopíjím zbytek likéru ze skleničky. Dávám si takzvaný „šláftruňk“. Přeci nemyslíte, že bych tohle dokázal napsat a vydržel nejít si přitom do špajzu pro tu flašku?

P. S. Tenkrát jsme ty cherimoyas zblajzli za pár dní a nic se nám nestalo. Žádný zrychlený krok. Ale nespoléhejte se na to. Fakt je to ovoce s dužinou plnou sladkosti a hladkosti. Anglicky se jmenuje „Sugar Apple“.

A rychle z výletu domů a něco si připravíme. A protože jsme téměř na začátku knihy, co takhle nějakou polévku. A dneska si dáme studenou! Léta jsou u nás v poslední době horká. Také když jsme na dovolené u moře a bydlíme ve „studiu“ což našinci rádi, kde si můžeme uvařit a je tam lednice, není nad večerní studenou polévku. Třeba Španělé to dobře vědí. A proto mají svoji specialitu. A není jí nic jiného než ona slavná:

Gazpacho (čti gazpačo) – studená rajčatová polévka

Suroviny na 4 porce:

700 g rajčat (kdo šetří čas, použije loupaná rajčata v konzervě)

1–2 cibule,

1–2 syrové okurky

1–2 nakrájené papriky

1,5 dl červeného vína

10 černých oliv (nemusí být)

1 až 2 stroužky česneku

2–3 lžíce olivového oleje, sladká paprika,

lžíce vinného octa – může být i náš

1-2 lžíce citronové šťávy

cukr, sůl, barevný pepř, tabasco, petrželka

Pokud byste si chtěli tuto polévku dělat v Řecku, třeba až tam budete na dovolené, doporučuji si nejprve čuchnout k lahvi olivového oleje, než ji koupíte. Některé surové a jistě že zdravé olivové oleje tam mají naprosto jinou chuť a vůni než olivové oleje dovážené k nám ze Španělska nebo Itálie, na které jsme zvyklí. Ty jsou prakticky bez zápachu, což u řeckých a často i u výrobků ze států bývalé Jugoslávie nemusí být pravda. Jiný kraj – jiné chutě!

Postup přípravy:

Do velké mísy pokrájejte na větší kousky okurku a přidejte pokrájenou zelenou papriku. Zpracujte v mixéru oloupaná rajčata, cibuli a česnek, přidejte olej, vinný ocet, citronovou nebo limetkovou šťávu a rajčatový protlak a umixujte vše do hladka. Můžete rovněž rajčata nakrájet nadrobno a cibuli

jemně nastrouhat a pak oboje umixovat s česnekem, olejem, citronovou nebo limetkovou šťávou a rajčatovým protlakem.

Nemáte-li čerstvá rajčata, můžete použít loupaná rajčata z konservy. Přidejte umixovanou směs do mísy, můžete přidat i krájené olivy,

vše dobře promíchejte, pak přidejte rajčatovou šťávu a znovu vše promíchejte. Před podáváním můžete přiostřit tabascem a ozdobit petrželkou.

Osolte a opepřete polévku podle chuti, mísu přikryjte a nechte v ledničce důkladně vychladit – nejméně 6 hodin a lépe ještě déle, aby se chuti spojily.

Připravte do zvláštních misek zelenou papriku, kroužky cibule a česnekové smažené kostičky chleba.

Doba přípravy 15 minut, chlazení 2 hodiny.

Sladká mléčná polévka mojí maminky do letních veder

V horkém létě měla u nás dětí největší úspěch moje maminka s ovocnou polévkou. Používala na ni jak čerstvé, tak konservované ovoce, třeba některé kompoty, co zbyly z minulého roku. A jako děti jsme ji milovali. Jediné, co na ní bylo špatné, bylo to, že se muselo aspoň dvě hodiny čekat, než vychladla. A někdy jsme to nevydrželi a snědli ji skoro ještě teplou.

A protože nebylo na přípravu mnoho času, jako není nikde, kde jsou malé děti, použilo se, co neúspornějších metod.

Suroviny:

1,5–2 litry mléka

pudingový prášek

cukr

ovoce, které je po ruce, nejlépe směs čerstvého a kompotovaného ovoce

citronová kůra

Připravíme si potřebné ovoce. U měkkého ovoce můžeme použít syrových plodů jako třeba u jahod, hodně zralých meruněk, angreštu a podobě. Ostatní čerstvé ovoce krátce podusíme v trošce vody.

Necháme vychladnout a okapat. Kompot otevřeme a také ovoce necháme okapat. Z ovocné šťávy, co zbyla, pak můžeme dělat příjemné nápoje ředěním s vodou.

Vypláchneme hrnec vodou, to se mléko pak tolik nepřipaluje, a postupujeme podle návodu na přípravu pudinku. Nejlepší bývá vanilkový. Připravujeme jej jako šodó, tedy řidší. Konsistence po vychladnutí má být jako u husté polévky.

Již hned při vaření můžeme přidávat ještě teplé podušené ovoce. Dbáme na to, aby nebylo ovoce moc sladké nebo zase kyselé. Pozor, rybíz je tak kyselý, že může srážet!

Po uvaření přidáme další ovoce, asi tak 1/3 ovoce na 2/3 šodó.

Ochutíme, většinou tedy osladíme, necháme vychladnout a podáváme. Před podáním se může polévka ozdobit lístkem čerství máty. Nic se nepřikusuje. Snad jen piškoty.

Mléčná jahodová polévka

1,5 l mléka,

40 dg jahod,

130 g cukru

Jednouché jak facka. Jahody rozmačkáme, přidáme cukr a směs utřeme do pěny. Potom přilijeme studené mléko a vše dobře promícháme, vychlazenou polévku podáváme nejlépe v misce.

Přikusovat lze piškoty.

Tuhle polévku jsem jídal jako mladý muž, vždycky když jsem se vracel v létě z práce na motorce. Stavil jsem se u své tchyně, která měla zahrádku. A tchán pěstoval krásné sladké jahody. Vychlazené mléko smíchané s jahodami a cukrem už čekalo. V horkém létě krásně ochladí a zasytí.

Když jsem měl málo, použil jsem ruský způsob pití vodky. Snědl jsem půlku, dolil mlékem a dosladil a pak to ještě opakoval, nakonec jsem vypil zbytek. Vřele doporučuji.

Zahrádkářská polévka z míchaného ovoce

0,75 kg ovoce (meruňky, jahody, maliny)

1 l vody,

100 g cukru,

20 g škrobové moučky nebo pytlík pudinkového prášku

1 dl mléka nebo smetany,

šťáva z poloviny citronu

trocha skořice

Omyté, vypeckované a oslazené ovoce povaříme ve vodě 10 minut.

Poté vše rozdrtíme šťouchadlem na kousky nebo rozmixujeme. Škrobovou moučku rozmícháme v mléce, vlijeme do směsi a vše 4 minuty povaříme.

Do vlažné polévky přimícháme citrónovou šťávu a skořici.

Vychladíme a podáváme se suchary, nebo piškoty.

V tištěné knize následují ještě recepty na:

Alkoholické polévky pro letní zahradní společenské dýchánky, například

Ananasová polévka nebo Malinová polévka atd.

Základním materiálem je většinou bílé víno. A jistě že ovoce. A jeho večerní polévka, ve 30 °C nad nulou to může mít děsivé následky.

Dáváme pozor, aby si polévku nevzaly děti. A aby si nějaký „mlsal“ moc nepřidával.

Pro děti můžeme připravit tytéž polévky tak, že místo vína použijeme mošt nebo jablečnou šťávou.

Konec této části

Václav Vlk st

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.