1.5.2024 | Svátek práce


EKOLOGIE: Nobelova cena patří i OSN

31.3.2008

Tání ledovců, považované za jeden z důkazů globálního oteplování, nabralo rekordní tempo. Ve své zprávě to tvrdí Program OSN pro životní prostředí (UNEP). Podle něj hrozí, že některé ledové hory během několika desetiletí zcela zmizí. Zpráva zveřejněná ve švýcarském Curychu zahrnuje údaje o stavu téměř 30 ledovců z celého světa v roce 2006.

Tohle jsem se dozvěděl na iDnes. Člověka z toho zamrazí, pak se rozpálí a začne tím přispívat ke globálnímu oteplování.

Někdo neumí počítat do třiceti. Téměř třicet je kolik – 26, 27, 28, 29? Nebo do třiceti neumí počítat většina lidí a pak nemá cenu uvádět přesnější údaj? To jen na úvod, další věci jsou podstatnější.

Na světě snad neexistuje vědec, který by si pro studium vybral dobrovolně objekt, který by nepřinášel něco nového, když by bylo možno se věnovat objektům zajímavějším. Tedy nevybral by si ledovec, který stagnuje, ale ten, který taje. Můžeme předpokládat, že ledovce byly v tomto případě vybrány skutečně náhodně?

Athabasca Glacier

ledovec Athabasca v Kanadě

Nejdůležitější však je reprezentativnost vzorku těch téměř 30 ledovců. Na světě je jich o něco víc - asi 160 000. Pár vybraných nemůže být v žádném případě cokoliv naznačovat. Navíc ledovec přirůstá tím, že v jeho horní části padá sníh, která se mění v led, plazící se dolů do údolí. Pouhé změření úbytku ledu je naprosto nedostatečný údaj. Když není sníh, není ledovec, ať jsou mrazy jakékoliv.

K určitému oteplování velmi pravděpodobně skutečně dochází, jako docházelo i dříve. Přesto byly např. před 1000 lety teploty vyšší, než dnes. Globální oteplování se však stalo politikou a náboženstvím. Příklady jsou účelově vybírány, data jsou často zkreslená, teplotní křivky prezentovány jen pro vybrané časové úseky.

Proto navrhuji – když dostal Nobelovu cenu Al Gore a vědci pracující na panelu IPCC, zaslouží si ji stejnou mírou i OSN.

Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na kareldrabek.blog.idnes.cz