19.10.2021 | Svátek má Michaela


VZPOMÍNKA: Josef Skála

4.10.2021

Význačná osobnost a zejména pak výjimečný člověk, profesor MUDr. Josef Skála, nás opustil. Člověk obdařený neuvěřitelným nadáním, inteligencí a lidskostí, profesor dvou univerzit, nositel nejvyššího vyznamenání udělovaného kanadskou lékařskou komorou, herec, režisér a spoluzakladatel vancouverského Divadla Za rohem po sobě zanechal nejen úžasné dílo jak ve vědě, tak i v umění, ale také spoustu smutných lidí.

Josef Skála

Josef Skála

Na vyčíslení úspěchů dr. Skály by asi nestačíla kniha, ale i přesto, že to byly úspěchy důležité, které pomohly nejen rozvoji vědy a v oblasti umění umožnily lidem, aby se zahloubali nad životem a občas se sami sobě i zasmáli, vztahy, které si vytvořil v průběhu svého života, byly snad ještě důležitější. Podařilo se mu vychovat dva úžasné syny, Petra a Martina, a uchovat si s nimi a s jejich rodinami báječný vztah, získal si úctu a přátelství kolegů v mnoha zemích ve vědě i v umění a jeho dlouholetým přátelům, se kterými udržoval styk po mnoho let, bude hodně chybět. K těm mimořádným vztahům patří i vztah k jeho, jak Josef sám říkal, lepší polovině, Evě Kindermanové. Nehledě na to, že byl vědec, byl také „věčný romantik“ a stal se vlastně zázrak. V poměrně zralém věku se setkal vědec kombinovaný s umělcem se skvělou pianistkou a ta romantika mezi nimi jenom jiskřila. A Josef nemohl mít větší radost, než když mu Eva zahrála Janáčka či Beethovena. Ovšem ten vztah určitě Josefovým předčasným odchodem neskončil, ten bude pokračovat.

Josefovi, člověku nadmíru přemýšlivému, také občas vrtalo hlavou, co po sobě člověk po té krátké pouti životem zanechá. Bylo to tak trochu typické – člověk, který toho tolik dokázal, si klade tyto otázky a není si tak úplně jist sám sebou. Odpověď je ovšem v tomto případě snadná – dokázal jsi toho, Josefe, hodně a svět jsi svojí přítomností opravdu obohatil. Snad jediné, co bych Ti mohl, tak trochu iracionálně, vyčítat, je Tvůj odchod, protože nám, Tvým přátelům a Tvým blízkým, budeš opravdu chybět.

Poznámka redakce: Životopis dr. Skály zde, rozhovor s ním zde, jeho články pro NP zde.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.