17.4.2021 | Svátek má Rudolf


SPOLEČNOST: O Kunderovi? Ne, o nás

18.10.2008

Zpráva o mladickém selhání Milana Kundery připomněla, že mytizovat se nevyplácí. Naše dějiny (tak, jak je vykládá naše paměť) se mytizacím ubrání ztuha. Je přece nesmyslné přisuzovat velkým mužům a ženám, kteří se zasloužili o povznesení národa (kulturní, politické a jiné), lidské, uboze banální a nedokonalé vlastnosti. V důsledku toho se výsledný pohled láme na dva diametrálně odlišné (avšak v základě shodné) pocity. Tím prvním je bezbřehá láska, skálopevný obdiv a patetická náklonnost. Tím druhým zdrcují kritika a bezbřehá nenávist.

Milana Kunderu jedni zbožňovali, jeho sochu už už tlačili na piedestal národního pantheonu. Druzí mu nepřišli nikdy na chuť. Byl pro ně leda zbabělý emigrant, podivínský pisálek a zrádce mateřštiny. Dává těm druhým Kunderovo odhalení za pravdu? Ne, jen vybízí k chladnému, racionálnímu a s reálem smířenému úsudku.

Kundera byl člověk, jeden z nás, „z masa a kostí“. Ano, vysoce nadaný, ba přímo geniální, ale stále jen jeden z nás, omylných a selhávajících bytostí. To si však málokdo připustí. Národ chce svého boha. Historici a novináři mu ho vzali. Musí pykat. Milosrdná lež přednější než nemilosrdná pravda.

Nakonec nejsmutnější selhání předvedly politické veličiny, když se k celému případu vyjádřily s nedůvěrou. Zpochybnění se dočkal ústav, který náhodou na Kunderovo udání narazil, ne Kundera (respektive jeho mýtus).

Pokud chceme být nadále klamáni a přežívat v závětří neznalosti a falešných kultů, rezignujme otevřeně na seriózní badání a budujme další náležitosti virtuální české krajiny, nad níž jak nafouklé bubliny poletují černobílé sny. Kéž nesplasknou!

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.