14.6.2021 | Svátek má Roland


SPOLEČNOST: Schola ludum

13.6.2020

V práci nám končí jeden velký projekt a já mám pár měsíců volnější režim. Rozhodl jsem se na postarší semiartroticka kolena dále studovat. Mám už tituly MUDr a PhD z naší slavné Karlovy univerzity a MBA z University of Seattle v USA. Ted jsem se přihlásil na britskou univerzitu, která má kvůli covidu většinu programu online. Na dálku tam už pár týdnu studuji mezinárodní právo.

Dosud jsem se učil či sám přednášel na univerzitách, školách a různých institucích v Evropě, USA, Asii a dokonce i v Africe. Píšu to proto, abych ukázal, že mě ve školství moc věci nepřekvapí. Aspoň jsem si to dosud myslel. Poslední školu jsem dodělal někdy před 10 lety. Od té doby se dost věcí změnilo. Na medicínu stačilo, abych se pilně učil a přišel do školy včas a relativně čistě oblečen. V pozdějších ročnících stačilo přijít relativně včas. Na základní škole musel mít žák i čistý krk a uši. Aspoň se to tradovalo za mých rodičů a prarodičů. Ve Španělsku a Portugalsku jsem například písemně stvrdil, že se budu oblékat do sober colors, čili do střízlivých barev. Mohl jsem tak zapomenout na svou lososovou košili a bílé sako.

Nic z toho moji současnou školu nezajímá. S většinou studentů a zaměstnanců univerzity se nejspíš nikdy neuvidím. Až na pár drobných výjimek mohu celou výuku absolvovat nyní po covidu doma v županu. V mém studijním právnickém kroužku mám spolužáky ze Švýcarska, Austrálie, Bahrainu, Kataru, Angoly a jeden student je z karibského ostrova Aruba. Na rozdíl od předchozích škol mou současnou univerzitu zajímají poměrně překvapivě informace. Posuďte sami. V úvodním dotazníku se mě škola ptá, jakým zájmenem mě má označovat v oficiální komunikaci. V angličtině můžete být v dnešních dnech kromě on (he), ona (she) nově též oni (they) nebo si můžete vybrat Ey/em/eir, Zie/hir/hir nebo něco jiného.

Nemám zde ani v nejmenším úmyslu zpochybňovat něčí orientaci a cítění, ale spíš mě baví, jak se s novou realitou pere úřední šiml. Asi jsem prošvihnul historickou šanci nechat si onikat, což by možná vypadalo jak na návštěvě v Mukačevu za první republiky. (Jak se mají, pane doktor?) Mohu si podle instrukcí rovněž určit vlastní zájmeno a vyžadovat od školy, aby se o mně vyjadrovala třeba jako o bž. Správná věta by pak zněla: Myslíte si, že by se k nám bž rádo připojilo na virtuální pivo? Všichni víme, že bž má pivo v oblibě!

V nějaké vedlejší instrukci jsem se dočetl ,že se nemám zneklidňovat, když se mnou půjde na WC spolužák jiného pohlaví. V příručce se praví, že to není můj problém, protože ono samo nejlépe ví, kam patří. Tady mi trochu vrtá hlavou, jak tento princip funguje u společných sprch. A pak taky vzhledem k tomu, že pracuji a studuji online z pohodlí bytu, nejsem zvyklý, když se mnou chodí kdokoliv společně na WC. Myslím si, že tento princip u nás doma nehodlám přehodnotit ani při výskytu dalších nových pohlaví. Budou čekat pěkně v řadě před koupelnou jako stará pohlaví.

Dále se mě škola ptá, jestli mám stejné pohlaví od narození a jestli jsem si svým pohlavím v současnosti jistý a spokojený. Měl jsem si vybrat z nabídky asi osmi možností pohlaví. Díky sedavému zaměstnání mi narostla prsa zhruba dvojky a sportovně přiznávám, že mě zneklidnil Jasoň Momoa ve filmu Aquaman, ale pořád ještě bych neměnil. Dále se mě škola ptá na sexuální orientaci a nabízí výběr z asi šesti možnosti. Je možné, že díky drobnému žertu budu teď na Silvestra od univerzity dostávat pohlednice s pěkně rostlou svůdnou ovcí držící kopýtkem sklenici šampusu, jinak netuším, k čemu tato informace slouží.

Další bylo náboženství. V předvolbě chybí rytíři Jedi a Flying Spagetti Monster. Mohu si též vybrat oslovení. Velký Vezír tam sice není, ale jedna z možnosti je nechat si říkat ctihodný. Ctihodný Michal z Hradce, jsou opět pozadu v odevzdávání domácích úkolů! Další otázka zní, jestli jsem vegetarián a jestli bydlím s rodiči. Za prvé mi přišlo zajímavé spojení těchto dvou faktů a pak jsem nevěděl, že vegetriánstvi spadá pod nějakou ohlašovací povinnost Ted už je mi jasnější dosavadní chování mých vegetariánských a veganskych přátel. Kamarádi, díky za předchozí hlášení! Příště svědomitě předám dál!

Vzhledem k online výuce a stravování doma jen spekuluji, jak s touto informací univerzita naloží. Možná budu jako vegetarián vyřazen z nabídky nevegetariánských nabídek k práci, jako jsou třeba řezníci. Ted jsem týden maso nejedl, tak nevím, jestli mám posílat univerzitě update od Ctihodného vegetariána.

Stejně se mi ale zdá, že ostatní spolužáci musí být mnohem zajímavější a zábavnější.Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.