26.4.2024 | Svátek má Oto


ASTRONOMIE: VŘSR 2015!

2.10.2015

aneb Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2015

Rudý úplněk nám na konci září připomněl, že je na čase, abychom obrátili své zraky k východu. Zatímco od západu teď nemůžeme očekávat nic nového, východ nám slibuje – alespoň pro nejbližší budoucnost – něco zcela mimořádného: VŘSR neboli Velké Říjnové Setkání s Regulem. V září si to užila planeta Mars, což jsme zachytili i na jednom z obrázků zářijového topocentrického pohledu na vesmír. Tentokrát se ráno na východě v blízkosti Regulu seběhnou skoro všechny planety viditelné očima a spolu s nimi i Měsíc. Latinský název nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Lva – Regulus – znamená Kralevic (doslovný překlad je vlastně zdrobnělina krále), není tedy divu, že je o něj takový zájem.

Měsíc je 4. října ve 23:05 SELČ v poslední čtvrti a postupně couvá na ranní oblohu, kde je takový klid před bouří. Ta začne 8. října konjunkcí Venuše s Regulem a tentýž den se ještě k Venuši přiblíží srpek Měsíce. Nejblíže k sobě budou všechna tři nebeská tělesa večer, ale to budou u nás pod obzorem. Na druhou stranu, přibližování planet nad východním obzorem budeme moci sledovat už o několik rán dříve. Měsíc je ovšem ďábelsky rychlý, což v tom planetárním hemžení bude jasně patrné. Hned následujícího dne se Měsíc setká s Marsem a Jupiterem.

Tři obrázky zachycují tu měsíční jízdu nad východním obzorem snad dostatečně přehledně. Jen na skutečné obloze to bude mnohem hezčí:

Planety a Měsíc v blízkosti Regulu 8. 10. 2015

Planety a Měsíc v blízkosti Regulu 9. 10. 2015

Planety a Měsíc v blízkosti Regulu 10. 10. 2015

Od obzoru se ke skupině hrne ještě Merkur, jako by dobíhal na poslední chvíli. Nejdále západně od Slunce (v tzv. největší západní elongaci) se ocitne 16. října a pak se začne zase vracet k obzoru, takže do trojice Venuše – Mars – Jupiter se nezamíchá, ale bude spolu s nimi a Měsícem sdílet malý kousek oblohy na východě. Ještě 11. října se s Merkurem potká Měsíc, který je právě ten den nejdál od Země, a bude tedy nejmenší:-) Pak se Měsíc z oblohy vytratí docela (13. října ve 2:05 je v novu), aby se za několik dní objevil dorůstající srpek na opačné straně oblohy – večer na západě. První čtvrť nastává 20. října ve 22:31 SELČ.

Mezitím ovšem planety i bez Měsíce předvedou hezký taneček – 18. října se Mars o půlnoci (v 1 hodinu SELČ) potká s Jupiterem. Samozřejmě budou různě daleko od nás, ale na obloze je bude dělit úhlová vzdálenost 0,4°. Ráno – ideální okamžik pozorování je 6:15 – už budou planety od sebe vzdáleny okolo 0,5°, ale to je pořád tak blízko, že se společně vměstnají do zorného pole dalekohledu s malým zvětšením.

Konjunkce Marsu s Jupiterem nedaleko Venuše 18. 10. 2015

Mars je tak malý a v současné době tak daleko od nás, že na jeho kotoučku žádné detaily neuvidíme, ale na Jupiteru už například při třicetinásobném zvětšení snadno zaznamenáme pruhy v atmosféře a v jeho okolí čtyři satelity – galileovské měsíce.

Jupiter a jeho satelity v době konjunkce s Marsem 18. 10. 2015

Planetární pas de trois pak pokračuje výstupem Jupiteru s Venuší, ale...

V neděli 25. října se konečně zbavíme tzv. letního času, takže časové údaje v následujících odstavcích už jsou v čase středoevropském (SEČ) a na obrázku je hodinový „skok v čase“, ale opravdu jen zdánlivý. Je to pořád ten samý okamžik, jen hodiny už místo 6:15 budou ukazovat normálních 5:15. (Normálnost tohoto času vyplývá z toho, že půlnoc je uprostřed noci a v poledne je Slunce nad jihem.)

...Venuše s Jupiterem se potkají 25. října ve 21 h večer. My je nejblíž u sebe uvidíme až 26. října ráno, ideální je dívat se opět okolo 5:15 SEČ. O tři hodiny později Venuše dosáhne své největší západní elongace, a podobně jako před deseti dny Merkur začne se i nejjasnější planeta vracet na obloze ke Slunci.

Venuše v konjunkci s Jupiterem nedaleko Marsu 26. 10. 2015

Z planet viditelných očima se říjnového setkání nezúčastní jen Saturn, který trucuje na západě. Ztrácí se tam v červáncích a od poloviny měsíce už není vidět vůbec. Uran a Neptun jsou nad obzorem po celou noc, ale lze je pozorovat jen dalekohledem. Neptun je v souhvězdí Vodnáře a Uran v Rybách bude 12. října dokonce v opozici (přesně naproti) se Sluncem.

Měsíc se ještě do konce října ocitne v přízemí (26. října ve 14 hodin) a v úplňku (27. října ve 13:05). Dva dny po úplňku, 29. října, pak Měsíc říjnovou smršť úkazů završí zákrytem Aldebaranu – nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Býka. Aldebaran je tak jasná hvězda, že úkaz bude pozorovatelný i bez dalekohledu, ale v málo zvětšujícím dalekohledu bývá podívaná na to, jak se Měsíc přibližuje k Aldebaranu a jak se po více než hodině zase nečekaně vyloupne na druhé straně, mimořádně úchvatná. Přesné časy pro Prahu jsou: vstup Aldebaranu za Měsíc 29. 10. 2015 22:53,2 SEČ, výstup Aldebaranu zpoza měsíčního disku 30. 10. 2015 00:00,9 SEČ a pro Valašské Meziříčí: 29. 10. 2015 22:55,2 SEČ resp. 30. 10. 2015 00:04,7 SEČ. Je vidět, že tento jev je velmi topocentrický, uvedená města jsou vybrána podle historické aktivity místních hvězdáren v tomto oboru. Mimochodem, 29. října Měsíc zakryje ještě další tři hvězdy viditelné očima, protože Aldebaran se nachází blízko hvězdokupy Hyády. Aldebaran je však mnohem jasnější (a také je o hodně blíž) než hvězdy Hyád.

Zákryt Aldebaranu Měsícem 29. 10. 2015

Výstup Aldebaranu zpoza Měsíce 30. 10. 2015

Na začátku listopadu Měsíc opět vletí mezi trojici planet na východě a říjnové představení se zopakuje v novém nastudování. O tom ale zase příště.

Dodatek A: Protože říjnové dění na obloze je tak bohaté a úkazy po sobě následují s takovou kadencí, že se v tom přestávám orientovat já sám, připojuji ještě tabulku. Je převzatá z Hvězdářské ročenky – publikace, která, na rozdíl od ročenek z jiných oborů, neshrnuje co už bylo, ale naopak informuje o tom, co nás v nejbližší budoucnosti na obloze čeká. Pod vedením kolegy Jakuba Rozehnala z pražské Štefánikovy hvězdárny ji sestavuje rozvětvený autorský kolektiv. Autorem tabulek s úkazy na obloze jsem já, takže použití té říjnové v mém blogu bude snad shledáno legálním. A aby byla reklama kompletní: ročenka na rok 2016 se právě chystá do tisku; kdo si ji koupí, bude příští rok už s předstihem mnohem chytřejší než já;-) Tady je výběr těch letošních říjnových úkazů, které se týkají VŘSR:

2015 - tabulka říjnových úkazů na obloze

Zdroj: Rozehnal, J. et al., Hvězdářská ročenka 2015, HaP Praha, Praha, 2014

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové