Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Proti bezbřehé xenofilii

diskuse (49)
Někteří vědci sepsali a podepsali petici odsuzující vzrůst xenofobie ve společnosti v České republice. [xenofobie: projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu]

Někteří vědci sepsali a podepsali petici odsuzující vzrůst xenofobie ve společnosti v České republice. [xenofobie: projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu]

S mnohými větami z petice se dá obecně souhlasit (např. následující věta pojednávající o zpravodajství je přímo geniálně ušitá na míru některým mainstreamovým médiím: „Ověřujme si informace, které utvářejí naše názory – mnohdy stačí několik kliknutí na internetu, abychom odhalili lži, tvářící se jako spolehlivé zpravodajství.“).

Nicméně aktivita vědců by se neměla zastavit v půli cesty a měla by petici podložit fakty. Obecné proklamace a krásná slova lze psát tím či oním směrem a můžeme jim věřit nebo nemusíme. Vědci by však své vývody měli podložit fakty a analýzami - aby bylo kde si „ověřovat informace, které utvářejí naše názory“, aby opravdu „stačilo několik kliknutí na internetu, abychom odhalili lži, tvářící se jako spolehlivé zpravodajství.

Mám proto pár otázek pro vědce-signatáře, zejména ty z humanitních oborů. Pokud neznají signatáři na základě svých analýz odpovědi, je nutno alespoň dočasně označit petici za xenofilní [xenofilie: přehnaná, často neurotická záliba ve všem, co je cizí], neboť nevíme, do čeho jdeme (a někteří to přesto bez rozmyslu vítají).

1) Nelze bez následků chrstnout vodu do kyseliny sírové. Ale ani sůl nemůžete cpát do vody donekonečna v domění, že se všecka rozpustí (aneb věta z petice „Vyzýváme vás [politiky], abyste ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti“).

Mezi signatáři je spousta sociologů. Provedl některý z nich studii, kolik uprchlíků a jakým tempem je schopna pojmout Česká republika z konkrétní kulturní oblasti tak, aby nebyl narušen sociální, etnický a náboženský smír? A aby nebyly vyprovokovány a umocněny xenofobní nálady původního obyvatelstva, které by vedly k etnickému či náboženskému násilí z obou stran? A aby existoval u původního obyvatelstva, kterému především je Česká republika domovem, permanentní pocit bezpečí? Mám pocit, že počet potenciálních uprchlíků, které jsme schopni přijmout např. z Dánska (pokud by tam hypoteticky nastala občanská válka nebo např. ekoteroristická diktatura), je diametrálně odlišný od počtu imigrantů, které jsme za výše uvedených podmínek schopni přijmout např. z Jemenu či Eritreje.

Neexistuje-li taková studie, co brání jejímu vzniku? Bůh politické korektnosti?

2) Poučení pro budoucnost (aneb věta z petice „snažme se porozumět skutečným příčinám zla“).

Podepsaní vědci a vědkyně jsou velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti. Lze vyvodit, že nárůst xenofobie vznikl jako reakce na vzedmutou imigrační vlnu. Udělali příslušní vědci z humanitních oborů analýzu prapůvodních příčin utečenecké krize tak, aby se z ní politici mohli pro budoucnost poučit a neopakovali stejné chyby (například se nesnažili exportovat demokracii jinak, než vlastním příkladem)? Dále: Udělali příslušní vědci z humanitních oborů analýzu příčin zvýšené ekonomické imigrace (pozor: to není totéž, co v předchozí větě!) tak, aby se z ní politici mohli poučit a neopakovali předchozí chyby (například nebránili volnému obchodu s domovskými zeměmi ekonomických imigrantů)?

Požadují příslušní vědci neústupně dostatečné zveřejnění výsledků těchto analýz v médiích, i když by tím odhalili chyby dřívějších či současných politiků, domácích, evropských či světových?

3) Opravdu jen manipulace? (aneb věta z petice „nešiřte vykonstruované senzace a paniku“).

Jsou vědci přesvědčeni na základě analýz dat, že ve všech případech zveřejněných médii (např. o vzrůstu kriminality ve Švédsku údajně v korelaci s imigrací či o teroristických útocích jistých skupin ve Francii nebo o nepokojích iniciovaných na přistěhovalci obývaných předměstích velkých měst tamtéž, případně o procentuálním zastoupení lidí se sklonem k extremismu u jistých kultur nebo i o aplikaci práva šaría v některých městských obvodech evropských zemí) se jedná o manipulaci veřejností a neopodstatněné vyvolávání strachu? Že jsou to vždy jen jimi zmiňované „falešné důvody ke strachu“? Pokud ano, pak ať tyto zprávy jednotlivě vyvracejí na základě svých sociologických analýz.

4) Jak podpořit zejména ty potřebné (aneb věta z petice „Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita.“)

Mají sociologové, politologové a psychologové metodu, jak účinně, masově, rychle a bez korupce oddělit ty opravdu pomoci-potřebné uprchlíky před politickým pronásledováním či válkou od ekonomických imigrantů nebo dokonce potenciálních využivatelů špatně nastavených sociálních systémů některých evropských zemí? Ti druzí a třetí svým přílivem paralelně s těmi prvními zahlcují azylové systémy evropských zemí, a tím pádem podněcují nálady starousedlíků i proti těm opravdu pomoci potřebným.

Pokud ano, sem s tou metodou! Domácí i evropští politici takové vědce jistě zahrnou grantovým zlatem.

5) Ti nejpotřebnější.

A ještě něco více osobního. Nedávno jsme i u nás vzpomněli skvělého sira Wintona u příležitosti jeho skonu.

Je některý ze signatářů petice ochoten udělat něco pro ty nejpotřebnější - děti zasažené válkou či diktaturou? Tak, jako to udělal sir Winton? Je někdo z nich (nebo těch, kteří po něm chtějí přejmenovat Hlavní nádraží v Praze) ochoten soukromě zorganizovat něco podobného pro syrské děti ohrožené Islámským státem? To znamená sehnat pěstounské rodiny ochotné k jejich přijetí; získat sponzorské dary na plánovanou akci; přesvědčit (nebo snad podplatit?) státní úředníky, kteří mají na starosti imigraci, aby přivřeli oči zejména v tomto případě (nikoliv v případech ne tolik potřebných imigrantů z jiných zemí); dále přesvědčit rodiče malých Syřanů, aby v zájmu svých dětí tyto poslali samotné do vzdálené České republiky, a to do doby vítězství na diktátorským Islámským státem; vyřešit otázky spojené např. s tím, co se s děckem stane, když rodiče v Sýrii ve válce zahynou; a nakonec zorganizovat oficiálně samotnou přepravu a rozdělení do pěstounských rodin (nelze pochopitelně využít služeb ilegálních převaděčů).

Převzato z blogu Strunz.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Váleční uprchlíci z Ukrajiny za první čtvrtletí letošního roku přinesli do českého rozpočtu téměř...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v politice,...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika osobami, který...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Donald Trump bude pokračovat v prezidentské kampani. Jen několik hodin po pokusu o atentát...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Zrušením elektronické evidence tržeb (EET) v lednu 2023 ztratily úřady jeden z významných nástrojů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz