Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Totalita v Chile a mela kolem úplňku

diskuse (0)

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červenci 2019

Pokud už nejsme na cestě, zatmění Slunce nás asi mine, ale částečné zatmění Měsíce si užít stihneme. A k tomu ještě dvě jasné planety.

Úplné zatmění Slunce

Měsíc se hned na začátku prázdnin, konkrétně 2. července 2019 ve 21:16 SELČ ocitá v novu, tedy mezi Zemí a Sluncem. Tentokrát se trefí tak přesně, že při tom nastává úplné zatmění Slunce. Zajímavostí tohoto zatmění je, že pás totality, tedy pruh na zemském povrchu, z nějž je zatmění pozorovatelné jako úplné, zahrnuje dvě velké mezinárodní astronomické observatoře v chilských Andách. Kromě u nás zřejmě známější observatoře La Silla, již provozuje Evropská jižní observatoř, prožije totalitu také Cerro Tololo Inter-American Observatory, zkráceně CTIO. Obě jsou vyznačeny na mapě hvězdičkami:

červenec 2019 1

2. 7. 2019 - Poloha observatoří ESO La Silla a CTIO vyznačená na mapě části pásu totality v Jižní Americe. (maps.google.com / Xavier Jubier / Jan Veselý)

Při tomto zatmění se také Země nachází téměř přesně v aféliu – nejdále od Slunce (úplně přesně to bude o půlnoci ze 4. na 5. červenec, kdy nás bude od Slunce dělit vzdálenost 152,1 milionu kilometrů). To ovšem znamená, že sluneční kotouč je na pozemské obloze v tomto období nejmenší, a tudíž jej Měsíc zakryje s docela velkou rezervou. Výsledkem je poměrně dlouhá doba trvání úplné fáze zatmění – maximálně to tentokrát bude 4 minuty a 32,85 sekundy. Jenže tak dlouho bude zatmění trvat uprostřed Tichého oceánu. V Jižní Americe, kde se pás totality dostane konečně na pevninu, jíž se jinak – jak je patrno z následující mapy – důsledně vyhýbá, bude Slunce nízko nad západním obzorem a úplná fáze už nebude tak dlouhá.

červenec 2019 2

2. 7. 2019 - mapa viditelnosti zatmění Slunce - tmavě modré křivky ohraničují pás totality - oblast, z níž je zatmění pozorovatelné jako úplné. (Fred Espenak - www.EclipseWise.com)

Zatímco měsíc v novu ani úplné zatmění Slunce neuvidíme, srpek dorůstajícího Měsíce najdeme na naší obloze jen o pár dní později – nejprve večer nad západním obzorem. Ještě v červnu jsme v červáncích poblíž tenkého měsíčního srpku lovili Merkur a Mars. Obě planety jsou však již nepozorovatelné, takže první čtvrti Měsíc dosáhne 9. července ve 12:54 SELČ bez setkání s planetami Sluneční soustavy.

Částečné, ale naše

Vše si ale vynahradí v následujícím týdnu. Nejjasnější planetou na červencové obloze je Jupiter. V opozici – přesně naproti Slunci a v nejmenší vzdálenosti od Země – byl v červnu, ale i v těchto dnech je na obloze mimořádně jasný a stále jsou na pozorování Jupiteru ty nejlepší podmínky. K Jupiteru se stále ještě dorůstající Měsíc přiblíží 13. července večer. A bude to velmi těsné. Seskupení Měsíce, Jupiteru a Antara, nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Štíra, si budeme moci prohlédnout na obloze od 12. do 14. července. Na prvním z následujících dvou obrázků je simulace programem Stellarium, na níž je zdánlivá velikost Měsíce na obloze v reálném poměru k úhlové vzdálenosti Jupiteru od Měsíce. Druhý obrázek pak ukazuje širší kontext, ale Měsíc je na něm 4x zvětšený.

červenec 2019 3

13. 7. 2019 - Měsíc v konjunkci s Jupiterem. (www.stellarium.org)

červenec 2019 4

13. 7. 2019 - konjunkce Měsíce s Jupiterem se odehrává nedaleko nejjasnější hvězdy souhvězdí Štíra. (www.stellarium.org)

Do úplňku Měsíc doroste 16. července ve 23:38 SELČ a na obloze se rozpoutá divoká mela hned několika úkazů. Tím nejnápadnějším bude částečné zatmění Měsíce, které budeme moci pozorovat v průběhu několika hodin v noci ze 16. na 17. červenec.

červenec 2019 5

16. 7. 2019 - průběh částečného zatmění Měsíce, které bude pozorovatelné od nás. (Fred Espenak - www.EclipseWise.com)

Částečná fáze zatmění začíná necelé dvě minuty po 22. hodině letního času a Měsíc se v tu chvíli právě objevuje na naší obloze nad východním obzorem. Maximální fáze, kdy bude do zemského stínu zanořeno 0,65 průměru měsíčního kotouče, nás pak čeká ve 23:31 SELČ. Konec částečného zatmění nastane 17. července v 1:00 SELČ. Poté ještě pokračuje polostínová fáze zatmění, která je očima prakticky nepozorovatelná. Je však možné ji zaznamenat fotograficky. Polostínové zatmění končí ve 2:18 SELČ.

Další opozičník

Jenže to zdaleka nebude všechno. Zatmění Měsíce bude na obloze doprovázet nápadně jasná „hvězda“. Uvozovky naznačují, že se ve skutečnosti o hvězdu nejedná. Jde o planetu Saturn, která se 9. července ocitla přesně naproti Slunci (v opozici) a napodobila tak Jupiter, který totéž provedl před měsícem. Také Saturn je při opozici nejjasnější a je k Zemi nejblíž. V případě Saturnu ovšem nejblíž není blízko: tentokrát se přiblíží na 1 miliardu a 351 milionů kilometrů. Během zatmění uvidíme obě planety pozorovatelné v současné době na noční obloze očima bez dalekohledu – Saturn i Jupiter.

červenec 2019 6

V noci ze 16. na 17. 7. uvidíme částečné zatmění Měsíce. (www.stellarium.org)

červenec 2019 7

Během částečného zatmění Měsíce 16. / 17. 7. 2019 budou na obloze výrazné planety Saturn a Jupiter, a také oranžová hvězda Antares ze Štíra. (www.stellarium.org)

Měsíc pak začne couvat a 25. července 2019 ve 3:18 SELČ nastane poslední čtvrt. Ještě 28. července se stihne Měsíc dostat do konjunkce s Aldebaranem. Přiblížení to bude docela těsné a na docela tmavé obloze. A protože Aldebaran je nejjasnější hvězdou zimního souhvězdí Býka, berme tento úkaz jako nápovědu: Je načase začít přemýšlet, jak přežít zimu, a těšit se na další červenec.

červenec 2019 8

28. 7. 2019 - na konci července se couvající Měsíc ocitne v konjunkci s hvězdou Aldebaran a hvězdokupou Kuřátka ze souhvězdí Býka. (www.stellarium.org)

P.S. Toho 16. července to s tím zatměním Měsíce u Saturnu s Jupiterem ještě nebylo všechno. Na stejný den připadá také 50. výročí startu mise Apollo 11, která 20. července 1969 přistála na Měsíci. O tom za 14 dní.

***************************************

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...

Jiří Just
22. 6. 2025

Výsledek, který nepřekvapí. Odráží aktuální stav ruské společnosti. Ze souboje Putina se Stalinem...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Fotbalisté Interu Milán ve druhém zápase na mistrovství světa klubů udolali ve skupině E Urawu 2:1,...

ČTK, Lidovky.cz
21. 6. 2025

Fotbalisté Plzně si v prvním utkání letní přípravy na novou sezonu zastříleli a Stod ze sedmé ligy...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Desetitisíce lidí demonstrovaly dnes v Londýně a Berlíně na podporu Palestinců a proti izraelské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz