25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Veteran 24.7.2006 21:14

Strategická energie

Ve světě budou znamenat něco jen země, které budou mít dostatek (raději přebytek) energie. Nebudou to ty, které vyrábí nejvíc aut na hlavu. to je prostě strategická priorita, kterou potvrzuje i G8. Ale nebude to energetika, čekající až zafouká! Vlýšplechty současných zelených jsou docela schizofrenické, nelogické a demagogické. Oni to dokonce ví, pokud nejsou zcela blbí.

Corsini 24.7.2006 20:29

A přece padají...

Někdo tady dnes tvrdil, že větrníky nepadají.

Našel jsem například toto:

http://mitglied.lycos.de/WilfriedHeck/ellenst.htm

http://mitglied.lycos.de/WilfriedHeck/ellenst2.htm

http://members.aol.com/fswemedien/ZZUnfalldatei.htm

pavel 99 24.7.2006 20:48

Re: A přece padají...

Ale no tak. Když vrchní demagog tvrdí, že nepadají, tak prostě nepadají. A kdybyste snad na vlastní oči viděl, že padají - chyba je v těch očích.

Lapil 24.7.2006 21:03

Re: A přece padají...

No potěš pámbu, to snad i komíny mají větší základy 8-o. Tohle přece spadnout muselo, stačí se zajít podívat do lesa na vyvrácený smrk.

EmilXX 24.7.2006 19:03

Nejde o přepočty na zmrzlinu ALE energetickou bilanci

jednotlivých postupů výroby elektřiny typu vložená energie - získaná energie. I uhlí či ropu lze snadno přepočíst na elektřinu, kterou bychom mohli získat jejich spálením v klasických elektrárnách a výrobky z ropy rovněž. Stejně tak lze na elektřinu přepočíst cement přes spotřebu paliva pro cementárny. Výroba hliníku spotřebuje sama velké množství elektřiny.

Za normálních okolností by "neviditelná ruka trhu" výstavbu větrných elektráren velice rychle zatrhla (kromě "větrníků někde na odlehlých místech, větrná čerpadla figurují třeba ve filmech z divokého západu). Jestliže ale někdo nařídí spotřebitelům platit za elektřinu z OZE několikanásobek tržní ceny, přichází na přetřes otázka energetické návratnosti, která, protože cena není tržní, může být i záporná.

qwert 24.7.2006 17:58

Mně to je stejně fuk....

Mně to je stejně fuk, ale pro jistotu si zasadim par hektarů lesa ;-P Nějaké utažené kohoutky na ropovodu a plynovodu jsou mi pak 2x fuk. půl kubíku dřeva za hodinu mi vytopí barák i stodulu a ještě prodám 30 kWh elektrické energie do sítě.

pavel 99 24.7.2006 18:06

Re: Mně to je stejně fuk....

a teď si představte, že Vám tam "vlítnou" mrznoucí obyvatelé Jižního města, neboť díky "prozíravé ekologické politice" nastala energetická krize.

EmilXX 24.7.2006 18:07

Re: Mně to je stejně fuk....

Pokud máte pozemek, na kterém můžete vyprodukovat dostatek dřeva máte štěstí, pro všechny obyvatele ČR dost dřeva prostě vypěstovat na jejím území nejde. Myslím si dokonce, že pokud by bylo dost dřeva, používaly by hutě dřevěné uhlí dodnes.

qwert 25.7.2006 16:17

Re: Re: Mně to je stejně fuk....

Dřeva pochopitelně nikdy nemůže být dost pro všechny obyvatele, pokud by ho chtěli využívat jako náhradu uhlí pro průmysl a energetiku. Viz Anglie a průmyslová revoluce.

ad) "...aby tam nevlítli obyvatelé Jižního Města..." - obyvatelé Jižního města jsou jistě hodní a když ne, tak budou poněkud odvyklí lesnické práci. A ono než mi to vyroste, tak se to nějak vyřeší.

Zdá se, že řada odpůrců ekologů začíná být v otázce energií skaptičtější než povětsný Římský klub. To je ještě lepší vtip, ha ha ha.

koles 24.7.2006 15:32

Pomsta to je, ale na Rakousku

Vedlejsi efekty vetrnych elektraren jsou zatim jen "studovany", a pokud nejake vysledky jsou, jsou dobre utajeny. Krome jineho je to i to, ze lide bydlici blizko vetrniku trpi nervovymi chorobami, akjusticke spektrum jejich hluku je totiz dost siroke a zasahuje i do oblasti ultrazvuku. Nastesti hodne casto vetrniky vubec nechodi. Tok energie ale bohuzel nelze obratit, takze se nedaji pouzit jako ventilatory, coz by se v dobe tohoto horka docela hodilo.

Mysch 24.7.2006 15:43

mate pravdu

v michelsneukirchen se pod nima premnozily zaby. a ted se naucily kunkat v tom sirokem spektru.

skeptik 24.7.2006 16:04

Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

- Nejde o nějaké to "hvízdání", jakýpak to asi má vliv na klima? Energie odebraná proudícímu vzduchu bude chybět "pohonu" počasí. Pokud bude těch příšer stát pořád víc.

- kolik energie se asi spotřebuje na výrobu jednoho větrníku (od vytavení železa z rudy až po jeho vztyčení) a kolik let se ten větrník musí točit aby vyrobil všechnu energii co se do něj vložila? Pokud se větrník nevyplatí za standardních výkupních cen energie je to signál o tom, jak asi vypadá jeho energetická "life-cycle" bilance. 

jonáš 24.7.2006 16:15

Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Údajně asi tři měsíce, ale to může bejt propaganda, klidně to násobte desíti. Životnost údajně přes dvacet let do generálky, jinak v podstatě neomezená -- žádný extrémní namáhání materiálu.

pavel 99 24.7.2006 16:29

Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Vy už ste viděl "větrník", vyrobený výhradně za pomoci energie z jinýho (jiných)  "větrníku"?  Tak na to bych se vážně rád podíval.

jonáš 24.7.2006 16:55

Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

A co atomovej reaktor vyrobenej výhradně energií z atomovýho reaktoru, znáte ?;-D

Mysch 24.7.2006 17:02

a ted si jeste predstav

vodni elektrarnu vyrobenou jen z vody.

pavel 99 24.7.2006 17:41

Re: a ted si jeste predstav

elektrárna z vody  - toť myšlenka hodná génia

Mysch 24.7.2006 22:33

blbecku

pavel 99 24.7.2006 17:24

Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

A v čem čekáte problém v případě výroby čehokoliv z el. energie z "jaderky"? Na to mětrníku mne právě zajímala výroba plastů (oceli), která se rozběhne současně s větrem (a když nefouká, tak se odstaví), obdobně zpracování plastů (polovodičů) a další výroby. U energie z JE v tom vážně nevidím problém.

pavel 99 24.7.2006 17:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

"...Na to mětrníku..." - mělo být "..na tom větrníku..."

jonáš 24.7.2006 17:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Na plasty budete potřebovat každopádně i nějakou ropu, to atomka sama neumí 8-o

pavel 99 24.7.2006 17:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

když se podíváte na text, který jsem psal, tak je tam uvedeno "...za pomoci energie.." - z čehož bych osobně dovodil, že od "větrníku" požaduji pouze dodávat pouze energii na technologické procesy. A to by JE zvládla.

jonáš 24.7.2006 17:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Tak si ji zabalte a usekněte :-P

pavel 99 24.7.2006 18:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

jak vidno - na některé otázky se odpovídá nepříjemně. Zvláště když by jeden musel přiznat, že jím obhajovaný "skvost" je ve skutečnosti prakticky nepoužitelný, že?

jonáš 24.7.2006 18:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Ale šrapnel, hlaváčku .. ostatně si najděte, jestli jsem tady dneska napsal křivý slovo proti tlemelínu. Vy byste to všechno reglementoval na jeden správnej názor, ein volk, ein fuhrer. To si můžete radši popovídat s Kajmanem, až ho sem zas pustěj.

pavel 99 24.7.2006 18:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomsta to je, ale na Rakousku

Jeden správnej názor dle Vašeho mustru by spíše pasoval na ekologistická dogmata. Můj názor (a nemusí být správný) je prostý - dokažte že to používáte - je to tedy použitelné a je to. Do té doby ovšem neohrožujte rozvodné a distribuční soustavy jak je vidět na odkaze http://www.ceps.cz/detail.asp?cepsmenu=4&IDP=406&PDM2=0&PDM3=0&PDM4=0 

Němci přes velkohubá prohlášení nejsou schopni uregulovat své "větráky".

EmilXX 24.7.2006 18:22

Jonáši, atomová elektrárna vyrobí energii, spotřebovanou

ke své výrobě za dobu řádu měsíců. Samozřejmě, elektřina je moc drahá na to, aby se jí vytápěly např. vysoké pece. Principielně to ovšem možné je, v Norsku takovéto vysoké pece dokonce nějaký čas provozovali. Ani tyto pece se ale neobešly úplně bez koksu, uhlík byl dále potřeba k redukci. Norsko má obrovskou produkci elektřiny z hydroelektráren a pokud byl její transport na export drahý, držela se v Norsku celá řada energeticky nesmírně náročných technologií. Známý je např. postup přímé syntézy kyseliny dusičné ze vzduchu.

Výroba těžké vody elektrolýzou byla vlastně přifařena k výrobě vodíku elektrolýzou a stala se velmi známou za a po WW2, neboť Němci chtěli právě reaktory na těžkou vodu využít ve svém vývoji atomové pumy. Zařízení bylo celkem jednoduché a když norský je odboj zničil, ukázalo se, že Němci mají vyrobeno náhradní do zásoby. Teprve když americké bombardéry zničily hydroelektrárny, zásobující tento závod elektřinou, výroba těžké vody pro Hitlerovu bombu skončila.

jonáš 24.7.2006 18:35

Re: Jonáši, atomová elektrárna vyrobí energii, spotřebovanou

No budiž, nemusíte ke kronikám prapředků, částečně to znám a částečně mně to nerve, ale jistej 99 pragovák to chtěl patrně dokázat bez koksu ..

pavel 99 24.7.2006 18:46

Re: Re: Jonáši, atomová elektrárna vyrobí energii, spotřebovanou

co se nedočtu, to si domyslím, že? A jestli Vám to neřekli, taková pec i s koksem potřebuje elektřinu. (Nemluvě o tom "za pecí".) A ta sranda, když najednou elektřina není, neboť právě přestalo foukat! To by se jeden neudržel.

jonáš 24.7.2006 22:55

Re: Re: Re: Jonáši, atomová elektrárna vyrobí energii, spotřebovanou

To je mi vás líto, že jste na elektriku .. děsně nepohodlný :-/