23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


SPOLEČNOST: I Češi budou mít svou vládu - obrovskou

1.1.2014

Kdo ještě? Němci vládu již mají. Ačkoliv velká koalice nebývá snadná, šlo jim to rychleji. Ale hlavně: pro celé Německo čítající přes 80 milionů obyvatel mají celkem všehovšudy 15 ministrů a stačí to. Velikostní poměr by dával tušit, že nám by měli stačit ministři přesně dva. K překvapení všech jich máme mít osmnáct.

Osmnáct ministrů by se ještě snad dalo skousnout, ovšem potíž je s tím, že až na výjimky (bez portfeje jich bude možná několik) má každý ministr též své ministerstvo a na něm jsou zaměstnány stovky úředníků. Navzdory tomu, že všichni politici bez rozdílů horují pro úspory, úřednický sektor se nám utěšeně rozrůstá. Umístit někam své soukmenovce či poskoky je přece nutnost! A tak tam (či též na krajích) vládnoucí elita pěkně sedí či leží a bere své desítky tisíc nejen za to, že vymýšlí zhovadilé předpisy, přičemž alibisticky odkazuje na to, že to tak vyžaduje Brusel; tragédií je, že mnohý z těch úředníčků má jisté pravomoci a za úplatu rozděluje naše daně či evropské dotace kamarádům dalším. Žít ze státních zakázek je přece nutnost!

Sotva lze žasnout nad tím, že v české veřejnosti jsou nyní již populárnější paní Merkel či pan Gauk a že přibývá těch, kteří by docela bez rozpaků zvedli ruku, kdyby se konalo referendum o tom, zda se staneme sedmnáctou spolkovou zemí. Asi by jen bylo třeba učit se německy a to je dost tvrdý oříšek. Dle statistik se 52 % českého obyvatelstva není s to domluvit jinou řečí než českou a tím se ČR řadí na chvost celé EU. Euroskeptičtí populisté z toho pak těží: je třeba vytáhnout ztečí na Brusel! Hurá! Stateční bojovníci, kdysi za komunismu zalezlí ve svých dírách, teď brojí. Prosté: nic je to přece nestojí.

Totiž: díky takovým siláckým výrokům získávají podporu právě mezi těmi, kteří nejsou s to rozumět těm zatraceným cizákům a cítí se po husitsku bojovat proti všem. A poněvadž německy neznají ani slovo a o současném Německu tudíž nemají tušení, jsou pro ně Němci ("Sudeťáci") i nadále ztělesněným zlem (až na to, že rádi kupují jejich výrobky).

Dosavadní zkušenost od roku 1989 tak ukazuje děsivou skutečnost: naše společnost si prostě neumí vládnout. Na vstupování do BRD asi sotva dojde; důvodem je hlavně to, že BRD by nás nechtěla. Dost má zkušeností s přivtělením Ossi k Wessi. Ale máme tu EU a jsem jejími plnohodnotnými členy (jen ze sebe stále děláme oběti, ačkoliv mám všude k počtu obyvatel naprosto spravedlivé zastoupení). Začněme to brát vážně: vždyť součástí Evropy i politicky jsme odedávna. Pokusme se s pomocí Bruselu potírat korupci a začněme si konečně rozumně vládnout!

Převzato z blogu autoraHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.