5.4.2020 | Svátek má Miroslava


ASTRONOMIE: Niku

13.8.2016

Za dráhou Neptunu našli rebela. Může za to planeta Devět?

Planetka Vesta. Credit: NASA

Planetka Vesta. Credit: NASA

Na začátku letošního roku přišli vědci s hypotézou, že ve vnějších končinách Sluneční soustavy obíhá planeta o hmotnosti asi 10 Zemí. Na její existenci ukazují dráhy některých těles za Neptunem.

Mezi transneptunická tělesa se zajímavou dráhou se zařadil nový úlovek dalekohledu Pan-STARRS 1. Objekt o velikosti přibližně 200 km totiž obíhá okolo Slunce pod sklonem 110 stupňů vůči rovině ekliptiky. V praxi to znamená, že obíhá v opačném směru, než většina těles ve Sluneční soustavě.

Vědci dali objektu přezdívku Niku, což v čínštině znamená něco jako vzdorovitý. Velká poloosa dráhy tělesa je 35,7 AU, výstřednost 0,33.

Niku není jediný objekt s takto velkou inklinací. Vědci ho přirovnávají třeba k tělesu 2008 KV42, které obíhá pod sklonem 103 stupňů.

Může za to planeta Devět? Zřejmě ne. Příčina velkého sklonu tohoto i některých dalších těles zůstává záhadou. Bude potřeba objevů dalších podobných těles.

Zdroj: Discovery of A New Retrograde Trans-Neptunian Object: Hint of A Common Orbital Plane for Low Semi-Major Axis, High Inclination TNOs and Centaurs

www.exoplanety.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.