26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Manželství v časech korokrize

6.4.2020

Už tři týdny trvající život v karanténě některým párům pomohl se lépe poznat a jiné zase postrčil k rozhodnutí jít od sebe. Než okamžitě plnit kanceláře advokátů je ale lepší v čase obav a nervozity nedělat zásadní rozhodnutí.

Všichni se něčeho bojíme. Někdo virů, jiný nedostatku peněz a další o své rodiče či o nejbližší. Před koronavirem byl život klidný a očekávatelný. Nebyl jednoduchý, to vůbec ne, ale znali jsme ho a věděli jsme, jak na něj máme reagovat. Dnes si nejsme jisti současnou situací ani dny budoucími. Pravidla se mění za pochodu a vynořují se nové strachy. A další nebezpečí ani netušíme.

Říká se, že krize dobrý vztah utuží a slabý zničí. Máte pevný, anebo slabý vztah? Pokud jste to ještě před měsícem nevěděli, pobyt v karanténě vám odpověděl docela jistě. Na začátku to možná vypadalo jako delší dovolená nebo hodně prodloužený víkend. Ohraničený prostor bytu, leckdy nevelkého, a stálá přítomnost osob v něm není jediným rizikem, které hrozí. Karanténa trvá už třetí týden a všechny dvojice soužití nepřežijí bez následků, ostrých slov, hysterií, bez vzájemného lezení si na nervy a někde možná ani bez násilí.

Nejde jen o to, že jsme pořád spolu a konec se stále zdá v nedohlednu. K vzájemné nevraživosti může dojít i vlivem strachu z neznámého a obav z budoucnosti, což obojí nám neustále sedí za zátylkem a připomíná různé nejistoty.

Jedinou jistotou jsou daně a smrt. A pak také fakt, že karanténa dříve či později skončí. Abyste po jejím odpískání hromadně neběželi do našich advokátních kanceláří a nechtěli podávat žádosti o rozvod, zde je několik rad a doporučení pro manžele a partnery do karantény, které vytvořil Korotým Unie rodinných advokátů. Třeba vám pomohou snížit stres, tolik se nehádat a nepozabíjet se.

V krizi je nárok na paniku

„Přijměte situaci, jaká je,“ zní první rada psycholožky Kateřiny Halfarové. „Dnešní situaci jsme nikdy nezažili. Čelíme výzvám a nárokům, s nimiž si nevíme rady. Žijeme tady a teď, plány a zažité režimy se rozpadají, stejně jako všechny naše jistoty. I naše vztahy procházejí těžkou zkouškou.“

Zkuste se smířit se situací a učinit pár preventivních opatření. Stanovte si pevný denní režim a ten zkuste za všech okolností dodržovat, stejně jako obvyklé rituály. Vstávejte na budík, snídejte každý den ve stejný čas, věnujte se každodenním malým drobným povinnostem. Televizi a denní zpravodajství sledujte maximálně pětkrát denně, častější příliv špatných zpráv docela jistě zhorší vaše rozpoložení, což může negativně dopadnout i na vaše vztahy. Zapojte do života humor. Usmívejte se. Na sebe v zrcadle i na druhého.

Psychologové přinášejí další upotřebitelné rady. Rozdělte si prostor v bytě na jeho a její část, na koutky k práci, k jídlu a k odpočinku. Vyčleňte v denním programu časový prostor na soukromí, v němž se navzájem nebudete rušit a obtěžovat. Jezte společně a při jídle si spolu povídejte. Dotýkejte se – intimita snižuje množství strachu. Říkejte druhému, co vás trápí, čeho se bojíte a co naplňuje vaši mysl. Dávejte si úkoly, jež vás zabaví a naplní vám den i roztěkanou mysl. Vyčleňte si chvíli na hru a hrejte spolu. Vedle známých her existují i hry erotické a sexuální, například sexperimenty, přitažlivá varianta hry člověče, nezlob se zkřížená s monopoly.

Vytvořte plán na dobu potom. Kam pojedete, co podniknete. Spolu. Vzájemně se obdarovávejte drobnostmi nebo radostmi. U nás doma třeba fungují masáže nebo věta „Co by sis dal zítra k večeři?“. Mluvte o tom, co jste vždycky chtěli dělat. Řadu dovedností se lze učit hned, mnohé se dají odkoukat z internetu.

I když se zdržujeme doma, tedy na místě, jež by nám mělo poskytnout úlevu, klid nás tam dnes na rozdíl od minulosti nečeká. Naopak cítíme trávu růst a chápeme, že starý svět končí a v jeho troskách se rodí nový zítřek. A my se bojíme, jaký bude. Jenomže o budoucnosti jsme nevěděli nic ani předtím, navíc v partnerských vztazích je budoucnost nejistá vždy a ještě ke všemu se nevyplatí.

Dvakrát měř, až pak se rozveď

A když je karanténa k nepřežití? Možná vás přesvědčila, že právě váš vztah už nestojí za záchranu, a druhého jste už nadobro odepsali. Možná už víte, že se chcete rozvést, a jakmile zruší zákaz vycházení, zavoláte a objednáte se k nejbližšímu advokátovi.

Jistě, je to naše práce, a pokud jste byli zralí na rozvod už v lednu, patrně vás od toho kroku nezvikláme. Vhodnější je ale jiný přístup: dejte sami sobě čas, nedělejte v tuto chvíli žádná důležitá rozhodnutí.

Všichni jsme plni emocí a ty nám zatemňují rozum. Odložte rozhodování o závažných otázkách o dva či o tři měsíce, ideálně o půl roku. A teprve pak se ohlédněte zpět. Rozvod či rozchod není věcí jediného rozhodnutí, léčba zlomeného srdce trvá několik let. Dvouměsíčním odkladem nic neztratíte.

Možná vás překvapím, ale rodinní advokáti nečekají jako supi na nové klienty. Je to přesně naopak. Zdrženlivost a odklad vám sami budeme doporučovat. Třeba proto, že způsob řešení partnerské krize od vás odkoukají vaše děti. Už kvůli nim je dobré se neukvapovat.

Autorka je prezidentka Unie rodinných advokátů

MfD, 4.4.2020