15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


SPOLEČNOST: Pomsta za Temelín

24.7.2006

pomstaTo hraniční horstvo prý kdysi dávno získalo jméno od šumění hluboce temných lesů. Patrně je to pravda. Stále ještě hluboké lesy tajemně šumí, někdy ztichnou tak, že na poutníka přichází stísněnost a obava z neznámého ticha jakoby vražedného. Ticho se ale dokáže i záhadně měnit.

Jakoby genius loci, nebo snad zbytky magických schopností záhadných druidů, či nepochopitelné energetické body v mnohých oblastech přinášejí lidskými smysly nepoznaný zvuk. Neline se z mokřadů či rašelinišť, přichází z výšky.

Pocestný ho obvykle zaslechne převážně v místech, kam dříve jeho noha nevkročila, v místech, která střežila bdělá a ostražitá pohraniční stráž. Někteří tvrdí, že nevzdálenou hranici hlídala proto, aby turisté nebyli ušlapáni davy německých a rakouských exulantů, proudících k nám za svobodou a lepší životní úrovní.

Ten zvuk se line od Rakouska, je dunivě hvízdající a vydávají ho oběžná, Ráno na Pasečnétřicetimetrová kola, sedmi větrných elektráren, stojících malý kousek od hranice. Sedm osmdesát metrů vysokých stožárů je skutečnou ozdobou krajiny, evokující představy Ocelového města od pana Verna. Viditelné jsou prakticky odevšad a spatřili jsme spoustu opuštěných poutníků.kteří nad nimi kroutili hlavami.

Nevyznám se v energetice, ani ve vzdušných proudech. Jen rád chodím bezcílně krajinou a snažím se vnímat vše krásné. Netuším kolik podobných stožárů s turbinami by dokázalo nahradit výkon jediného bloku Temelína, ale mám dojem, že by jich bylo hodně. Železnými monstry vyzdobené všechny pohraniční vrcholy by mohly mít i neblahý vliv na proudění vzduchu a negativně ovlivnit mikroklima. Když to dokázal jediný hotel Termál v Karlových Varech…

Silnice od Dvořiště do Lince je lemována stovkami tabulí hlásajících, že Temelín vraždí malé děti, že je potencionální atomovou bombou; prostě STOP TEMELÍN. Netuším, kolik malých dětí Temelín zavraždil. Jen mi od Dvořiště směrem na České Budějovice chybí nápisy STOP VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY.

Mám totiž pocit, že již dávno nejsme součástí rakousko-uherské monarchie. Ale nevím, zda by vehementně nezačaly protestovat Jihočeské maminy…DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.