Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVOTNICTVÍ: Je čas zavést znovu poplatky za návštěvu lékaře

Gabriel Pleska
diskuse (51)

Regulační poplatky u lékaře měly smysl – regulovaly počet čekajících v čekárnách. S rozumnou úpravou, tak aby neodrazovaly i ty, kteří lékařskou péči potřebují, ale jsou opravdu chudí, by se měly vrátit.

Podle informací, které zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna, poctilo ordinaci praktického lékaře v prvních pěti měsících letošního roku o 22 procent víc pacientů než ve stejném období loňského roku. Žádnou pandemii jsme letos nezaznamenali, a je tedy třeba hledat jiné vysvětlení. Jedno se víc než nabízí.

Odrazovací efekt

Od prvního ledna se nemusí platit za návštěvu doktora třicetikorunový regulační poplatek. Poplatek, který se svého času stal tématem krajských voleb, se kterými vůbec nesouvisel, a pomohl sociální demokracii k mohutnému vítězství. Není divu, že domluvou na jeho zrušení později ČSSD podmínila vznik koalice po volbách celostátních. A šéf ANO, budoucí ministr financí této koalice, na domluvu přistoupil.

Když zjistil, že podle odhadů bude ve zdravotnictví po zrušení regulačních poplatků (ovšem nejen těch za návštěvu lékaře, ale také a možná především za pobyt v nemocnici) chybět pět miliard korun, veřejně svého rozhodnutí zalitoval a byl by rád zařadil zpátečku. Nestalo se.

A tak teď v deníku E15 zástupce Koalice soukromých lékařů tvrdí, že se po sedmi letech, kdy se poplatky vybíraly, do čekáren a ordinací vracejí pacienti Já-jenom-když-jdu-kolem. Zdá se tedy, že platí, co v naší anketě Očima expertů o regulačních poplatcích řekl ekonom Lukáš Kovanda: „Návštěvu ordinace si rozmysleli lidé, kteří se předtím vydávali za lékařem s každinkou bolístkou, s každým zacukáním očního víčka. Lékaři měli víc kapacity na pacienty, jejichž zdravotní stav odborné posouzení a vyšetření opravdu vyžadoval.“

Kovanda mluví vtipně o efektu odrazení – a právě ten považuje za největší přínos poplatků. A já s ním souhlasím – efekt finanční – ty miliardy, kterých tak želel ministr financí, se dají jistě získat jinak. Navíc ve věčně hladovém rezortu to je, jak když plivnete na rozpálená kamna. Promarněný čas ale nikdo nevrátí.

Jeden problém – jeden poplatek

Někteří kritici poplatků ale říkají, že poplatky odrazují i ty, kteří lékaře doopravdy potřebují. Přitom zdravotní péče má být přístupná všem. Nemůžu říct, jako někteří střelci, že lidé, kteří by pár desetikorun nenašli, nejsou, že to přece má každý. Lidé, kteří počítají každou pětku, existují. A navíc – právě v případě těch, kteří mívají do kapsy nejhlouběji, myslím seniorů, nemusí jít jen o tři desetikoruny ročně, ba ani měsíčně.

To ovšem po mém soudu není argument proti poplatkům obecně, ale řekněme proti přílišné tvrdosti. Jistě by šel vymyslet mechanismus, jak ty nejpotřebnější poplatků uchránit. Řekněme třeba zprostit poplatků lidi nad šedesát let, s pravomocí lékaře po druhé nebo třetí návštěvě poplatek začít požadovat – pokud by měl pocit, že pacient přichází jen na kus řeči. Nebo – proč ostatně objevovat Ameriku – to zařídit podle slov bývalého ministra zdravotnictví Hegera, který v naší anketě radil účtování poplatku podle zásady, kterou bychom zjednodušeně mohli nazvat jeden problém – jeden poplatek: „Poplatek by měl být účtován jen při nové epizodě, kdy přichází pacient k lékaři z vlastního podnětu, nikoliv už při doporučených kontrolách či při odeslání k jinému lékaři.“ To by mělo onen dopad násobených třiceti korun eliminovat dostatečně.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...

Jiří Vachtl, elh Eliška Hovorková, Eva Pospíšilová
18. 6. 2025

Rada ČT se neshodla, zda má jít do čela veřejnoprávního média favorit volby – dlouholetý obchodní...

ČTK, kh Kateřina Havlická
18. 6. 2025

Slovenská policie se ve středu ráno pokusila zatknout exministra obrany Jaroslava Nadě, a to v...

ČTK, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo časovou osu bitcoinové kauzy, kterou ministryně Eva Decroix...

Pavla Žáková, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Rada ČT do funkce generálního ředitele veřejnoprávní televize zatím nikoho nezvolila. Radní už...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz