21.10.2021 | Svátek má Brigita


SPOLEČNOST: Příprava na rehabilitaci komunismu?

15.4.2013

Už mnoho let se mi nelíbí, a mnohokrát jsem to napsal, že ze slovníku médií a ze společenské diskuze mizí slovo komunismus. Zůstalo slovo "antikomunismus", které je tak často opatřováno přídavným jménem "primitivní", že antikomunismus jiný než primitivní jako by ani nemohl existovat. A ovšem být proti komunismu a veřejně to deklarovat, je téměř jako zvolat: "Jsem primitiv."

Slovo komunismus ale pomalu z našeho slovníku mizí. Nahradilo je slovíčko "totalita". Za "totality", za "totáče", "totalitní režim", "předlistopadová totalita"...

Je to náhoda, nebo je to něco uměle vzniklého a udržováno?

Z povědomí pomalu mizí to, že ten režim byl režimem komunistů, zločiny, které páchal, měly konkrétní pachatele, komunisty, a jeho ideologií byl komunismus. Totalita měla jméno a tím jménem byl komunismus.

My už se to ale stydíme říci.

A tak jsme neměli zločinný režim komunistické strany, měli jsme jakousi bezpohlavní, abstraktní totalitu.

Dnes už jsme dál. Bývalí i dnešní komunisté a jejich ideologičtí souputníci už začínají "diskuzi" o tom, od kdy do kdy jsme vlastně tu totalitu měli. Období po roce 1968 prý ve skutečnosti totalita nebyla. Byl to jen "autoritativní" režim (Jiří Dienstbier).

Za několik let, pokud bude trend pokračovat, už bude vše po roce 1948 už jen "autoritativním režimem" se sem tam nějakými chybami a excesy. I slovo "totalita" pomalu zmizí a zůstane reservováno exotickým diktátorům (obvykle rovněž komunistickým) někde v Africe či Jižní Americe. Pokud vůbec - už dnes to slyšíme. Venezuelský vůdce Chavéz nebyl podle české televize komunistickým diktátorem Venezuely. Byl "charismatickým autoritativním vládcem Venezuely".

Sémantika...

Jen mě cosi nutí se nad ní zamyslet.

Asi ten můj primitivní antikomunismus.Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.