20.10.2020 | Svátek má Vendelín


SPOLEČNOST: Kauza komunistický fízl

22.9.2014

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček byl před čtvrtstoletím příslušníkem SNB a byl v takzvaném bicím komandu.

Miroslav Kalousek označil nynějšího komunistického poslance za Jakešova komunistického fízla. Bývalému esenbákovi se tato slova nelíbila a žádal o omluvu. Jeden z výborů Poslanecké sněmovny následně Miroslavu Kalouskovi omluvu nařídil, ač se mnozí členové tohoto výboru s výrokem ztotožňovali.

Kalousek se odvolal přímo ke Sněmovně a bude zajímavé sledovat, zda Sněmovna dokáže po 25 letech svobody pojmenovat správným jménem toho, kdo na Václavském náměstí mlátil bezbranné lidi na demonstraci. Ondráček tvrdí, že se ho Kalouskův výrok dotkl, protože jako fízlové byli označováni estébáci.

V televizní reportáži z počátku roku 1989 Ondráček coby mladý esenbák ospravedlňoval zásahy proti demonstrantům tím, že zasahující esenbáci údajně čelili ozbrojeným lidem, kteří měli řetězy, tyče, boxery či kudly. To je ale nesmysl.

Od srpna 1988 jsem se demonstrací osobně zúčastňoval. 21. srpen, 28. říjen, Palachův týden... Měl jsem to štěstí, že se mi podařilo před "helmuty", jak se tehdy říkalo bicím komandům v bílých helmách, vždy utéct, takže mě nezatkli. Jen jednou jsem chytil ránu obuškem, jednou byl osprchován a jednou si poplakal po slzáku.

Z vlastních zkušeností tedy vím, že demonstranti nebyli ozbrojení. Faktem je, že když došlo ke srážkám, tak pokud se ocitl osamělý esenbák mezi demonstranty, dali mu co proto pěstmi i kopanci. Řetězy se rozhodně nikde nevyskytovaly.

Naopak brutalita zasahujících esenbáků byla postrachem. Mezi demonstranty se nacházeli příslušníci v civilu, kteří vytipovávali lidi k zatčení a aktivně v tom uniformovaným pomáhali. Jsem rád, že tato doba skončila a máme svobodu, po které jsme tehdy tak toužili a po které jsme volali.

Je to chucpe, když se komunistická "mlátička" cítí uražená tím, že někdo toto označení použije, a žádá o omluvu. Ještě větší drzost ale je, když poslanci s výrokem o komunistickém fízlovi souhlasí, a přesto nařídí omluvu s odůvodněním, že taková slova do Sněmovny nepatří.

Ve Sněmovně už padla mnohá slova a osočení bez důkazů. V tom exceloval zejména David Rath. Prakticky nikdy to nevadilo. Pravda ale dnes vadí? Má vůbec bývalý komunistický fízl morální právo žádat omluvu, když jej někdo komunistickým fízlem nazve?

Winston Churchil jednou řekl: "Kdo nebyl ve dvaceti komunistou, nemá srdce. Kdo byl ve čtyřiceti komunistou, nemá rozum." U nás je tomu zjevně jinak. Rádi zapomínáme na dobu, kdy o všem rozhodovala KSČ. Doslova o vašem bytí a nebytí. Případ komunisty Ondráčka je důkazem toho, že komunisté žádnou sebereflexi nemají a vsadím se, že pokud by se opět dostali k moci, tak by rádi opět mlátili a zatýkali ty, kteří by projevili jiný názor.

Přikládám dvě videa, jedno ze srpna 1988 a druhé z ledna 1989 se Zdeňkem Ondrackem. Každý si může názor na základě videí udělat sám.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.