Sobota 14. června 2025, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Soumrak demokracie

V rámci vývoje lidské společnosti tu byly různé společenské systémy. Každý z nich prošel obtížným zrozením, pak zazářil a užíval si období slávy, aby pak zahynul na své neduhy a byl vystřídán něčím novým. Ať už to bylo kmenové společenství, starověké říše s jejich otrokářstvím, feudalismus. A teď máme kapitalismus a demokracii. To nové se jistě protagonistům hned nejevilo jako lepší a nostalgicky si přáli zachování starých dobrých časů. Leč vývoj je neúprosný a neohlíží se na lidská přání. Znamená to tedy, že ho lidé nemohou a nedovedou ovlivňovat? Obávám se, že je jejich vliv na společenské změny jen velmi malý. Lidé bývají spíše semleti těmito změnami, než aby je řídili a ovládali. Jsou spíše historiky a glosátory svého vývoje.

Nebo si snad myslíte, že by se lidé v Sýrii snažili svrhnout Asada, kdyby tušili, že to povede k ruinám měst, devastaci země a nástupu Islámského státu? Ani my bychom se nechtěli zbavit komunistů za takovou cenu. Takové změny většinou nazrávají po léta řadou drobných, často nenápadných událostí a v tom spočívá zákeřnost pomalých různorodých změn. Mění se technologie, chování lidí, jejich postoje, myšlení a preference, generační změny. A podobně jako efekt motýlích křídel v meteorologii, najednou se vyloupne krize a změna. Lidská společnost je totiž příliš složitý systém, abychom mu porozuměli a, jak nám historie ukazuje, často vykazuje i chaotické překvapivé chování.

My si dnes myslíme, že demokracie je ten nejlepší způsob uspořádání světa, protože se po řadu desetiletí či staletí celkem osvědčila. Ale stejný pocit měli jistě i lidé na konci feudalismu a před tím v otrokářské společnosti. A přesto jejich systémy podlehly degenerativním změnám, novým podmínkám ekonomiky, přežily se. Čeká něco podobného teď i nás? Máme tolik signálů o tom, že naše demokracie je nemocná. V čem je problém? Otcové zakladatelé to vždy myslí upřímně a čestně. Ať už to byl G. Washington nebo T.G. Masaryk. Lidé se semknou a podporují nový řád. Bývají k sobě tolerantní a vzájemně si naslouchají. To je to idylické období plné nadšení. Pak se zjistí, že život není pohádka a v reálném světě se ne vše daří. To by ještě nebylo tak zlé, protože to lidé znají i ze svého osobního života. Lidé však nejsou beránci a řada vykuků brzy zjistí, jak nového uspořádání využít a zajistit si tak snadný život. Původní ideály zvolna šednou a každá společnost se brzy rozdělí na „my“ a „oni“. Chvíli je to normální život a pak stále víc začnou vystupovat na povrch patologické prvky.

Jaké jsou v demokracii? Původně lidé volili své vůdce podle jejich názorů a činů, a když je zklamali, volili jiné. Časem však ctižádostiví politici do procesu volby zatáhli psychology, marketingové specialisty a vizážisty, protože věděli, že volič má nejen rozum, ale též podvědomí a emoce. A když to funguje v reklamě, proč ne v politice. A tak dnes nevolíme osobnosti, ale volební produkty. Volíme představu, kterou pro nás vytvoří volební manažeři a média. Najednou hraje velkou roli vzhled, oblečení, úsměv, tón hlasu. A politici jsou instruováni, co mohou, co musí a co v žádném případě nesmí říct. Z voleb, pilíře demokracie, se stalo podnikatelské odvětví. Není divu, že řada lidí není již schopna rozeznat smysl voleb.

S tím souvisí i zhoubné bujení populismu. V každém národě je rozvrstvení IQ nerovnoměrné a těch vzdělaných je méně, než těch jednodušších. Volební hlas mají ale všichni stejný, co tedy s tím? Je třeba tyto lidi zaujmout něčím konkrétním a okamžitým – sliby. Slibem neurazíš a později se dá přece vymluvit na změněné okolnosti. Tak i rozumný politik nemůže přijít s tím, že si na pár let utáhneme opasky, umoříme státní dluh a pak si z vyrovnaného rozpočtu pořídíme více silnic, nemocnic či zlepšíme zdravotnictví. A nebudeme zatěžovat naše vnuky. Ví, že by u voleb propadl. A tak jsou všichni nuceni k taktice působit spíše na naše nižší pudy. Tedy, pokud nás přímo neobelhávat, klamat. Jak zabralo před časem zrušení 30korunového poplatku ve zdravotnictví. Abychom nekřivdili, i vzdělanější lidé v nezáviděníhodných životních situacích jsou náchylnější slyšet na sliby a naději. Nezbytně krátké volební období pak způsobí, že politici se nepouští do řešení dlouhodobých a palčivých problémů, protože zde by se nedočkali výsledků a jen si zadělali na nepříjemnosti. Tak stále čekáme na penzijní reformu či systémové změny ve zdravotnictví. Tyto problémy se neřeší, jen hasí. Něco málo nepříjemného se může udělat jen v prvních dvou letech vlády, ale pak se vše soustředí na znovuzvolení a podbízení se voličům.

Dalším neduhem demokracie je, že se po jisté době dojde k polarizaci společnosti na zhruba stejně velké antagonistické skupiny občanů. Ti spolu už nediskutují, nenaslouchají opačným argumentům a jen si melou tu svou. To devastuje i politickou kulturu, protože se tak chovají i odpovídající politici. Každé rozhodnutí té druhé strany je apriorně špatné a zaslouží kritiku. Kde jsou časy moudré opozice, která by řekla: „V těchto opatřeních vlády máte naši podporu, ale to a to bychom udělali zcela jinak.“ Polarizace 50 na 50 často i znemožňuje vznik akceschopné vlády a vede k nesourodým a hádajícím se koalicím. Politická kultura je již značně pokleslá a politici nejen u nás se častují výrazy, které ještě před časem byly v slušné společnosti tabu. Odpůrce prostě není oponent s jinými názory, ale nepřítel a bývá častován pejorativními přívlastky podle příslušnosti (xenofob, neofašista, pravdoláskař či sluníčkář).

Zcela selhávají duševní elity národa. Problém elit, zvláště těch humanitních, je v tom, že si vystačí samy. V posledních dekádách se na západních i našich univerzitách prosazují stále více levicověji orientovaní liberálové se svojí relativizující filozofií. Důraz se klade na odchylky, menšiny, zvláštnosti. Jsou opojeni obrazem světa - ne jaký je, ale jaký by měl podle nich být. Mají pocit, že to vědí nejlépe, a na nás, obyčejné občany, a na naše problémy shlížejí shůry. Považují se za pachatele dobra. Mluví o nich i originální myslitel Nassim Nicholas Taleb ve své eseji Intelektuál, a přece idiot (The Intelectual Yet Idiot). Tím se skutečnému životu vzdalují stejně jako řada politiků podléhajících témuž klamu. Ano, úlohou elit je i vychovávat národ a dávat mu nějakou vizi. Ale ne tak, že budou mentorovat a vnucovat své pravdy. Měly by vést lidi k širšímu uvědomování si problémů a souvislostí, analyzovat skutečný svět kolem nás a nastiňovat možnosti. Když selhali ti humanističtí, možná by je měli zastoupit ti techničtí, kteří mají přece jen k životu blíže.

Média nejsou už strážnými psy demokracie a svobody, ale přežranými voříšky, kteří zaštěkají za plnou misku žrádla. Může za to do značné míry koncentrace jejich vlastnictví a také bulvarizace. Než dělat náročnou investigativní žurnalistiku, je mnohem snazší přinášet skandály umělců a VIP osob a fotit je v nedbalkách. To zvýší náklad mnohem více. Nic tak nepobaví jako průšvih toho druhého. Ano poklesli jsme i my, protože bulvár se kupuje a prosperuje.

Zdá se vám, že jsem vyjmenoval málo neduhů demokracie? Tak ještě to, že je těžkopádná, rozvláčná a všechno jí dlouho trvá. Neumí jednat s diktátory (viz Hitler) a je bezradná, když protivník nedodržuje obecná pravidla morálky. Dlouho jí trvá, než uzná, že už musí vstát od prostřeného stolu a opravdu se musí jít bránit. Přes to všechno se nám zdá, že nic lepšího není. Jedině ona dovede dlouhodoběji zajistit jistou míru svobody občanů, i když ne pochopitelně absolutní a ideální. Protože si ale elity i politici uvědomují, že se řítíme do průšvihu, a tak přišli s konceptem politické korektnosti. Chovejte se jako v ideálním světě, nesluší se říkat nic ošklivého, problémy přece stačí jen lépe nazvat a hned jsou menší. Co na tom, že je to jinak. Lišák a mistr propagandy Goebbels by se jistě usmíval a litoval, že na to nepřišel sám. Drží to lidi v šachu a zároveň plní úlohu cenzury.

Nicméně i stabilní feudalismus zmizel v propadlišti dějin. Co tedy vystřídá demokracii? Vpád barbarů a náboženský fundamentalismus? Nevím to já, a asi ani vy. V diskusích u sklenky vína jsme často opěvovali diktaturu osvíceného monarchy, který myslí dlouhodobě na blaho země i občanů. Který může vše realizovat rychle a hned. Kterého za to národ miluje a ctí. Jenže to je stejná utopie jako komunismus, jen pravicová. Konec konců Hitler dal také zpočátku Německo dohromady a byl milován a opěvován... ale ty konce. Kdepak, na vizionáře pozor! Ideální systém správy země asi neexistuje, už proto, že lidé nejsou ideální, spíše naopak.

A tak nepohřbívejme ještě tu demokracii, třeba nám ještě chvíli vydrží, když nic lepšího nemáme. Snažme se ji očistit a léčit její neduhy. Jak? Zázrakem, nebo třeba že začne každý u sebe?

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...

Tomáš Ratner
13. 6. 2025

Zásah proti elitám íránské armády a útoky na jaderná zařízení ukázaly zranitelnost režimu. Teherán...

kou Michal Koubek
13. 6. 2025

Už se to dalo nazývat tradicí. Od roku 2003 až do covidu se v rámci juniorských kategorií...

Jan Dvořák
13. 6. 2025

Čtvrteční tragická havárie letadla společnosti Air India je první fatální nehodou letadla 787...

Iva Pekárková
13. 6. 2025

Dodnes se pamatuju, jak tatínek, vzdělaný a prudce inteligentní muž, který takovým věcem rozuměl,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz