31.1.2023 | Svátek má Marika


CHTIP: Vědecká studie na téma Santa Claus

20.2.2006

Kdo má malé děti, nechť jim tento příběh sdělí těsně před 24. prosincem, určitě to zabere.

Na světě jsou asi dvě miliardy dětí (osoby mladší 18 let). Protože Santa Klaus nenavštěvuje děti Muslimů, Hindu, Židů a Buddihstů, snižuje to počet navštívených na 15%, čili asi 378 milionů (podle Úřadu pro populaci).
Průměrná hodnota 3,5 domácnosti na dítě znamená 108 milionů domů, přičemž předpokládáme existenci alespoň jednoho hodného dítěte v každém domě. Santa pracuje o Vanocích zhruba 31 hodin, díky různým časovým zónám.

Předpokládejme, že cestuje na západ (což je logické). Celkově to znamená 967,7 návštěv za sekundu. To znamená, že pro každý Křesťanský dům s hodným dítětem má Santa asi 1/1000 sekundy na zaparkování saní, vysednutí, sestup krbovým komínem, naplnění ponožek, snězení občerstvení, které pro něj bylo připraveno, výstup komínem, nasednutí do saní a přesun k dalšímu domu. Když předpokládáme, že těchto 108 milionů domů je rovnoměrně rozloženo okolo Země (což není pravda, ale pro naše výpočty to postačí), znamená to 0,78 mil mezi dvěma domy, celkově 75,5 milionu mil, nepočítaje přestávky na umytí a odpočinek. To znamená, že Santovy sáně se pohybují rychlostí 650 mil za sekundu - 3000 krát rychlost zvuku. Pro srovnání: nejrychlejší dopravní prostředek vyrobený člověkem, vesmírná sonda Odysseus, se pohybuje směšnou rychlostí 27,4 mil za sekundu a běžný sob dokáže běžet maximálně rychlostí 15 mil za hodinu. Náklad saní je další zajímavý element. Za předpokladu, že každé dítě nedostane dárek větší než středně velká stavebnice Lego (asi jeden kilogram), pak sáně vezou 108 tisíc tun, nepočítaje v to váhu samotného Santy Klause. Na zemi utáhne běžný sob ne více než 150 kilogramů. I když zaručíme, že "létající" sob unese desetinásobek normálního nákladu, let by nebyl možný s osmi, dokonce ani s devíti soby. Santa by jich potřeboval 72 tisíc. To zvyšuje hmotnost (bez váhy saní) o dalších 21 600 tun. Celkově se dostáváme na 130 tisíc tun, což je zhruba dvojnásobek váhy Královny Alžběty (lodi, ne vládkyně). 130 tisíc tun, cestujících rychlostí 650 mil za sekundu, vytváří obrovský vzdušný odpor a zahřívalo by to povrch sobů a saní stejným způsobem jako raketoplán vstupující do atmosféry.

Vedoucí pár sobů by absorboval 14,3 quintilionu joulu na každý kus. Krátce řečeno, téměř okamžitě by shořeli, vystavujíc tak náporu pár za nimi a tvoříc mohutnou zvukovou explozi. Celý zápřah sobů by se tak odpařil během 4,26 tisíciny sekundy, neboli během Santovy návštěvy v pátém domě. Ale i kdyby toho nebylo: sáně akcelerují z 0 na 650 mil za sekundu během 0,001 sekundy. Přetížení odpovídá asi 17 500 G. 125 kilogramů těžký Santa Klaus (a to by vypadal ještě celkem hubený) by byl přitlačen na sedadlo saní vahou 2 187 500 kilogramů, okamžitě drtících jeho kosti a orgány a to by ho změnilo na třesoucí se skvrnu růžového rosolu.

Proto: Jestliže Santa Claus existoval, je teď mrtvý.