16.10.2021 | Svátek má Havel


SPOLEČNOST: Vyhánění smradem

30.8.2007

V Paříži rozhodli o vyhánění bezdomovců. Demokraticky

Skandální hon na lidi či postup odporující lidské důstojnosti - tak hodnotí tamní opozice rozhodnutí úřadů na pařížském předměstí Argenteuil vyhánět bezdomovce z určitých míst páchnoucím sprejem. Opravdu? A který prostředek neodporuje lidské důstojnosti? Pouta? Obušek? Psi?

Těžký je někdy život bezpečnostních agentur: radnice rozhodla, že bezdomovci do centra obce nesmějí, a ony to mají provést. Jenže jak je odtamtud dostat? Přemlouváním to nejde, pokuta nemá valný smysl u toho, kdo žádné peníze nemá, a fyzické násilí je nepochybně hnusnější než smrad.

Problém bezdomovců je skutečně složitý, ve Francii jako jinde. Mnoha lidem vadí se na ně byť i jen dívat, takřka je nepokládají za lidské bytosti. Na druhé straně žebráky i bezdomovce běžně odhánějí číšníci z kdekteré restaurace se zahrádkou, když obtěžují jejich hosty.

Problém v tomto případě netkví ve sprejích, nýbrž v rozhodnutí argenteuilské radnice, která je nepouští do centra obce. Jenže radní jsou volení a plní přání svých voličů. Možná nakonec demokraticky dospějeme k tomu, že ti nepřizpůsobiví, na které se nechceme dívat, musejí prostě zmizet, když se neumějí nebo nechtějí chovat tak jako my, většina.

LN, 27.8.2007Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.