3.5.2024 | Svátek má Alexej


SPOLEČNOST: S korupcí se bojovat vyplatí

13.9.2006

V době našeho vstupu do EU řekl tehdejší komisař pro rozšíření Gunter Verhaugen, že kdyby existovala cena za skepticizmus, Češi by ji dozajista vyhráli. To, že jsme horkými kandidáty potvrzuje i nedávno uveřejněný průzkum GfK , který zkoumal korupci a její vnímání v 21 evropských zemích. Zatímco ve vyspělých a ekonomicky úspěšných státech, jako je Velká Británie nebo Nizozemí, lidé sice vnímají uplácení jako určitý vžitý nešvar, oproti Čechům a Rumunům se s ním v žádném případě nechtějí smířit. Důvodem jejich snahy není jen morálně–etické stránka věci, ale zejména také ekonomická. Pokud se totiž podíváme i do jiných částí světa, je jasné, že jednou z brzd hospodářského rozvoje je právě míra korupce v daných ekonomikách.

Příkladem mohou být země Jižní a Severní Ameriky, kde je kontrast zřetelný, ale i v citovaném průzkumu nevadí korupce spíše těm méně úspěšným. Korupce totiž představuje pro stát značné náklady. Podle Transparency International přijde český stát díky neprůhlednému a neefektivnímu systému zadávání veřejných zakázek ročně o cca 10-15% z jejich celkové hodnoty (ročně se rozdají v Česku zakázky za víc než 400 mld. korun). To potvrzuje i výzkum Světové banky, podle kterého výše průměrného úplatku za získání veřejné zakázky je až 3x vyšší než například ve zmiňované Británii. V praxi to znamená, že podnikatelé musejí hledat vysoké částky na podplácení politiků a úředníků, které pak zahrnují do ceny zakázky. Proto také asi úsek dálnice okolo Ústí nad Labem k německé hranici stojí více než dvojnásobek ceny obdobně náročné dálnice z Trondheimu do Norska.

Tyto vysoké úplatky potom hradíme, my, daňoví poplatníci, z našich vydělaných peněz, které odvádíme státu.

A to by Čechům vadit mělo. Protože tyto peníze mohly být určeny na něco, co chceme a potřebujeme a ne jen pro pár vyvolených, kteří na nás parazitují.Vždyť za ty ztracené miliardy, se daly postavit desítky nemocnic, škol, vědecko-technologických parků apod. Navíc, pokud se korupce povýší na systém, ekonomika ztrácí dynamiku a zpomaluje se její růst. Prostředí pro podnikání se stává stále více džunglí a investoři buď místo opouštějí nebo raději ani nevstupují. Trh není konkurence schopný, protože nerozhoduje cena a kvalita, ale schopnost uplácet. A to pro zemi, která se chlubí vysokým podílem zahraničních investic je velké riziko.

Ano, korupce je fenomén, který v lidské společnosti byl a bude, ale důležitá je jeho míra a penetrace. Úspěch České republiky v konkurenci evropského trhu i mimo něj se pak také odvíjí od snahy nedovolit korupční chobotnici potlačit to, co je ve v nás dobré – chytrost a činorodost. A k tomu nám rezignovaný postoj nepomůže.

místopředsedkyně protikorupční komise Rady hl.m.Prahy

Markéta Reedová