Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Konec podvolení

diskuse (99)

Vláda dokázala prosadit mírnější formu lockdownu až nečekaně hladce. Postupně se odmlčeli prakticky všichni covido-skeptičtí novináři, zcela zmlkly ještě v létě odvážné lékařské celebrity. Dvě dosavadní demonstrace lavinu odporu nezažehly. Majitelé restaurací a živnostníci neprotestují. Na barikádě tak zůstal prakticky jen bývalý prezident Václav Klaus. Zdánlivě nevyhnutelné, matematiky zpracované predikce přeplněných nemocnic a desetitisíců obětí zcela paralyzovaly občany. Byla by však věčná škoda dál nepřemýšlet. Smrtící a nesmyslná koncepce řešení epidemie „všichni za jednoho“ je neudržitelná od samého počátku a při troše snahy lze dosáhnout kompromisu.

Opravdu etika?

Problém je v tom, že s laiky, jakkoli známými a váženými, se nikdo nebude bavit. Monopol na pravdu a moc má uzounký okruh hlídačů kapacity nemocnic. U tohoto fenoménu se na chvíli zastavme. Od ministrů totiž neslyšíme nic o lítosti. Pokud lidé s covidem nebo na covid umírají doma, v domovech pro seniory a v LDN, avšak při poskytnutí péče, počet obětí až tak moc nikdo neřeší. Jakmile by se ale hroutili lékaři a sestry a nemocnice by musely řešit jen covid, nastává konec světa, i kdyby v sázce bylo fakticky mnohem méně životů. A naprosto vše a za každou cenu, jakkoli iracionální, se podřizuje tomu, aby systém obstál politicky. Udržení moci.

Za takových okolností si musíme připustit, že objektivní pohled na celkové souvislosti nelze čekat od skupiny, která je v dané chvíli vysoce zájmová a není schopna a ochotna celistvě vnímat realitu. Tím spíše, že ANO stojí na podpoře seniorů. Chyba není v nás, pokud sdílíme názor, že covidu-19 stejně nakonec asi nic a nikdo nezabrání plně se projevit a že počet možných obětí této nemoci spíše rozkládáme v čase než absolutně a že právě tímto postupem nakonec dosáhneme mnohem větší společenské destrukce, než kdybychom dodržovali jen základní ochranná opatření a nesli si za své zdraví osobní odpovědnost. A kdybychom dali lékařům jasný mandát pečovat přednostně o mladší a nadějnější osoby vyžadující lékařskou péči. Cožpak je to hřích?

Kdo nastaví zrcadlo?

Na politické scéně se ale nikdo takhle jasně hovořící a burcující nenašel. Někdo, kdo by buď na demonstraci „blbců“ šel a něco tam řekl, anebo svolal vlastní. Nikdo takový se v podstatě nenašel ani v médiích: články o tom, co způsobí odklady plánované péče o běžné pacienty, neexistují, reportáže o tom, co budou dělat a jak asi budou žít lidi, co měli třeba 20 let cestovku, neexistují. Články a reportáže o středoškolácích, co se rok skoro neučí a hnijí doma, neexistují. Naši úžasní mediální sociologové a psychologové se k ničemu sami nevyjadřují, nikdo se jich na nic neptá. Pověstné „zrcadlo“ nikdo nenastavuje. Zcela ostudná je role církví v čele s římsko-katolickou, od které by jeden zrovna v téhle době čekal, že něco řekne nebo udělá v tom či onom smyslu.

Etické normy je oprávněna určovat, měnit a modifikovat společnost jako celek. Ta má, zvláště nyní, kdy jí s tím nikdo nechce moc pomoci, rovnoprávnou schopnost a možnost vnímat rizika mimořádných situací pro svůj další vývoj. Není nutné (je to zcela nesmyslné) držet se postoje, že covid-19 je natolik mimořádnou událostí, že nás zbavuje možnosti využití „opatření“ demokracie: demonstrací, referend, petic, ústavou umožněných aktů občanské neposlušnosti, právních ohrazení apod. Abychom změnili situaci a vzkřísili naději, je dále nutné skoncovat s rezignací na vlastní dlouhodobé zájmy formulované laickým jazykem. Ten má vyšší etickou hodnotu než grafová jednorázová mantra mrazákového ministra Hamáčka.

Kompromis

Politicky vzato by program hnutí mohl znít asi jako „každý za sebe, všichni za seniory v domovech“. S každým přibývajícím dnem je přeci zřejmější, že právně i fakticky má vláda možnost – a jednoho dne to stejně udělá - přijmout takový výklad ústavních a dalších norem, které ji a hlavně nás osvobodí od ochrany minority formou kolektivní odpovědnosti za část (zdaleka ne všechny) ohrožených seniorů a zranitelných osob. Vše je otázka tlaku na ni. Reálnou odpovědnost má ministr zdravotnictví hlavně za seniory v nejrůznějších zařízeních sociální péče a v LDN. Mladší populace je ohrožena bagatelně, v silách rodin, firem i škol a obcí je svépomocí ochránit starší lidi a zranitelné lidi doma. Narovnat se, žít a pracovat.

Autor je předseda OS Za branou, založil FB platformu Hnutí proti lockdownu

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz