Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: Omlazení trpaslíci

diskuse (6)
Někteří bílí trpaslíci se tváří, že jsou mladší než ve skutečnosti, a navíc stárnou pomaleji, čímž uvádějí astronomy v omyl. Přes ten mužský rod v názvu se tu jedná o hvězdy. A proč je jejich věk důležitý, zkusím vysvětlit v následujících odstavcích.

Někteří bílí trpaslíci se tváří, že jsou mladší než ve skutečnosti, a navíc stárnou pomaleji, čímž uvádějí astronomy v omyl. Přes ten mužský rod v názvu se tu jedná o hvězdy. A proč je jejich věk důležitý, zkusím vysvětlit v následujících odstavcích.

Hvězdy fungují jako továrny na výrobu těžších prvků. Z vodíku syntetizují helium, a ještě přitom část energie vydávají jako záření. Děje se to na úkor jejich hmotnosti. Tento proces, zvaný termonukleární fúze, probíhá v jádru hvězdy dlouhou dobu zcela poklidně – v případě Slunce asi tak deset miliard let. Na konci života se ale hvězdě začne nedostávat paliva, jádro se vlivem gravitace hroutí, syntetizují se těžší prvky, uvolňuje se více energie a obálka hvězdy se naopak nadouvá. Přijde chvíle, kdy hvězda už nebude mít dost gravitačních sil, aby ještě více ždímala své jádro, vyráběla další prvky a uvolňovala energii. Fúze v jádru se téměř zastaví a nadmutá obálka se vlastní gravitací zhroutí, aby byla vzápětí odhozena a vytvořila oblak plynu a prachu – planetární mlhovinu. Obnažené jádro je tedy oním bílým trpaslíkem, hvězdou, která má největší slávu už za sebou.

Následkem kolapsu je v jádře hvězdy slisovaný atom na atomu. Ani elektrony nezůstávají na svých místech. Látku, ze které jsou bílí trpaslíci, označujeme jako degenerovaný plyn. Učebnice astrofyziky říkají, že bílý trpaslík už pak jen postupně vychládá, žádná fúze v něm neprobíhá a vývoj chladnutí v průběhu následujících miliard let je tak dobře matematicky a fyzikálně popsaný, že lze bílé trpaslíky použít k určování věku hvězdokup či jakýchkoli skupin hvězd, v nichž bílé trpaslíky objevíme. Mlčky se tu předpokládá, že celá skupina vznikla současně. Bílé trpaslíky tudíž používáme jako kosmické hodiny.

Pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu astronomové zkoumali bílé trpaslíky ve dvou různých kulových hvězdokupách, jež nesou nepoetické označení M3 a M13. Obsahují desítky až stovky tisíc hvězd, které vzájemná gravitační síla udržuje v klubku tvaru koule. V takovém návalu není problém najít spoustu bílých trpaslíků, zvlášť když takto končí svůj život až 98 % hvězd. Do výzkumu jich bylo zahrnuto více než sedm set.

V září letošního roku astronomové publikovali překvapivý výsledek. Ukázalo se, že někteří bílí trpaslíci si udrželi vodíkovou obálku a může v nich fúze probíhat. To ovšem způsobuje, že chladnou pomaleji a – jak už víme z úvodu – jeví se být mladší. V M13 jsou dvě populace trpaslíků. Těch, již si pomáhají fúzí, je tam sedm z deseti. Neukáznění trpaslíci pak způsobují, že naše kosmické hodiny se mohou s realitou rozcházet až o miliardu let. Naopak ve hvězdokupě M3 se takoví maskující se trpaslíci nevyskytují, a tudíž představovala kontrolní skupinu.

Zní to jako efekt motýlích křídel. Pár bílých trpaslíků se omlazuje mejkapem termonukleární fúze a astronomové jsou z toho vedle o miliardu roků. Bílí trpaslíci nejsou tím, čím se ještě nedávno zdáli být. A věk je u hvězd jen obtížně určitelné číslo.

LN, 6.11.2021

Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Konspirační teorie a dezinformace zaplavily internet jen pár hodin po atentátu na exprezidenta...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz