26.3.2023 | Svátek má Emanuel


Jak BYLO: Hrabě, Myš a Alkazar

2.2.2023

A všichni jsme tehdy z té skály koukali na řeku a přemýšleli o tom, jaké by to mohlo být s Myší, s tou kráskou černookou a černovlasou. A že je to problém nadčasový, o tom svědčí, že dnes slovenská skupina Elán zpívá „bolo by to krásné, keby si ty chcela, bolo by to krásné, keby som ja smel…“

A Myš se dívala do plamenů ohně a asi přemýšlela o Petru Chudožilovi, trempíři s přezdívkou „Hrabě“ a o tom, že když jej sváděla, jen se jí lehce dotýkal a okouzleně ji líbal, místo toho, aby udělal to, proč ona vlastně za ním přišla. A že místo zhýralého šlechtice, o kterém jako dívka z lidu snila, se potkala s jemným poetou v oblečení divokého trampa. To byla praktická ukázka špatného vlivu socialistické literatury na mládež. Tam jsou popsáni šlechtici jako zhýralci plenící vnady nevinných dívek, zatímco v životě má spíš pravdu Červená knihovna, kde vikomt něžně líbá dívčiny rtíky a vůbec je celý tak jemný, že má člověk strach, že se ti vikomti už nikdy nerozmnožej. Ale přiznejme si, že i já už dneska vím, že to tak úplně nezáleží na něm. Tedy na mužským. Vztahy mezi lidma jsou, jak už říkal Švejk, složitý. Neboli, abychom dokončili myšlenku slovy básníka:

Až jednou přijde den,
muž navrátí se zpět.
A klesne u klína.
Snad je to láska, chtíč?
Pak žena řekne trp
a zlomí o něj bič!

Přeji všem dámám i tobě, aby si v životě užily vrchovatě obojího, co pro ně tak hezky napsal slavný básník, kterého jsem v textu citoval. Byl sice trochu doleva, ale byl to pan Básník.

A byl jsem tuhle v Srbsku, na Alkazaru, na té staré trampské skále, po ní tam teď lezou zavěšenci na lanech, hajného nevidět a kolem řádí Zelení a přitloukají na tyče cedulky, co všechno se v přírodě nesmí. Včetně koupání se ve starém lomu zvaném Amerika, kde je děsně studená voda, do které bych už stejně nevlezl, neb mi vrže v kolenou.

Tak jsem nakonec prolezl těch Alcázarů, co je ve Španělsku stavěli Maurové, hromadu. Alcázar z arabského al-kasr znamená pevnost, a všechny jsou krásné. V Alcázaru v Seville se natáčely scény ze Star WARS a mají tam neuvěřitelně krásné zahrady, v Alcázar de los Reyes Cristianos tedy „křesťanských králů, je plno bazénů, a zeleně, Alcázar jako pevnost je v Toledu. Obrovská pevnost, před níž se dodnes hádají španělští republikáni a monarchisté, o kterou se zuřivě bojovalo v roce 1936. Až po Real Alcázar de Madrid, královský palác… Ale po pravdě řečeno, kdyby to šlo, tak by mi bylo nejlépe zase na té prašné a špinavé skále, vlastně lomu u Srbska, kde nám všem bylo krásných dvacet let.

A kde je konec krásné Myši, to ví jen Manitou a důchodový úřad.

No, uvidíš, Lucko, vám to taky tak uteče. Kolik že je tvým dětem?

Dále a směleji vpřed!
Jednotný pracující lid – toť síla, které nikdo neodolá!
Ženy se zapojí do díla výstavby!

Václav Vlk st.

Pokud Vás mé vyprávění zaujalo, chystáme již třetí upravené a rozšířené vydání. Tentokrát v nakladatelství Jonathan Livingston. Kniha vyjde v průběhu února 2023. Zde si ji můžete předplatit za výjimečnou cenu https://www.dobreknihkupectvi.cz/stalo-to-za-hovno-a-stejne-byla-sranda-/I. Simonek 22:57 2.2.2023
redrooster Hlavně pamatuji Alcatraz u San Francisca. 20:24 2.2.2023