26.4.2024 | Svátek má Oto


CESTOVÁNÍ: Bude v Egyptě zásadně omezeno šnorchlování?

14.7.2022

Máte-li sbaleno do Egypta, zajímá vás aktuálně, kromě obvyklých dovolenkových záležitostí, výsledek vyšetřování nedávných smrtelných útoků žraloka na dvě ženy v lokalitě Sahl Hasheesh u Hurghady. A to přesto, že míříte jinam, přes 200 km jižněji.

Ke dvěma tragickým událostem došlo v pátek 1. července, podrobně o nich referovala také česká mainstreamová média. Krátce po útoku nařídila egyptská ministryně životního prostředí Yasmine Fouadová, že bude zřízena smíšená vyšetřovací komise složená ze zástupců Rudomořské ochrany přírody a hurghadské asociace Hurghada Environmental Protection and Conservation Association. Stalo se vzápětí.

Zajímal mě nejen výsledek šetření odborníků, ten samozřejmě především, ale také, kdy se něco konkrétního dozvíme. Dlouho to netrvalo. V pondělí 11. července přinesl server Ahramonline v článku „Shark mating season behind Red Sea shark attack: Committee“ pro někoho možná překvapivé zjištění. Dle komise stojí za napadením plavkyň v mělké části moře páření žraloků. Toto období trvá od poloviny dubna do konce července. Důvodem útoku ale mohla být i potrava.

Komise dále uvedla, že útočil pouze jeden predátor – žralok tygří (nikoli mako, jak se předtím mělo za to). Usoudila tak ze stop na tělech obětí. Zatímco Rakušanka byla napadena v pátek (1. 7.), tělo zabité Rumunky vyplavilo moře o den později.

Komise kromě toho jmenovala několik obecných důvodů ataků žraloků na člověka. Podle ní je to nadměrný rybolov v Rudém moři, nadměrné využívání lokalit určených pro potápění a šnorchlování a také skutečnost, že lidé krmí ryby – zvířata pak hledají potravu na nových místech a to je vede k pobřeží a do mělkých vod (neříkám já, ale vyšetřovací komise).

A nebyla by to správná komise, kdyby nenabídla doporučení. Pro návštěvníky egyptských rudomořských destinací jsou důležitá ta, která mají být uskutečněna v krátkodobém horizontu: monitorování oblasti, v níž k útokům došlo, okamžité ukončení rekreačního rybolovu a povolení šnorchlařských aktivit pouze pod dohledem průvodců s licencí. K poslednímu bodu: pokud by k něčemu takovému došlo a týkalo se to plošně všech šnorchlařů, atraktivita Egypta jako místa pro skvělou dovolenou zahrnující svobodné šnorchlování „na korálu“ by se rapidně snížila (troufnu si tvrdit).

Pokud jde o dlouhodobější horizont, navrhuje komise zavést komplexní program pro správu oblastí určených pro potápění a šnorchlování, aby byly chráněny životy potápějících se lidí i podmořský život.

Čas ukáže, jak se tato doporučení promítnou do praxe.

Ahramonline také připomíná vážné útoky žraloků na člověka v Egyptě za posledních 12 let:

2010 ... 1 úmrtí, několik lidí zmrzačeno

2015 ... 1 úmrtí (německá oběť)

2018 ... 1 úmrtí (oběť z ČR)

2020 ... ukrajinský chlapec přišel o roku, egyptský průvodce o nohu

2022 ... 2 oběti (zmíněné v tomto článku)

V rámci přípravy na tento článek jsem navštívil odborný web Redseadiving.cz, v němž jeho autorka Pavla Charousková, vynikající odbornice v oblasti rudomořského potápění a znalkyně tamního podmořského života, na téma žraloků v Egyptě před několika lety napsala:

Za posledních deset let došlo v Egyptě celkem ke čtyřem smrtelným napadením žralokem. To znamená, že pravděpodobnost, že se Vám něco takového stane, je nevelká. V Hurghadě nebyl zaznamenám žádný takový útok na člověka. Nešťastná událost, ke které došlo nedávno v Marsa Alam, nemá vliv na potápění ani šnorchlování u útesů v okolí Hurghady.

Místo závěru si dovolím její poslední větu otočit. Nešťastná událost, ke které došlo nedávno v Hurghadě, nemá vliv na potápění ani šnorchlování u útesů v okolí Marsy Alam. Přidám otazník: Opravdu je to tak?

Rád se o tom osobně přesvědčím.

stej