Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVOTNICTVÍ: Za devatero lesy

Magdalena Vančáková
diskuse (80)

Za devatero lesy a devatero horami, v době, kterou s lehkým despektem nazýváme "temným středověkem", žil Fridrich II., císař římskoněmecký. Byl to muž moudrý, založil v roce 1224 první státní universitu v Evropě, v roce 1231 vydal zdravotní řád, který, kromě toho, že určoval pravidla pro aprobaci lékařů, oddělil také povolání lékařské od lékárnického.
Propojení těchto profesí bylo od té doby nemyslitelné a výslovně zakázané. Zřízení lékárny povolovaly městské úřady, cena léčiv byla pevně stanovena. Tento zdravotní řád se stal inspirací pro zbytek Evropy.

A jak to bylo u nás? Pražští lékárníci spadali nejprve pod pravomoc a ochranu rektora University Karlovy, po roce 1368 děkana lékařské fakulty. Ten prováděl vizitace lékáren, zkoušel lékárníky a chránil je před neodbornou konkurencí. No prostě středověké poměry!
K oddělení obou profesí u nás došlo poněkud později, až v 17. století, tedy se zpožděním asi 200 let..

Proč je žádoucí, aby obě profese byly odděleny?
Prvním důvodem je důvod odborný. Při narůstajícím množství poznatků už jeden člověk nemůže zvládnout být odborníkem ve dvou oborech. Lékárník je jediným odborníkem, který je vzdělán v lékové problematice v celé šíři. Málokdo si třeba uvědomí, že lékárník působí jako poslední stupeň kontroly, zachytí některá pochybení lékaře a tím přispívá k bezpečnosti léčby.
Druhý důvod? Pochopitelně, jde o peníze. Člověk je nádoba hříšná, lékaře i lékárníky nevyjímaje. V zemích, kde zdravotnická etika nepatří do říše pohádek, v zemích, které se v hodnocení míry korupce pohybují na vyšších příčkách než naše země, lékař nesmí být jakkoli hmotně motivován výrobcem, aby předepsal určitý lék. To znamená, že lékař píše takový lék, který je pro daného pacienta nejvhodnější, není motivován, aby psal lék drahý, nebo nadbytečný , neboť mu to nepřináší hmotný prospěch. Lékárník plní vůli lékaře, vydá předepsaný lék, nemůže ale ovlivnit, jak drahý tento lék bude, to už je přesně definováno na lékařském předpisu.
Důvod třetí? Opět jde o peníze. Lékárník, jako zdravotník první linie, dokáže se svou odborností vyřešit jednoduché zdravotní problémy a doporučit vhodnou léčbu. Lidé nemusejí s nezávažnými zdravotními problémy k lékaři a šetří tím peníze zdravotních pojišťoven pro případy závažnější.

Výdej léků lékařem je sice povolen například v Rakousku a Švýcarsku, tam ale pro to najdeme snadné vysvětlení, v odlehlých horských oblastech dříve nebyla jiná možnost, lékárna by se neuživila a dostat se do nejbližší vsi bylo zvláště v zimě obtížné. Lékař může vydávat léky v ordinaci, je-li nejbližší lékárna vzdálena více než 6 kilometrů.
Ve velké časti Evropy však nařízení moudrého císaře platí dodnes.

V naší malé české kotlině, v době glorifikující rozum, nastoupil na trůn všech zdravotníků monarcha David I. Osm set let tradice se chystá škrtnout jedním máchnutím pera, vždyť je to přežitek. Ostatně, co jsou ti lékárníci vlastně za zdravotníky? To možná platilo ve středověku! Ale teď? Už jsou vlastně nepotřební. Lékaři a hypermarkety je snadno nahradí.

Možná my, obyčejní lidé, nechápeme tuto převratnou myšlenku, ulpíváme v zajetých kolejích myšlenkových stereotypů. Možná, že se teď zase naše zákony stanou inspirací a za takových sto, dvě stě let nás bude napodobovat zbytek Evropy. A nebo se tu někdo prostě a obyčejně zbláznil?

Autorka je doktorkou farmacie.

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Ústavní soud zamítl návrh ANO na zrušení novely, jež zpřísnila podmínky předčasných důchodů. Vláda...

kop Josef Kopecký
18. 6. 2025

Časovou osu kauzy miliardového daru v bitcoinech, která stála místo ministra spravedlnosti za ODS...

Radní ve středu volí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vybírají z...

min Miloslav Novák, tals Štěpán Ťalský
18. 6. 2025

Loni hráli o Konferenční ligu, letos vstupují nejdříve do bojů o tu Evropskou. Fotbalisté Baníku...

Petr Ježek
18. 6. 2025

Krajský soud v Plzni potrestal pětasedmdesátiletého Jiřího Chmelarčíka za vraždu 12letým vězením....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz