2.7.2022 | Svátek má Patricie


SPOLEČNOST: Trocha rozpaků

12.4.2022

Tak sláva! Hodní hackeři rozklíčovali jména vojáků, kteří byli účastni masakrů na Ukrajině. Trochu mě to ale uvádí do rozpaků.

Zatímco zlí a zlobiví hackeři napadají systémy škol, nemocnic a úřadů, případně sosají data hlupáků, kteří ještě nejsou na VPN nebo rovnou na Darknetu, tihle jsou hodní. Rozhodli se pomáhat Ukrajině. A také se trošku sebeprezentovat: „Hele, co všechno umíme a můžeme!“

Anonymní (nebo snad někdo zná jejich jména a telefonní čísla?) počítačoví mágové se rozhodli zveřejnit jména, hodnosti, telefonní čísla a podle jednoho webu i adresy vojáků, kteří byli přítomni během masakru v Buči nebo kteří posílali domů nakradené ledničky či co. Srdce jásá: boží mlýny! Mozek nutí k zamyšlení.

Hle, co všechno mohou! A až válka skončí, tak co? Budou doma jen tak sedět a pařit na předpotopních ZX Spectrech T-Rexe? Nebo svou hravou mysl stočí k jiným výzvám? Čí adresy budou zveřejňovat pak? To je tedy pochybnost číslo jedna.

Pak se vylíhne v paměti vzpomínka na bouchání bomb bratří Carnajevů kdysi na Bostonském maratonu. Všichni se vrhli k mobilům s fotoaparáty a videokamerami. Nejprve naprášili člověka, který jim byl něčím podezřelý, a až pak se ukázalo, že s bombami neměl nic společného. Odčerpalo to část policejních sil. Úřady musely hlásit: Proboha, přestaňte už vysílat všechno, co vidíte! Zejména videa typu „Hele, naší ulicí právě běží pět policajtů s puškami!“ Vždyť můžete teroristům prozradit policejní akci, jež je má dopadnout! Tak tohle je má pochybnost číslo dvě - kdy prosťáčci s mobilem poslouží Rusům jako zdroj informací?

A ještě něco. Ten hon na ruské majetky u nás. Jeden moc hezký transparent před Čakovicemi hlásá: „Zabavte majetky Rusů ve prospěch ukrajinských uprchlíků!“ Tak nevím. Že by moje kamarádka Veronika sbalila děti a manžela a šli ze svého nevelkého bytečku bydlet pod stan? Že by třeba malíř Pivovarov rozdal své celoživotní dílo běžencům, aby měli něco do začátku? Takhle to bylo myšleno? A nějaké legitimní pověření máte? A mohl bych ho vidět?

Abychom si rozuměli (aby mi i účastníci internetových diskusí rozuměli, ale to oni asi stejně nepoberou): Pomáhat běžencům rozhodně máme. A mnoho Rusů žijících u nás přišlo k nemalým majetkům velmi nemorálním (ne nutně nezákonným) způsobem. Ano. Ale to mnozí našinci také! Kolik je mezi našimi důstojnými a bohatými spoluobčany bývalých veksláků, funkcionářů SSM a KSČ nebo důstojníků StB! Není původ jejich majetku srovnatelně podivný jako majetek bývalých důstojníků (zejména z výstrojních skladů) hrdinné Sovětské armády? Pokud už chcete zabavovat a přerozdělovat majetky, tak tady máte inspiraci! A dovolte mi skromnou otázku. Kde hodláte skončit?

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!