Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Zasloužený odpočinek na penzi

diskuse (71)
Bude o pěstounce jiné, která již své děti dovedla do dospělosti, řada z nich má vlastní rodiny, některé se povedly, jiné ne, zkrátka jak už to v životě bývá. Příběh však nebude o těch dětech. Ukáže nám, jak se vrchovatou měrou naplňuje rčení „pro dobrotu na žebrotu“. Takže začínáme.
Dnešní příběh z oblasti pěstounské péče nebude o mé rodině. Bude o pěstounce jiné, která již své děti dovedla do dospělosti, řada z nich má vlastní rodiny, některé se povedly, jiné ne, zkrátka jak už to v životě bývá. Příběh však nebude o těch dětech. Ukáže nám, jak se vrchovatou měrou naplňuje rčení „pro dobrotu na žebrotu“. Takže začínáme.

Paní spolu s manželem se postupně ujali dvanácti dětí. Pěstounkou však byla jen ona. Tak to má být. Děti přece musí vidět, že tatínek chodí do práce. Co by z nich jinak vyrostlo. A starost o dvanáct dětí? To je přece hlavně radost. Sem tam pohladit po hlavičce, pofoukat bolístku, pomoct napsat úkoly, zvládnout pravidelné epidemie chřipek, vyprat a vyžehlit tuny prádla, navařit z desti kil brambor oběd a tak podobně. To přece nic není a v normálních rodinách to musí dělat taky. Tak jakýpak copak.

No a tak se střídavě dařilo a pak zase nedařilo, ono mít doma najednou tolik puberťáků není jenom legrace. Jednou i hořelo.

Ta rodina začala takto pracoval již za socialismu a na tomto místě se sluší říct, že přechod do jiného světonázorového zřízení ani moc nepostřehla. Na velké nákupy nikdy nebyly prachy a na zákony o pěstounské péči se nějak zapomnělo. Tak snad jen že domů začaly chodit reklamní letáky. Frčelo jim to tedy stejně v neměnné podobě víc než dvacetpět let.

No a potom se vyrýsoval problém (jak „trefně“ poznamenala jedna sociální pracovnice z KÚ, s kterou jsem zrovna dnes mluvil – „to je to riziko“). O co šlo? Děti postupně odcházely z rodiny, pěstounka již byla moc stará, aby si nabrala další, a moc mladá, aby šla do penze. Co s tím? Myšlenka, že by někdo zaměstnal ženskou, která 25 let utírala dětem nudli a je jí hodně přes padesát, je dost pošetilá (i když poslanec parlamentu ČR pan Kafka, pracující v sociálním výboru, mi řekl, že stačí sledovat vývoj a pak je to brnkačka).

Paní však je srdnatá (tato vlastnost jí mimo jiné umožnila přežít v tak početné rodině), a tak se rozhodla, že si na živobytí vydělá podnikáním. Proč ne. Jen tu byl ten obligátní problém. Však to znáte. Peníze. Mohu zodpovědně říct, že za těch pětadvacet let neušetřila ani vindru. Dvanáct dětí něco spotřebuje, a jak se zapomnělo na ty zákony, stát jí celou dobu vyplácel fakt almužnu. Tak si půjčila a zřídila si krámek na maloměstě. No a začal ten kolotoč. Makat, vejrat na splátkové kalendáře, dělat si sbírku z nezaplacených složenek, nespat a tak dále.

Ještě jsem taky zapomněl napsat, že za ty roky, co od rána do noci rotovala kolem dětí 365 dnů v roce, docela slušně kašlala na své zdraví a dost si ho poničila. Prostě na doktory nebyl čas.

A tak se to všechno hezky zkombinovalo a dorazila do penze s tímto výsledkem. Velmi značně poničené zdraví, velmi malá penze, která nestíhá pokrýt dluhy z podnikání, exekutoři klepající na dveře, kolotoče mezi právníky a k tomu péče o jedno z dětí, které se k ní vrátilo velice vážně nemocné. Zodpovědně mohu prohlásit, že já bych to nevydržel.

Každý příběh však má končit dobře, tak i já mám dobrý konec. Dal jsem si tu práci a spočítal, že ta paní svou činností ušetřila státu neuvěřitelných 44 miliónů korun. Tolik činí při tolika dětech a takové době rozdíl mezi pobytem v ústavech a pěstounské rodině. Nedávno jsem si přečetl, že několik poslanců z parlamentního sociálního výboru pojede na služební cestu na Bahrajn, omrknout jejich zkušenosti. Ta cesta má stát pár set tisíc. Dobrým koncem příběhu je, že ta paní, která fakt nedopadla dobře, sama ušetřila poslancům na mnoho takových cest. Přeji jim hezký pobyt.

Ve Vysoké Srbské 17. dubna 2009

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marie Vejvodová
15. 7. 2024

Sochařka a výtvarnice Filomena Borecká o tom, jak se tvoří dechem, co se stane, když si uvědomíme...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz