Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Nepřítel veřejnosti číslo jedna

diskuse (5)
(Public enemy number one)

Česká společnost se začíná nápadně podobat Chicagu třicátých roků tím, že politika je v rukou organizovaného zločinu a zločinci samotní se tváří jako ctnostní občané a dobrodinci. Chapadla mafií sahají nyní již do všech koutů veřejné správy a pokud nechceme dopadnout špatně, musíme s tím začít konečně něco dělat. Z dějin Chicaga si pro svou snahu můžeme vzít celou řadu podnětů a příkladů.

Toto slovní spojení charakterizuje Chicago a dokonce i celé USA třicátých roků: tato doba byla dokonce pojmenována přímo "dobou nepřítele veřejnosti" (public enemy era) a důvodem bylo to, že v ní dominovalo pronásledování organizátorů organizovaného zločinu. Vezměme trochu poučení z této dějinné episody pro nás: zdá se, že je nám ho velmi zapotřebí.

Pravděpodobně všichni znají alespoň trochu případ Al Capone; Al Capone, původem ze Sicílie, vybudoval ve státě Illinois rozsáhlou mafii užívající všech prostředků k získání bohatství i vlivu, počínaje nájemnými vraždami přes vydírání i štědré úplatky až po známosti mezi vrcholnými politickými představiteli. Dosáhl toho, že političtí i policejní představitelé mu šli na ruku, takže se mu například podařilo vyhnout se odsouzení za hromadnou vraždu členů konkurenčního gangu a musel být propuštěn. Ovšem nikoliv jen toto - těšil se dokonce veliké popularitě u veřejnosti díky tomu, že jí poskytoval v podobě zakázaného alkoholu potěšení. Zároveň se cynicky hájil tím, že zabíjí jen v sebeobraně - obraně své rodiny a majetku. Tvrdil o sobě, že sice přestupuje prohibiční zákon či dává úplatky, ovšem že ho přece přestupují všichni, když on jen lépe využívá možností. Sám sebe tak pokládal dokonce za "veřejného dobrodince".

Není nám na tom něco nápadného? Domnívám se, že naši kmotři v pozadí politických stran si z něj vzali příklad a postupují podobně. Berme si i my příklad z této dějinné události a naučme se bojovat s organizovaným zločinem pronikajícím do všech koutů našeho života. V USA šlo o boj úspěšný.

Počátkem bylo vytvoření Chicagské komise pro kriminalitu (Chicago crime commission) se zaměřením na boj s mafiemi v rámci lidských možností. Možností mnoho neměli, poněvadž šlo o ryze občanskou iniciativu bez veškeré politické moci. Sami sebe pokládali za "hlídacího psa" a šlo jim o to monitorovat a publikovat jména nejnebezpečnějších kriminálníků ve městě. Jejich předseda Frank Loesch nakonec sestavil seznam 28 nejhorších gangsterů tak, že na prvním místě, "nepřítel veřejnosti číslo jedna", stál právě Al Capone; Ralph Capone, jeho starší bratra byl na druhém místě. Jádro věci spočívalo v tom nerozptylovat se chaotickými útoky na jednotlivé přestupky; důvtip celé akce tkvěl tom soustředit se na jednoho, hlavního vůdce těch ostatních, a takto postupně zhoubné chobotnici usekávat chapadla. Jejich nástrojem bylo tak vlastně jen ostouzet a odstrašovat je, dávat popudy institucím k jejich pronásledování, poukazovat na jimi spáchané zločiny.

My jsem na tom podobně. Pouze občanské iniciativy jsou s to s mafiemi u nás pohnout. Obával bych se, že bez veřejné podpory ani oddaný bojovník proti mafiím Jan Kubice toho mnoho nezmůže. Mimochodem to, že se někteří naši politici buď instinktivně, anebo naprosto racionálně bojí nezávislých aktivit a občanské společnosti, jistě není vůbec náhodné. Příkladem Chicaga se jistě nechali poučit a snaží se vytvořit si předpolí. Východiskem je pouze nedat se a jít do toho.

Je obecně známo, že Al Capone nakonec v roce 1931 odsouzen byl, ale za něco úplně jiného - za daňové úniky. Ostatní jeho zločiny včetně vražd zůstaly nepotrestány. Nepotrestány? Osudy další tohoto proslulého gangstera jsou též poučné: převážnou část trestu si odpykával v Alcatraz a tam se u něj postupně rozvinula nákaza syfilitidou s postižením mozku, takže upadl do těžké demence; dementního ho propustili dva roky před odpykáním trestu vyměřeného původně na 11 roků a poměrně záhy pak ve věku 48 roků zemřel. Napadá tak maně člověka: že slabost lidské spravedlnosti překryla nakonec spravedlnost Boží?

Avšak boj s mafiemi měl v Chicagu i své oběti. Jednou z nich byl i oblíbený starosta (1931-1933) českého původu Anton Cermak; Cermak zemřel v roce 1933 po neúspěšném atentátu na Franklina Roosvelta s tím, že Roosvelt to přežil. Podle některých dohadů i dokladů ovšem atentátníkům vůbec nešlo o zabití presidenta samotného, nýbrž o zavraždění právě Antona Cermaka proslulého tím, že gangstery důsledně pronásledoval; pochopitelně se jej snažili gangsteři zbavit. Posléze se tato občanská iniciativa institucionalizovala s tím, že boj proti "nepříteli veřejnosti číslo jedna" vedla již FBI a další relevantní segmenty státní správy. Příběh Bonnie Parker and Clydea Barrowa je proslulým příkladem takového pronásledování a dopadení.

Tudíž: které poučení si z Chicaga můžeme vzít? Zejména: soustředit se vždycky na "nepřítele veřejnosti číslo jedna" a všemi prostředky nestátními i státními jít po něm až do jeho uvěznění. Bezesporu to nebude práce snadné. Těch kmotrů či hlav organizovaného zločinu je u nás zhruba padesátka. Avšak je to konečné číslo a vlastně koneckonců i číslo docela malé. Přitom naším spojencem může být to, že zlí lidé se vyznačují jednou základní vlastností: jsou to vesměs v jádru ubožáci a přikrčení zbabělci. Důsledkem pronásledování alespoň některých z nich se docílí toho, že ostatní se přece jen zaleknou.

Zbývá tak zeptat se, kdo by měl být v současnosti tím "nepřítelem veřejnosti číslo jedna". Zdá se, že na pomyslném seznam je na prvním místě Vít Bárta; Bárta je ovšem jen nastrčeným bílým koněm a potažmo spíš chudákem. V přírodě se podobá ještěrčímu ocásku; ocásek ještěrka pustí a uteče, přičemž predator se soustředí na ten kroutící se ocásek a ještěrka se mezitím uchýlí do bezpečí. Upřesním: nikoliv že by snad on a jeho "věci veřejné" nepřáteli veřejnosti nebyli, jen nejsou číslo jedna. Ti daleko horší jsou jinde. Je na nás, abychom je z jejich děr vypudili a polapili.

Převzato z blogu autora

Ivo Fencl
3. 10. 2024

Zastaví televizi, zavřou knihu a prý: „To vidět nechci a celou tu kokotinu tim pádem taky ne.“

Starý vlk
3. 10. 2024

Na počátku jsme mluvili o domácnosti a pevně připevněném telefonu na šnůře, vraťme se tedy tam.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

Čím víc budete deprimováni čteným textem, tím blíž budete naději.

Aston Ondřej Neff
30. 9. 2024

Na internetu jsou na toto téma ankety a vyplývá z nich, že lidé jsou tak padesát na padesát pro /...

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Jan Bartoň
30. 9. 2024

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat.

Lidovky.cz
3. 10. 2024

Plzeňští fotbalisté hrají druhý zápas v Evropské lize. Doma bojují s bulharským Ludogorcem, jenž...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Na jezeře Kivu na východě Konga se převrátila výletní loď, zřejmě se 278 cestujícími na palubě....

Josef Kopecký
3. 10. 2024

Tvrdý odpor opozičních hnutí ANO a SPD vyvolal nový návrh vládní koalice, podle nějž by se měl věk...

Karel Oliva
3. 10. 2024

Než se pustím do věci samé, rád bych – pro jistotu – uvedl, že nadpis je aluzí na název fejetonu...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Schůzka Blažka a Stanjury s justičními odbory neodvrátila stávku zaměstnanců soudů, ta začne v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz