Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Vikingové nenosili rohy

Helmy s rohy byly připsány Vikingům omylem. Nosili je jako odznak moci náčelníci mnohem starších civilizací z doby bronzové.

Filmy, romány či komiksy zobrazují Vikingy s rohatými helmami. Obávaní skandinávští nájezdníci ale nic takového na hlavách nenosili. Počátky tvrdošíjně tradovaného omylu spadají do roku 1942, kdy se u dánského Vikso na ostrově Zealand začala v lokalitě Brons Mose těžit rašelina k topení. V hloubce asi sedmdesáti centimetrů narazil dělník na střepy, kusy kovu a úlomky dřeva, které považoval za odpad zakopaný místními vesničany. Muž odložil věci stranou a pokračoval v práci. Předmětů si naštěstí všiml předák a uložil je do blízké kůlny.

Později se domnělý odpad dostal do rukou archeologů Dánského národního muzea, kteří v nich identifikovali zbytky dvou helem ozdobených rohy. Úlomky dřeva pocházely z jakéhosi tácu. Z okolností nálezu bylo jasné, že helmy neskončily v rašeliništi náhodou, ale někdo je tam úmyslně položil, snad jako oběť při nějakém rituálu. Rohy z podobných helem byly ve 40. letech minulého století objeveny také u Grevinge, jež leží rovněž na ostrově Zealand.

Stáří nálezů bylo těžké určit a lidé si je spojili s Vikingy. „To je ale nesmysl. Pocházejí z doby bronzové a jejich původ lze vystopovat na Blízký východ,“ vysvětluje archeoložka Helle Vandkildeová z univerzity v dánském Aarhusu.

Šance na přesné určení stáří helem z Vikso svitla v roce 2019, když vědci pořizovali nové snímky helem uchovávaných ve sbírkách Dánského národního muzea.

„Všimli jsme si, že se uvnitř rohů nachází nějaký organický materiál, a poprosili jsme kolegy z Národního muzea, jestli bychom si mohli odebrat vzorky pro přesné datování,“ popisuje klíčový moment Vandkildeová.

V rozích helmy se nacházely zbytky březové pryskyřice. Její datování radiouhlíkovou metodou ukázalo, že helmy byly uloženy do rašeliniště někdy kolem roku 900 př. n. l. Pocházejí tedy z doby bronzové a s Vikingy skutečně nemají nic společného. Ti se ve Skandinávii objevili až o 1500 roků později.

„Zatím jsme na stáří helem usuzovali z jejich vzhledu. To je velmi dobré prvotní vodítko. Datování pomocí izotopu uhlíku C 14 je ale mnohem spolehlivější,“ pochvaluje si Helle Vandkildeová.

Helmy jako odznaky moci

Rohaté helmy neznají skandinávští archeologové pouze z ojedinělých nálezů. Zachycují je také skalní rytiny z doby bronzové z Dánska a Švédska. Obvykle je na nich zobrazena dvojice v rohatých helmách vyzbrojená obrovskými sekyrami, meči, oštěpy, luky a typickými štíty okrouhlého tvaru. Dvojice je zobrazena buď samostatně, nebo ve skupině jiných lidí. Na řadě rytin je patrné, že tyto skupiny tvoří ženy.

Helmy z Vikso zjevně nesloužily jako součást válečné výstroje. Výrobce dal jejich přední části tvar očí a zobanu dravého ptáka. Detailnější analýzy odhalily, že na rohy bylo březovou pryskyřicí nalepeno ptačí peří a helma nesla i jakousi hřívu z koňských žíní.

„Tyhle helmy nebyly nikdy použity v bitvě,“ říká Helle Vandkildeová a dodává, že v době bronzové obyvatelé Skandinávie bojovali většinou s nechráněnou hlavou. Helmy z Vikso sloužily zřejmě jako odznaky moci v době, kdy se tamější lidé začali organizovat do větších celků podřízených centralizované moci politických vůdců.

Helle Vandkildeová a její spolupracovníci zveřejnili výsledky svého výzkumu ve vědeckém časopise Praehistorische Zeitschrift. Ve své studii zasadili helmy z Vikso do širšího kontextu. Připomínají nálezy ze Sardinie a jihu Pyrenejského poloostrova. Sardiňané vyráběli před třemi tisíciletími bronzové sošky, z nichž některé mají na hlavě nasazenou přílbu s dlouhými rohy. Jejich autory byli lidé nuragské kultury proslulí stavbou kamenných věží ve tvaru komolých kuželů, tzv. nuragů.

Mezinárodní obchod

Na Pyrenejském poloostrově nacházejí archeologové zobrazení postav v rohatých helmách na kamenných stélách. Ty pocházejí ze stejné doby jako bronzové sošky se sardinských nuragů nebo helmy z dánského Vikso. „Tahle podobnost rozhodně není výsledkem náhody,“ tvrdí Helle Vandkildeová a její spolupracovníci. Podle dánských vědců je do očí bijící analogie nálezů z různých koutů Evropy důkazem velmi intenzivních kontaktů lidí doby bronzové.

Odlévání bronzu představovalo klíčovou technologii pro výrobu zbraní, nástrojů, ale i šperků a předmětů sloužících pro náboženské účely. Základní suroviny měď a cín byly strategickou komoditou a obchodovalo se s nimi na obrovské vzdálenosti. Cín se těžil na britských ostrovech, měď pak třeba ve střední Evropě, na Sardinii a na Pyrenejském poloostrově.

Obchodní cesty vedly napříč Evropou přes hřebeny Alp. Kovy putovaly i po moři. Významnou roli v tom sehrávali Féničané, kteří podnikali ze své domoviny ve východním Středomoří dlouhé plavby. Jejich lodě proplouvaly Gibraltarskou úžinu a pokračovaly podél atlantického pobřeží Evropy až do Skandinávie.

S fénickými obchodníky se na Sardinii, jih Pyrenejského poloostrova a do Skandinávie rozšířil blízkovýchodní kult slunce symbolizovaný zvířecími rohy a dravými ptáky. Vůdcové ze Sardinie, Pyrenejského poloostrova a Skandinávie usilující o ovládnutí a sjednocení lidí na větších územích je používali k upevnění moci. Dodávali si jimi statusu polobohů či superhrdinů.

„Naše datování helem z Vikso do tohoto obrazu dokonale zapadá,“ říká Helle Vandkildeová. „Byla to doba nastupující centralizace a vzestupu politické moci vůdců. A tito vůdci využívali k upevnění moci náboženství včetně jeho nových symbolů, jako jsou rohy.“

LN, 12.2.2022

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Extrémní počasí se zhoršuje v neděli i ve střední Evropě. V polském Dolnoslezském vojvodství se...

dyn Josef Dyntr
15. 9. 2024

Hasiči v neděli do dopoledních hodin zasahovali v Česku u více než tří tisíc událostí. Na většině...

stk Stanislav Kamenský, Rostislav Hányš, lem Lenka Muzikantová, ČTK
15. 9. 2024

Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...

ČTK, Lidovky.cz
15. 9. 2024

Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...

Václav Hořejší
15. 9. 2024

V posledních týdnech přibývá pacientů nakažených koronavirem SARS-CoV-2 (nadále mu budu říkat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz