26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Měřítko hysterie

11.8.2015

Co krmí emoce v zemi, kde je jen pár set uprchlíků

Máme se víc bát vlny běženců, z notné části muslimů, a tím i sílícího vlivu islámu u nás? Nebo sílícího vlivu Putinova Ruska, jeho prosazování revanše za rok 1989, a tím i většího ohledu Evropy na zájmy Moskvy? V takto vyhrocené podobě vyhřezává debata o vnímání hrozeb pro Česko i zdejší společnost.

Často v ní padá výraz hysterie. Je to zbraň těžkého kalibru. Osočíme-li soupeře z hysterie, oslabíme tím jeho argumenty a navíc ho delegitimizujeme jako seriózního diskutéra. Přece byste hysterika nebrali vážně. A tak to chodí i v oné debatě.

Lidé jako Miloš Zeman varují před sílícím vlivem i hrozbou muslimů, ale přitom bagatelizují hrozby Putinova Ruska (válka na Ukrajině včetně anexe Krymu je přece jen taková chřipka). Lidé jako komentátor Bohumil Doležal varují před sílícím vlivem Putina, ale oproti tomu spíš bagatelizují hrozbu posilování islámu u nás. Oběma skupinám je občas vyčítána hysterie – té první hysterické přehánění hrozby islámu, té druhé hysterické přehánění hrozby Ruska.

Případnou hysterii jedněch i druhých posuzují podle svých osobních a ideových sympatií čtenáři, diskutéři či prostě veřejnost. Našlo by se ale nějaké objektivnější měřítko, třeba podložené čísly? Něco se najde, ač ne absolutní. Například počty žadatelů o azyl v poměru k počtu obyvatel té či oné země Evropy, jak je uvádí (za rok 2014) Eurostat.

Je známo, že nejvíc běženců míří do Německa. Ale z hlediska počtu žadatelů o azyl na tisíc obyvatel je s odstupem první Švédsko (7,8). Následuje Maďarsko (4,2), Malta (3,0), Švýcarsko (2,7), Dánsko (2,6), Norsko (2,5) a až pak Německo (2,1). Jistě, jsou to čísla loňská a navíc nezahrnují ty, kteří zažádali o azyl hned za schengenskou hranicí v Maďarsku (tam jsou statisticky evidovaní), ale pak nelegálně prošli do Německa (tam evidováni nejsou). Ale jistý názorný obrázek ta čísla dávají.

K názornosti patří i poznatek, že Itálie a Řecko, zahlcené běženci z lodí, jsou v počtu žádostí o azyl pod evropským průměrem (1,0 a 0,7). A že až na úplném dně té tabulky leží Slovensko (0,04) a jen fous nad ním Česko (0,09).

Jeden se těžko zbavuje dojmu, že tu virtuálně ožívá Husákovo Československo. Emoce v Maďarsku jsou podložené čísly, na která my jen zíráme, tedy jaksi pochopitelné. Zato běženecká čísla z Česka a Slovenska chtě nechtě svádějí ke slovům o hysterii, a to více než v případě Ruska. Loňská účast Putinova velvyslance na pohřbu Vasila Biľaka v Bratislavě přece nebyla produktem hysterie, ale faktem.

LN, 7.8.2015