Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: „Mírumilovné usmíření Východu a Západu“

diskuse (8)

Do každoročního rituálu jarních oslav, začínajících 9., případně už 8. květnem, letos organicky zapadá i uctění kulatého 1150. výročí příchodu "slovanských věrozvěstů" Cyrila a Metoděje na Moravu. Protože se v této tradici mísí slovanství s křesťanstvím, podporovala ji a podporuje ji kromě vlastenců nejrůznějšího ražení pragmaticky i katolická církev. Dnes se k ní hlásí český stát i politické strany. Jihomoravský hejtman Michal Hašek se např. nedávno odvolal na papeže Jana Pavla II. Ten podle jeho slov v roce 1990 vyzdvihl význam Cyrila a Metoděje pro budování křesťanské Evropy a zdůraznil jejich odkaz pro mírumilovné usmíření Východu a Západu. A pan Hašek k tomu dodal: "Tento odkaz hodláme chránit a předat budoucím generacím." Vzhledem k tomu, že je statutárním místopředsedou ČSSD, předpokládám, že to znamená i "my, sociální demokraté".

Ovšem, smíření je vždycky dobrá věc. Je jen třeba to upřesnit, ptát se, co to znamená v souvislosti s cyrilometodějskou tradicí politicky i s ohledem na dějiny.

Před závorku vytkněme, že příchod křesťanství do našich oblastí znamenal pokrok, a těm, kteří ho přinesli, nelze upírat zásluhu.

Zároveň se v procesu šíření křesťanství střetlo západní křesťanství s východním a jejich konflikt se prohluboval. Nejprve se křesťanství stalo státním náboženstvím Římské říše. Její východní část se postupně vyvíjela v orientální teokratickou despocii, v níž církevní správa byla více či méně podřízena císaři. Na Západě po rozkladu Západořímské říše vznikla mocenská anarchie, v níž soupeřily a zanikaly různé přechodné státní útvary. Jediné, co tu oblast spojovalo postupně víc a víc, byla centralizovaná církev, která měla povahu autority a v některých ohledech i odvolací a rozhodčí instance. Ve stálé konkurenci státní a duchovní moci vznikaly první zárodky svobody, která se dnes uplatňuje v západní společnosti.

K významu cyrilometodějské legendy a tradice se kdysi vyjádřil filosof Emanuel Rádl (Masarykův žák, evangelík a horlivý stoupenec předválečné ČSDSD). Upozorňoval, že v posuzování konfliktů při šíření křesťanství všeobecně a sporu mezi Západem a Východem zvlášť je třeba zohlednit to zásadní, o co šlo a co by dnešnímu pozorovateli mohlo být snadno zastíněno dobovými ukrutnostmi na všech stranách i hmotnými zájmy zúčastněných (což ostatně platí pro všechna velká historická střetnutí). A dospívá k tvrdému závěru: ve sporu vyhrála pokročilejší, lepší strana. "Západní křesťanství bylo pro nás spásou."

Zároveň upozornil, že se od devatenáctého století do tohoto dávného konfliktu promítá novodobý středoevropský nacionalismus a celá věc se nahlas či potichu převádí na spor mezi Čechy a katolicismem, Slovany a Němci, ačkoli politicky tehdy žádní Němci neexistovali, oba misionáři byli Řekové pověření císařem a patriarchou Fotiem a slovanský liturgický jazyk používali jako vhodný nástroj pro oslovení primitivních kmenů.

Problematický je zejména "slovanský" přídech projektu "smíření". Základní vymezení pro moderní český národ není nové, provedl ho v roce 1846 Karel Havlíček Borovský: "Jméno Slovan jest a zůstati má vždy jen jménem zeměpisným, nikoli však jménem srdečným, jménem sympatie, s jakou každý národ jméno své vyslovuje… tak jako by směšno bylo cítiti patriotismus indoevropejský a dělati verše o něm v nadšení, zrovna tak, ovšem v menší míře, nepravdivé jest vlastenství všeslovanské… Nesmíme přece zapomínat, že nejen jazyk, nýbrž také obyčeje, náboženství, vláda, vzdělanost, sympatie a. j. v. dohromady národnost, a tedy i rozdíly mezi rozličnými národy tvoří… Zkrátka s hrdostí národní řeknu: ´Já jsem Čech´, ale nikdy ´Já jsem Slovan´." A zvlášť zdůraznil na jistou potutelnost, s níž se tehdy slovanství dodávali různí exponenti ruského impéria: "Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli… Jak směšno, jak neprakticky bylo by s tajným nepřítelem svým, který rouchem bratrským chtivost svou jen zakrývá, bratrovati se!!"

Smiřovat se – jistě. Jde jen o to, abychom věděli, s kým se smiřujeme a jak se máme smiřovat. Kde je hranice mezi potřebnou vstřícností a falešným kompromisem. Je tu problém "duchovního mnichovanství", zkušenost z roku 1938 je klíčová pro celou Evropu. Nelze připustit, abychom podléhali tomu, kdo využívá našich minulých chyb, zneužívá proti nám účelového mixu některých našich zásad a my pak ustupujeme ze slabosti a zbabělosti, vzdáváme se v podstatné věci sami sebe. Pro toho, kdo nemá vlastní pevný fundament, odvahu a důslednost, se smíření snadno mění v bezpodmínečnou kapitulaci.

MfD, 28.6.2013

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Karel Wágner
4. 12. 2024

Propagátoři bateriových BEV si mnohdy nevidí na špičku nosu, či pro stromy nevidí les.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

Marian Kechlibar
4. 12. 2024

Normálnější jedinci jasno nemají a spekulace v IT světě neberou konce.

Zvýšená prostupnost zemské atmosféry je dominantní příčinou globálního oteplování.

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Marian Kechlibar
2. 12. 2024

Před osmi lety si Velká Británie odhlasovala poměrem 52:48 odchod z Evropské unie.

Jaroslav Zamazal
3. 12. 2024

Ó, jaká hrůza, jaké drama! Všichni zahyneme! Anebo je to jinak?

Marian Kechlibar
3. 12. 2024

Nechovejte se jako lumíci, když víte, jak lumíci končí.

Lidovky.cz, ČTK
4. 12. 2024

Pobřežní stráže Číny a Filipín prezentovaly protichůdné verze námořního střetu, který se odehrál...

Lidovky.cz, ČTK
4. 12. 2024

Syrští islamističtí povstalci při své ofenzivě postoupili do těsné blízkosti čtvrtého největšího...

Lidovky.cz, ČTK
4. 12. 2024

Jihokorejské opoziční strany předložily návrh na odvolání prezidenta Jun Sok-jola, který v úterý...

Marek Hudema
4. 12. 2024

Vypadá to, že ruskému prezidentovi je skutečně čím dál více přímo či nepřímo nabízen jeho...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz